Szukaj w działach:

Zostań programistą maszyn CNC

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Choć niektórzy mylą go z operatorem CNC, to obie te profesje różnią się od siebie. Programista CNC, bo o nim mowa, to bez dwóch zdań zawód z przyszłością. Najlepsi w tym fachu mogą liczyć na angaż w Formule 1, jako jedna z najważniejszych osób w zespole.


Programista CNC to osoba odpowiedzialna za opracowanie i tworzenie symulacji programów sterujących maszynami CNC. Jak to wygląda w praktyce? Programista dostaje rysunek lub model 3D części do wykonania, oraz rysunek/modele narzędzi, a następnie musi go przetworzyć na odpowiednią instrukcję (program NC) dla maszyny (tokarki, frezarki, wykrawarki, itp.), która na jego podstawie i zaplanowanej sekwencji ruchów, wykona tą część.


Zakres czynności, jakie wykonuje programista, zależy od jego kwalifikacji i doświadczenia - mówi Florian Strojny z SW Machines Polska.


Poza wspomnianym programowaniem, wprowadza także korekty dotyczące strategii (ruchu maszyny) obróbki, rysuje mniej skomplikowane detale, przygotowuje program na podstawie kalkulacji czasowej przygotowanej przez proces inżyniera i na tej podstawie opracowuje programy do obróbki. W przypadku maszyn CNC mowa oprogramowaniu CAM i CAD.

Florian Strojny z SW Machines Polska.
Fot.: Florian Strojny z SW Machines Polska. 


Czym się różni programista od operatora CNC?

Pod względem technicznym programista tworzy kod NC do sterowania maszyną, z kolei operator koncentruje się na bezpośredniej obsłudze maszyny – wymienia narzędzia, materiał oraz nadzoruje pracę obrabiarki. Idealnym mariażem jest sytuacja, w której programista wykonuje również obowiązki operatora. W takim przypadku do jego zadań będzie także należeć ustawianie maszyn, konserwacja urządzeń i rozwiązywanie problemów powstałych w trakcie procesów produkcyjnych.

Jakie umiejętności są przydatne?

Dokładność, cierpliwość, samodzielność, znajomość matematyki i geometrii wyobraźnia przestrzenna, logiczne myślenie, umiejętność samoorganizacji pracy, a także praktyczność – to cechy i umiejętności, jakich wymaga się od programisty CNC. One same jednak nie wystarczą.


Ukończenie uczelni technicznej na kierunku automatyka i robotyka lub innym podobnym - choć nie jest wymogiem – to z pewnością ułatwi naukę programowania CNC. Pracę programisty może wykonywać niemal każdy. Wystarczy przejść odpowiednie kursy i szkolenia np. takie jak oferuje SW Polska – dodaje inż. Strojny.

 

Aby wykorzystać wiedzę w praktyce, można także zdobywać doświadczenie m.in. jako operator tokarki lub frezarki.

Jakie są możliwości zatrudnienia?

W dobie postępującej automatyzacji produkcji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, w tym wspomnianych programistów CNC. Umiejętne wykorzystanie tokarki cnc, frezarki cnc, wykrawarki cnc, itp. maszyn przemysłowych, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze przy zachowaniu wysokiej jakości obrabianych elementów. Nic więc dziwnego, że specjaliści o potwierdzonych kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, są łakomym kąskiem na rynku pracy. Znajdą oni zatrudnienie wszędzie tam, gdzie są używane maszyny CNC i obróbka seryjna cnc. Mowa tutaj o praktycznie każdej firmie i przedsiębiorstwie produkcyjnym należących do różnych branży, centrów obróbczych i sektorów rynku. Co ciekawe, programiści CNC są odpowiedzialni za tworzenie części do bolidów F1, co czyni ich jednymi z ważniejszych osób w zespole.


Źródło: SW Machines Polska

SW Machines - Schwäbische Werkzeugmaschinen Polska Sp. z o.o.
Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
+48 71 382 89 51
POWIĄZANE
Roboty i obrabiarki przemysłowe FANUC na ITM INDUSTRY EUROPE 2023 Podczas tegorocznych targów ITM Industry Europe, zostały przedstawione najnowsze te...
Odbierz zaproszenie na ITM Industry Europe Oferta liderów przemysłu od lat przyciąga na ITM INDUSTRY EUROPE tłumy profesjonal...
Nowoczesne rozwiązania przemysłowe na Warsaw Industry Week 2019 Targi przemysłowe Warsaw Industry Week to najszybciej rozwijające się w tej części Europy ...
Obróbka CNC czy druk 3D? W tym artykule specjaliści z firmy Sabner prezentują podstawowe cechy obu technologii wyt...
TBI od 10 lat dba o postęp technologiczny Ponad 350 dostarczonych maszyn, 19 nagród i wyróżnień oraz wzrost przychod&...
Przemysł maszynowy na Tajwanie - Quaser Machine Tools Ostatnią odwiedzaną przez nas firmą w tajwańskiej delegacji była Quaser Machine Tools. Qu...
Partnerzy