Korzyści z zastosowania używanych robotów przemysłowych
Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają zalety robotów przemysłowych, przy czym decydujące znaczenie w decyzji o zakupie mają łatwość obsługi i koszty.
Ponieważ najwięksi producenci samochodów już od długiego czasu stawiają na kompleksowe rozwiązania robotyczne, roboty te regularnie pojawiają się na rynku maszyn używanych. Zakup robotów używanych jest przystępną cenowo alternatywą, na którą decydują się nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa.
Zgodnie z opinią stowarzyszenia International Federation of Robotics (IFR) w zastosowaniach rozwiązań robotyczych następuje przesunięcie zainteresowań na inne grupy docelowe – do tej pory głównymi użytkownikami były duże przedsiębiorstwa, pochodzące w szczególności z przemysłu samochodowego, obecnie coraz większe zainteresowanie wykazują również małe i średnie przedsiębiorstwa (sektor MŚP). Siłą napędową tej tendencji jest konieczność utrzymania konkurencyjności. Zalety rozwiązań robotycznych w produkcji wynikają ze stałej jakości z mniejszym udziałem wybrakowanych wyrobów oraz efektywności – atutów, które przekładają się na niższe koszty produkcji i mniejszy ślad węglowy. Oprócz tego rozwiązania robotyczne mogą pomóc w zmniejszaniu deficytu specjalistów.
Zalety robotów używanych w sektorze MŚP
Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia IFR decydujące znaczenie dla MŚP mają przede wszystkim łatwość obsługi i koszty zakupu robotów. W tym kontekście urządzenia używane przynoszą istotne korzyści. Są one tańsze od nowych modeli, dlatego cieszą się popularnością wśród firm dysponujących mniejszym budżetem. Ponadto w robotach używanych z reguły tkwi technologia, która sprawdziła się w praktyce, i roboty te zostały przetestowane oraz zoptymalizowane pod kątem licznych zastosowań. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z kompatybilnością i upraszcza integrację w istniejących liniach produkcyjnych. Kolejną zaletą jest dostępność: roboty używane często mogą być dostarczane szybciej niż nowe.
Platforma aukcyjna robotów przemysłowych: Surplex.com
Jedną z platform, na których oferowane są używane roboty przemysłowe, jest Surplex.com. Surplex jest jednym z czołowych domów aukcyjnych B2B zajmującym się handlem maszynami używanymi w Europie – w tym również robotami przemysłowymi. Każdego miesiąca organizowanych jest kilka aukcji z tego działu. Duża część robotów wystawianych na sprzedaż pochodzi od renomowanych producentów samochodów. Surplex oferuje wszystkim sprzedającym, niezależnie od ich wielkości i branży, kompleksowe usługi obejmujące cały proces sprzedaży. Podobne wsparcie Surplex zapewnia również kupującym, pomagając na przykład w kwestiach transportowo-celnych.
Dnia 9.01.2024 r. kończy się pierwsza z regularnie organizowanych aukcji robotów przemysłowych w 2024 roku. Wysokiej klasy urządzenia renomowanych marek FANUC i KUKA pochodzą z zakładów produkcyjnych czeskiego producenta samochodów. Każdy robot z ramieniem zginanym oferowany jest w komplecie z odpowiednią szafą sterowniczą, urządzeniem obsługowym i zestawem kabli. Maszyny można obejrzeć po uzgodnieniu terminu w Hodonínie w Republice Czeskiej. Atutem aukcji jest brak cen minimalnych, dzięki czemu MŚP mogą nabyć wysokiej klasy roboty przemysłowe po konkurencyjnych cenach.
Możliwe zastosowania robotów w sektorze MŚP
Pierwotnie cenione w przemyśle samochodowym za precyzję oraz nośność roboty te z udźwigiem 125 kg i więcej otwierają szeroką gamę zastosowań w innych branżach – w szczególności jednak w zadaniach związanych z manipulowaniem materiałami i montażem. Można je na przykład wykorzystywać w celu precyzyjnego chwytania, przemieszczania i pozycjonowania elementów w różnych procesach produkcji. Ponadto ich wysoka precyzja i efektywność dostrzegalne są również w zadaniach spawalniczych.
Elastyczność i efektywność tych robotów sprawiają, że są one cenną inwestycją adresowaną do MŚP, które poszukują możliwości automatyzacji i optymalizacji swoich procesów produkcji. Zakup tych robotów pochodzących z przemysłu samochodowego umożliwia więc nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw, lecz również otwiera nowe perspektywy w różnych obszarach zastosowań przemysłowych.
Źródło: Surplex
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING