Szukaj w działach:

Zwycięzcy ANCA Tool of the Year 2022

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Nie ma zwyczajnych narzędzi” - w oparciu o tę zasadę producent narzędzi skrawających z Meksyku, SJ Tools, wygrał konkurs ANCA Tool of the Year 2022 dzięki narzędziu skrawającemu, wykonującemu pięć operacji.


Pierwszy w historii meksykański zwycięzca, SJ Tools, zadziwił rynek narzędziem skrawającym łączącym w sobie wiele elementów, z których każdy ma bardzo precyzyjnie wykończoną powierzchnię. Uzyskanie złożoności konstrukcji było możliwe dzięki elastycznemu oprogramowaniu iGrind firmy ANCA, które zapewnia użytkownikom ogromną liczbę zaawansowanych funkcji. Specjalne ostrze wiertła SJ Tools z końcówką do obróbki zgrubnej, znajdującą się tuż pod ostrzem, umożliwia wiercenie z dużą prędkością i odprowadzanie wiórów. 

Podczas corocznych, międzynarodowych targów IMTS, które odbyły się w tym miesiącu w Chicago w stanie Illinois, ogłoszono na żywo zwycięzców pierwszego branżowego konkursu ANCA organizowanego już po raz piąty. Organizowanie „Oscarów” przemysłu narzędzi skrawających sprawia, że uczestnicy i zwycięzcy zyskują uznanie w branży oraz otrzymują pieniądze i inne nagrody, a przy tym dociera się do ponad dwóch milionów osób dzięki obszernym relacjom w tradycyjnych mediach i mediach społecznościowych. 

Patrick Boland, współzałożyciel firmy ANCA, wypowiedział się w następujący sposób:
 


„Co roku jestem zachwycony umiejętnościami i kreatywnością naszych klientów w stosowaniu technologii ANCA do projektowania i wytwarzania wiodących narzędzi skrawających. Uważam, że bardzo ważne jest dostrzeżenie wyjątkowych rezultatów osiąganych w naszej branży, a organizowany przez ANCA konkurs „Narzędzie Roku” daje możliwość spotkania się i świętowania dynamicznego rozwoju naszej innowacyjnej gałęzi przemysłu”. 


JG Group z Polski po raz drugi zwyciężyła w kategorii narzędzi wirtualnych swoim pięknym i bardzo pomysłowym modelem frezów „Koliber”, który zdobył większość głosów osób z branży. Firma zajęło także drugie miejsce w głównym konkursie „Narzędzie Roku” organizowanym przez ANCA. Połączenie ciężkiej pracy, kreatywnego myślenia i gruntownej wiedzy z zakresu oprogramowania iGrind i CIM3D umożliwiło jej zaprojektowanie bardzo małego modelu frezu „Koliber”, który oprócz imponującego zastosowania praktycznego ma także walory estetyczne. 

Aleksandra Semeniuk, dyrektor ds. projektów, w JG GROUP, zajmuje się produkcją narzędzi skrawających oraz części maszyn i oprzyrządowania dla przemysłu od 2005 roku.
 


„Konkurs ANCA “Narzędzie Roku” inspiruje firmy wytwarzające narzędzia na całym świecie, daje powiew świeżości w naszej codziennej pracy, stymuluje kreatywność oraz pozwala nam na pokonywanie barier”. 

 

ANCA Tool of the Year 2022
Fot.: ANCA Tool of the Year 2022 - TDM Cutting Tools.„Nie ma zwyczajnych narzędzi” - SJ Tools zdobywa główną nagrodę w organizowanym przez ANCA konkursie „Narzędzie Roku” 


Edwin Juarez, dyrektor generalny SJ Tools, powiedział:


„Biorąc pod uwagę konkurencję w branży związanej z technologią produkcji narzędzi skrawających, jest to ogromne osiągnięcie zarówno dla mnie, jak i całych zespołów pracujących w SJ Tools (zajmujących się projektowaniem, ostrzeniem, szlifowaniem, skrawaniem, polerowaniem, gładzeniem, kontrolą jakości, sprzedażą i sprawami administracyjnymi)”. 

 


„Nasze narzędzie zostało zaprojektowane pod kątem klienta obrabiającego aluminium. Pięć narzędzi do jego skrawania można zastąpić jednym. Pierwszą operacją wykonywaną przez to narzędzie jest obróbka zgrubna, a drugą łamanie wiórów przez końcówkę, co pozwala uzyskać się większą wydajność i uniknąć powstawania zatorów. Trzecia operacja polega na wykonywaniu ruchu interpolowanego w celu utworzenia pustej przestrzeni. W ramach czwartej i piątej operacji wykonywane są wewnętrzne szczeliny umożliwiające obróbkę zgrubną i wykończenie, jak i dokładne polerowanie oraz gładzenie. Jednocześnie udało się nam skrócić czas trwania cykli oraz zredukować koszty produkcji i inwentaryzacji.” 


Niezależny sędzia, John Saunders, który jest prezesem Saunders Machine Works (SMW) i założycielem kanału NYC CNC na YouTube, powiedział:


„Gratulacje dla zwycięzców! Zastosowanie zarówno oprogramowania, jak i technologii do szlifowania firmy ANCA było naprawdę niezwykłe. Wyróżniającymi się cechami były złożoność budowy, wykonanie detali oraz jakość. Chciałbym podziękować firmie ANCA za zaproszenie mnie jako sędziego do udziału w konkursie “Narzędzie Roku” oraz sposobność dzielenia się pasją i przekazywania producentom wiedzy na temat precyzji i możliwości szlifowania narzędzi CNC” 


Zwycięzca w głównej kategorii: SJ Tool:

 • Pierwszy zdobywca drugiego miejsca: ARCH Cutting Tools
 • Drugi zdobywca drugiego miejsca: TDM Cutting Tools
 • Trzeci zdobywca drugiego miejsca: JG Group.

Zwycięzca w kategorii narzędzi wirtualnych: JG Group

 • Pierwszy zdobywca drugiego miejsca: Centrum Techniki MACRO Sp. z o.o.
 • Drugi zdobywca drugiego miejsca: Xiamen Golden Egret Special Alloy Co.,Ltd. 

 

JG Group ANCA Tool of the Year 2022
Fot.: ANCA Tool of the Year 2022 - JG Group.


Konkurs „Narzędzie Roku” organizowany przez ANCA

Producenci narzędzi skrawających biorą udział w dwóch kategoriach w celu oceny funkcjonalności i kreatywności.

 • Główną nagrodę przyznaje się za narzędzia #MadeonANCA, a uczestnicy są oceniani pod względem formy i skuteczności ich narzędzia skrawającego.

 • Druga kategoria, „Najbardziej innowacyjny projekt narzędzia”, dotyczy narzędzi wirtualnych. Uczestnicy wykorzystują oprogramowania ANCA do projektowania narzędzi w celu wykazania się kreatywnością i przekroczenia ograniczeń napotykanych podczas projektowania. 

Zwycięzca #MadeonANCA otrzymuje równowartość 10.000 dolarów australijskich w postaci innowacyjnych części, akcesoriów lub pakietów oprogramowania dostosowanych do potrzeb szlifierskich, a zwycięzca w kategorii najbardziej innowacyjnego narzędzia wirtualnego otrzyma pełen pakiet oprogramowania CIM. 

Sponsorzy Konkursu

1. Oelheld: Pierwszy zdobywca drugiego miejsca w kategorii #MadeonANCA otrzymał od Oelheld Fluid Technology 1.000 litrów oleju (pierwsze darmowe napełnienie szlifierki ANCA) GDS: Drugi zdobywca drugiego miejsca w kategorii #MadeonANCA otrzymał od GDS adapter tulei zaciskowej μGrind ANCA. 

2. TYROLIT: Trzeci zdobywca drugiego miejsca w kategorii #MadeonANCA otrzymał od TYROLIT - Schleifmittelwerke Swarovski K.G zestaw ściernic do szlifierki narzędziowej CNC oraz szkolenia dla dwóch osób. 

3. Piranha: Pierwszy i drugi zdobywca drugiego miejsca w kategorii wirtualnego narzędzia otrzymali zestaw chłodzący Line Kit od Piranha. 

Konkurs promuje pasję i rzemiosło wytwarzania narzędzi oraz wspólnotę wysoko wykwalifikowanych zespołów zajmujących się szlifierstwem narzędzi.

Pięć najlepszych narzędzi oceniono według następujących kryteriów:

 • Wykończenie powierzchni karbowanej lub rowkowanej jako średnia wartość chropowatości Ra.
 • Narzędzie o wartości najbliższej tolerancji nominalnej, podanej na rysunku, dotyczącej średnicy i profilu (tj. narzędzie jest oceniane pozytywnie, jeśli tolerancja dla średnicy wynosi +/- 0010mm, a zmierzona wartość nie przekracza 0,005 mm).
 • Narzędzie szlifowane do najmniejszej tolerancji według rysunku (tj. narzędzie z najmniejszą tolerancją jest oceniane pozytywnie).
 • Poziom złożoności (tj. ocena liczby stopni i profili). 

Źródło: ANCA

ANCA Europe GmbH
Im Technologiepark 15
32-051 69469 Weinheim
+48 668150552
POWIĄZANE
Dołącz do Ligi Specjalistów 2.0 Konkurs Liga Specjalistów 2.0, którego misją jest propagowanie wiedzy techn...
Ostatnie dni promocji targów INNOFORM Dwie dotychczasowe edycje Targów INNOFORM® potwierdziły zapotrzebowanie na imp...
Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2023 Kalendarz targów przemysłowych na 2023 rok jest bogaty w ciekawe wydarzenia branżo...
eba metal - specjaliści w obróbce METALU eba - jest polską firmą specjalizującą się w obróbce METALU, oferującą kompleksowe ...
WJX nowe średnice i nowy gatunek płytek Mitsubishi Materials rozwija serię wysokowydajnych frezów typu WJX, która z...
Jubileusz Oerlikon Balzers w Polsce W dniu 19 maja 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie zakładu produkcyjnego Oerlikon Bal...
Partnerzy