Szukaj w działach:

Dlaczego wybór odpowiedniego smaru jest ważny?

Jak działają smary przemysłowe?


Wybór oleju o odpowiedniej lepkości jest kluczowy dla zapobiegania stykowi powierzchni: to olej zapewnia smarowanie.


Smarowanie przy użyciu zarówno smaru, jak i oleju opiera się na tej samej zasadzie: wytworzenie powłoki olejowej między dwiema powierzchniami poruszającymi się względem siebie, aby je rozdzielić i zapobiec ich kontaktowi. Osiągnięcie tego celu zmniejsza tarcie i pomaga zmniejszyć zużycie części spowodowane bezpośrednim kontaktem z powierzchnią.

Dlaczego używamy smaru a nie oleju? 

To, czy używamy smaru, czy oleju, zależy od wielu czynników, w tym: potrzeb, specyfiki systemu i środowiska, w którym działają maszyny.

 Kiedy korzystamy ze smaru   Gdzie stosujemy smarowanie olejem 
 Opłacalność - gdy układ smarowania olej byłby zbyt drogi   Specyficzne warunki pracy
 ( temperatura, zanieczyszczenia, okres smarowania ) 
 Prostota – smar plastyczny łatwo utrzymuje się w łożysku i oprawie   olej smarujący jest niezbędny do innych celów (np. przekładniach) 
 Tam gdzie występuje woda  konieczne jest odprowadzanie ciepła za pośrednictwem krążącego w obiegu oleju 
 Tam gdzie jest problem z uszczelnieniem  usuwanie zużytego smaru plastycznego byłoby kłopotliwe lub kosztowne


Jak działa smar?

Smar zaopatruje olej w zagęszczacz. Zagęstnik służy jako nośnik oleju, który uwalnia się podczas pracy i utrzymuje go w miejscu użycia. Można sobie wyobrazić smar jako gąbkę (zagęstnik) nasączoną olejem. W przypadku braku naprężenia gąbka utrzymuje olej w zagęszczaczu. Olej można uwolnić w dowolnym momencie, aby zapewnić smarowanie. Kiedy występuje naprężenie (np. obrót, mieszanie, zmiana temperatury itp.), Gąbka uwalnia olej, tworząc odpowiedni film olejowy. Oprócz zapewniania smarowania smar działa również jako uszczelnienie, zapobiegając przedostawaniu się brudu, co może prowadzić do przedwczesnego uszkodzenia smarowanego sprzętu.

Rysunek 2 – Smar zawiera zagęszczacz o strukturze podobnej do włókien mydła, który utrzymuje olej w zawieszeniu
Rysunek 2 – Smar zawiera zagęszczacz o strukturze podobnej do włókien mydła, który utrzymuje olej w zawieszeniu


Dlaczego wybór odpowiedniego smaru jest ważny?

Wybór smaru o niskiej lepkości oleju bazowego może skutkować niewystarczającym filmem smarnym i sytuacją granicznego smarowania. Z drugiej strony zbyt wysoka lepkość oleju bazowego powoduje niepotrzebne straty wewnętrzne i opór. Doskonale ilustruje to krzywa Stribecka.

Smary-krzywa-stribecka


W warunkach smarowania granicznego lub mieszanego warstwa oleju nie wystarcza do całkowitego oddzielenia sąsiadujących powierzchni. Powierzchnie kontaktowe mogą powodować tarcie, aw konsekwencji zużycie, co może prowadzić do przedwczesnej awarii urządzenia. Aby zapobiec zużyciu w warunkach, w których powłoka olejowa nie wystarcza do oddzielenia powierzchni, producenci smarów stosują modyfikatory zmniejszające tarcie i zmniejszające zużycie.

Smary-zastosowanie


Właściwy wybór smaru może pomóc w wyeliminowaniu wielu problemów podczas pracy urządzenia. Nieprawidłowy smar spowoduje problemy z uruchomieniem urządzenia w niskich temperaturach, w układach centralnego smarowania nie osiągnie dostatecznie szybko smarowanych punktów, w wysokich temperaturach wycieknie i spowoduje szybsze zużycie łożyska.

Rysunek 4- Przykładowe różnice w wydajności smaru na przykładzie smaru syntetycznego Mobilith SHC 220
Rysunek 4- Przykładowe różnice w wydajności smaru na przykładzie smaru syntetycznego Mobilith SHC 220


Jak wybrać odpowiedni smar?


Wybór odpowiedniego smaru powinien opierać się na kompleksowym podejściu i ocenie kluczowych czynników, takich jak zastosowanie, warunki pracy (temperatura, prędkość, obciążenia), olej bazowy, cena i kompatybilność. Nasi doświadczeni specjaliści i inżynierowie mogą pomóc Ci wybrać odpowiedni produkt dla Twojej aplikacji i wymagań. Zaufaj specjalistom przy wyborze odpowiedniego smaru i zwiększ niezawodność swojego sprzętu.

Więcej informacji na www.mobipol.plŹródło: Mobipol 


Dodano 20.02.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy