Zostań programistą maszyn CNC
Choć niektórzy mylą go z operatorem CNC, to obie te profesje różnią się od siebie. Programista CNC, bo o nim mowa, to bez dwóch zdań zawód z przyszłością. Najlepsi w tym fachu mogą liczyć na angaż w Formule 1, jako jedna z najważniejszych osób w zespole.
Programista CNC to osoba odpowiedzialna za opracowanie i tworzenie symulacji programów sterujących maszynami CNC. Jak to wygląda w praktyce? Programista dostaje rysunek lub model 3D części do wykonania, oraz rysunek/modele narzędzi, a następnie musi go przetworzyć na odpowiednią instrukcję (program NC) dla maszyny (tokarki, frezarki, wykrawarki, itp.), która na jego podstawie i zaplanowanej sekwencji ruchów, wykona tą część.
Zakres czynności, jakie wykonuje programista, zależy od jego kwalifikacji i doświadczenia - mówi Florian Strojny z SW Machines Polska. |
Poza wspomnianym programowaniem, wprowadza także korekty dotyczące strategii (ruchu maszyny) obróbki, rysuje mniej skomplikowane detale, przygotowuje program na podstawie kalkulacji czasowej przygotowanej przez proces inżyniera i na tej podstawie opracowuje programy do obróbki. W przypadku maszyn CNC mowa oprogramowaniu CAM i CAD.
Fot.: Florian Strojny z SW Machines Polska. |
Czym się różni programista od operatora CNC?
Pod względem technicznym programista tworzy kod NC do sterowania maszyną, z kolei operator koncentruje się na bezpośredniej obsłudze maszyny – wymienia narzędzia, materiał oraz nadzoruje pracę obrabiarki. Idealnym mariażem jest sytuacja, w której programista wykonuje również obowiązki operatora. W takim przypadku do jego zadań będzie także należeć ustawianie maszyn, konserwacja urządzeń i rozwiązywanie problemów powstałych w trakcie procesów produkcyjnych.
Jakie umiejętności są przydatne?
Dokładność, cierpliwość, samodzielność, znajomość matematyki i geometrii wyobraźnia przestrzenna, logiczne myślenie, umiejętność samoorganizacji pracy, a także praktyczność – to cechy i umiejętności, jakich wymaga się od programisty CNC. One same jednak nie wystarczą.
Ukończenie uczelni technicznej na kierunku automatyka i robotyka lub innym podobnym - choć nie jest wymogiem – to z pewnością ułatwi naukę programowania CNC. Pracę programisty może wykonywać niemal każdy. Wystarczy przejść odpowiednie kursy i szkolenia np. takie jak oferuje SW Polska – dodaje inż. Strojny. |
Aby wykorzystać wiedzę w praktyce, można także zdobywać doświadczenie m.in. jako operator tokarki lub frezarki.
Jakie są możliwości zatrudnienia?
W dobie postępującej automatyzacji produkcji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, w tym wspomnianych programistów CNC. Umiejętne wykorzystanie tokarki cnc, frezarki cnc, wykrawarki cnc, itp. maszyn przemysłowych, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze przy zachowaniu wysokiej jakości obrabianych elementów. Nic więc dziwnego, że specjaliści o potwierdzonych kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, są łakomym kąskiem na rynku pracy. Znajdą oni zatrudnienie wszędzie tam, gdzie są używane maszyny CNC i obróbka seryjna cnc. Mowa tutaj o praktycznie każdej firmie i przedsiębiorstwie produkcyjnym należących do różnych branży, centrów obróbczych i sektorów rynku. Co ciekawe, programiści CNC są odpowiedzialni za tworzenie części do bolidów F1, co czyni ich jednymi z ważniejszych osób w zespole.
Źródło: SW Machines Polska
51-317 Wrocław
+48 71 382 89 51
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House