Szukaj w działach:

Integracja CAD i ERP

Korzyści z integracji CAD i ERP

Integracja oprogramowania CAD z funkcjonującym w przedsiębiorstwie systemem ERP bezpośrednio wpływa na automatyzację procesu wymiany danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się czasochłonnego przekazywania informacji materiałowych, co z kolei daje szereg korzyści biznesowych.

Nowoczesne zarządzanie produkcją sprowadza się do stosowania zintegrowanych systemów CAD i ERP, co w efekcie ma zwiększyć wydajność wytwarzania oraz pozwolić na elastyczne zmiany asortymentu. Takie założenia ma właśnie czwarta rewolucja przemysłowa – Przemysł 4.0, której celem jest zwiększenie efektywności projektowania i produkcji.

Efektywne projektowanie

Proces projektowania ma znaczący wpływ na koszty, niemniej projektanci zwykle nie mają dostępu do tak istotnych informacji, jak ceny artykułów czy termin realizacji zamówienia. Dane te przechowywane są poza systemem CAD, zwykle w systemie ERP, aby więc uwzględnić wszystkie kryteria, oba te systemy powinny być ze sobą zintegrowane. Tylko wtedy uniknie się błędów, które mogą spowolnić pracę projektanta i mieć wpływ na efektywność całego procesu.

Dzięki automatycznemu przenoszeniu danych CAD do systemu ERP modele trój- i dwuwymiarowe, rysunki techniczne i struktury produktów mogą zostać wykorzystane w kolejnych etapach pracy. Ponadto szybki dostęp do uproszczonych wizualizacji znacznie ułatwia pracę w innych działach przedsiębiorstwa. System ERP w całości przejmuje rolę systemów Product Data Management (PDM) i Product Lifecycle Management (PLM), zatem odchodzi konieczność pracochłonnej obsługi interfejsów.

Korzyści z integracji CAD i ERP


CA-Link, czyli integracja procesów

proALPHA, producent dedykowanego oprogramowania ERP dla sektora produkcji i handlu hurtowego, realizuje założenia idei Smart Factory poprzez moduł CA-Link integrujący dane inżynierskie z systemu CAD  z informacjami handlowymi z systemu ERP. Zapewnia to niezakłócony przepływ danych między działami przedsiębiorstwa.

JAK DZIAŁA PROALPHA CA-LINK I JAKIE PRZYNOSI KORZYŚCI W PRZEDSIĘBIORSTWACH, OBRAZUJE FILM:


CA-Link, czyli integracja procesów

Dzięki połączeniu obu systemów tworzy się jedna centralna baza danych, do której mają dostęp zarówno inżynierowie, jak i pracownicy działów zakupów, sprzedaży, montażu i serwisu. Projektanci mogą ją ulepszyć z poziomu środowiska CAD, przechowując tam swoje modele i rysunki, ponadto mają dostęp do danych ofertowych w ERP i mogą wziąć pod uwagę wszelkie specyfikacje czy żądania zmian dokonane przez klientów. Każda zmiana wprowadzona w systemie powiadamia inne działy, zatem zachowany jest tu płynny przepływ informacji. Minimalizuje to liczbę błędów oraz zakłóceń w komunikacji, dzięki czemu przyspieszona zostaje realizacja zleceń.

proalpha/integracja-cad-erp

Najważniejsze korzyści:

 • Redukcja kosztów dzięki eliminacji systemu PDM i konieczności opracowywania interfejsu.
 • Oszczędność czasu pracy dzięki eliminacji duplikacji zapytań.
 • Minimalizacja błędów wynikających z manualnego przenoszenia danych.
 • Przejrzystość procesów oraz dostęp do tzw. teczki produktu.
 • Praca na aktualnej wersji produktu.
 • Płynność przepływu informacji zapewniająca harmonijną współpracę działów.

Integracja CAD i ERP to oszczędność czasu i finansów. Połączenie środowiska konstrukcyjnego z systemem ERP pozwala uniknąć nawet pojedynczych błędów w zestawieniu materiałowym. Zintegrowany system CAD-ERP zbiera w jednym miejscu rozproszone dane po różnych działach, dzięki czemu uzyskuje się szybki dostęp do informacji mających wpływ na podejmowanie istotnych decyzji.

Poznaj system ERP dla produkcji – zainspiruj się jak krok po kroku usprawnić procesy produkcyjne w Twoim przedsiębiorstwie: https://erp-dla-produkcji.pl


Źródło: proALPHA Polska Sp. z o.o.


Dodano 04.06.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy