Podsumowanie Targów INTARG 2022
12 maja w katowickim Spodku / Międzynarodowym Centrum Kongresowym zakończyły się 15. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022. Współgospodarzem targów było Miasto Katowice.
Wydarzenie to tradycyjnie poświęcone było międzynarodowej prezentacji potencjału i dorobku myśli technologicznej i nauki, tj. wynalazków, technologii i usług innowacyjnych kierowanych do przemysłu. Prezentowane na targach rozwiązania łączyły w sobie kreatywność, innowacyjność, wysokie walory techniczne i ekonomiczne, dbałość o wspólne dobro.
Targi INTARG® dzięki wypracowanej międzynarodowej renomie również w tym roku zostały objęte patronatem przez najwyższej rangi instytucje, na czele z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej WIPO - jedną z 16 agend ONZ. (INTARG® jako jedyne targi w Polsce i nieliczne w świecie odbywają się pod honorowym patronatem WIPO).
Wśród gości honorowych, którzy zaszczycili swą obecnością inaugurację, panele dyskusyjne bloków konferencyjnych oraz galę finałową, znaleźli się m.in.: Minister Dariusz Jóźwiak - Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Edukacji i Nauki, Marco M. Alemán - Dyrektor w World Intellectual Property Organization WIPO, Piotr Zakrzewski - Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP, Bogumił Sobul - I Wiceprezydent Miasta Katowice, Manli Hsieh - Prezes WIIPA, Kamyar Faramarzi - Doradca Prezesa IFIA, Hana Churáčková - Dyrektor w Urzędzie Patentowym Republiki Czeskiej, Henryk Borczyk - Wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk - Prorektor Politechniki Śląskiej, Tomasz Zjawiony - Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Konsul Honorowy Republiki Słowenii, Włodzimierz Kulisz - Prezes Śląskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT.
Obecność na Targach partnerów medialnych, to jest telewizji, radia i prasy, zaowocowała licznymi relacjami i publikacjami, tak ważnymi dla upowszechniania osiągnięć wystawców i promocji ich rozwiązań innowacyjnych i wynalazków oraz całego wydarzenia.
Targi obfitowały w liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. konkurs innowacji (ocena wynalazków przez międzynarodowe jury), konferencje, panele dyskusyjne, prezentacje, spotkania brokerskie i pokazy, promocja programu rządowego Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Dostępność Plus”, ogłoszenie wyników konkursów: LIDER INNOWACJI®, Młody Wynalazca oraz INTARG® 2022, Giełda TOP Wynalazków - z ogłoszeniem polskich laureatów nagród Ministra Edukacji i Nauki za szczególną aktywność w zakresie promocji polskiej nauki, a także networking koktajl oraz wycieczka krajoznawcza dla uczestników z zagranicy.
Wydarzenie zyskało bogatą oprawą artystyczną - występ galowej orkiestry górniczej, zespołu tanecznego „Mały Śląsk” oraz koncert zespołu „After Midnight”.
INTARG® 2022 w liczbach:
- wsparcie 21 wysokiej rangi instytucji i organizacji polskich i międzynarodowych
- wystawcy (stacjonarni oraz online) z 38 krajów: Andora, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Chorwacja, Czechy, Filipiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Indie, Iran, Japonia, Jemen, Kanada, Korea, Litwa, Macedonia Północna, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Senegal, Serbia Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Sudan, Tadżykistan, Tajlandia, Tajwan, Turcja, Ukraina, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie
- 506 wynalazków i innowacji
- 41 jurorów i ekspertów z 18 krajów, reprezentujących świat nauki, przemysłu
i biznesu - 16 konferencji i paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli nauki i biznesu.
TEMATYKA INTARG® 2022
Na Targach zaprezentowano wynalazki oraz innowacyjne wyroby, technologie i usługi z wielu branż i dziedzin - od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa, IT, po rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, a także dla życia codziennego. W większości były to rozwiązania o wysokim poziomie gotowości technologicznej TRL - bliskie wdrożeniu lub już wdrożone.
WYSTAWCY
Wystawcami - polskimi i zagranicznymi - były jednostki sfery nauki (wyższe uczelnie, instytuty badawcze, instytuty PAN, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz), MŚP oraz duże przedsiębiorstwa, start-upy, a także „młodzi wynalazcy”. Swoje stoiska miały również instytucje rządowe, jednostki samorządowe, organizacje międzynarodowe, izby gospodarcze, firmy usługowe i podmioty z otoczenia biznesu.
KONFERENCJE
Politechnika Śląska, partner merytoryczny Targów, zorganizowała dwudniową konferencję – panele dyskusyjne z udziałem naukowców i przedstawicieli świata biznesu, omawiające zagadnienia z wielu obszarów tematycznych obrazujących wagę nauki zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym. Poświęcone one były synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle. Wszystkie panele odbyły się na terenie Targów, z równoczesnym szerokim udostępnieniem ich poprzez sieć IT.
KONKURS INTARG®
Istotnym i integralnym elementem Targów był jak co roku konkurs INTARG®, w ramach którego grono kilkudziesięciu jurorów dokonało oceny prezentowanych rozwiązań, wyłaniając najciekawsze z nich i przyznając nagrody i medale. Członkami zespołu jurorów oceniających prezentowane rozwiązania byli uznani polscy i zagraniczni naukowcy i eksperci.
GALA FINAŁOWA INTARG® 2022
W dniu 12 maja 2022 roku odbyła się Gala Finałowa Targów, z udziałem gości honorowych, występem zespołu tanecznego „Mały Śląsk” i uroczystym wręczeniem najwyższej rangi nagród i wyróżnień.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA INTARG® 2022
Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane przez:
- Ministra Edukacji i Nauki - za szczególną aktywność w zakresie promocji polskiej nauki; specjalnymi dyplomami nagrodzone zostały wynalazki najwyżej ocenione na arenie międzynarodowej w 2021 roku.
- Kapitułę XX edycji Konkursu LIDER INNOWACJI® 2022 - Certyfikaty godła promocyjnego i statuetki LIDER INNOWACJI® 2022 w trzech kategoriach:
- instytucja innowacyjna,
- przedsiębiorstwo innowacyjne,
- menadżer innowacji
- Patronów i Partnerów INTARG® 2022
- Światową Organizację Własności Intelektualnej WIPO - nagrody w kategoriach: kobieta wynalazca, TRL, zielony ład, innowacje społeczne
- Prezesa Urzędu Patentowego RP
- Prezesa Urzędu Patentowego Republiki Czeskiej
- Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej NOT
- Prezesa Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczości IFIA
- Prezesa Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej WIIPA
- Prezesa Polskiej Izby Ekologii PIE
- Międzynarodowe Jury konkursu INTARG® 2022
- Grand Prix Najlepszy wynalazek zagraniczny
- Nagroda Przewodniczącego Jury
- Nagrody platynowe
- Nagrody diamentowe „Pro societas bono”
- Nagrody za najwyższy poziom gotowości technologicznej TRL
- medale złote, srebrne i brązowe
- Stowarzyszenia i izby wynalazców z Kanady, Francji, Iranu, Rumunii, Wietnamu.
Na stronie www.intarg.pl zaprezentowani są wszyscy tegoroczni Wystawcy i ich wynalazki, wraz z publikacją uzyskanych przez nich nagród oraz medali przyznanych przez Jury oraz Patronów i Partnerów Targów.
Katalog, wykaz i opis wynalazków i innowacji, wyniki konkursów INTARG®,LIDER INNOWACJI®, MŁODY WYNALAZCA 2022 oraz nagrania video z całego wydarzenia dostępne są na stronie: www.intarg.pl.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House