Dlaczego warto stawiać na automatyzację
Automatyzacja to przyszłość - co do tego, nie ma najmniejszych wątpliwości. Te ostatnie pojawiają się jednak w chwili, gdy przedsiębiorcy stają przed wyborem dostawcy systemów. Stawiając na innowacyjne rozwiązania warto, by pamiętali, że jedną z kluczowych cech automatyzacji powinna być niezależność od producentów zewnętrznych maszyn. Dlaczego? Przedstawiamy trzy najważniejsze argumenty.
Automatyzacja ma ogromne znaczenie dla sprawności procesu produkcji. Pozwala bowiem zoptymalizować przepływ materiału w zakładzie.
„Przykładowo, jeśli urządzenia do cięcia laserowego są zintegrowane we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść do 80%”, mówi Paweł Zieliński z firmy Remmert i dodaje: „Jeśli w ramach tej koncepcji mamy do czynienia z instalacją niezależną od zewnętrznych producentów, pozwala to czerpać jeszcze większe korzyści w przyszłości”. |
Pozostać elastycznym
W chwili decyzji o inwestycji związanej z automatyzacją, przedsiębiorcy nie zawsze dokładnie wiedzą, jakie maszyny zewnętrzne zdecydują się zakupić. Często jest to np. tylko jeden laser, podczas gdy zakup drugiego odłożony jest w czasie. W niedalekiej przyszłości rozwój technologii może jednak sprawić, że kolejne urządzenia do cięcia korzystniej będzie nabyć u innego producenta. Właśnie w takich sytuacjach cenne jest posiadanie niezależnej automatyzacji. Nie ma potrzeby przejmowania się w chwili, kiedy trzeba wymienić bądź dokupić nowe urządzenie do cięcia laserowego, ponieważ taka instalacja zostanie zawsze szybko i łatwo zintegrowana. Firma będzie miała wtedy pełną elastyczność podczas zakupu nowej maszyny do cięcia laserowego od innego producenta.
Dopasowanie do oczekiwań rynku
Warto także pamiętać o dynamicznie zmieniających się oczekiwaniach klientów. Wiele firm, obserwując popyt na swoje produkty, może zakładać w jakiej perspektywie czasowej ich zakład będzie potrzebował rozbudowy. Przykładem może być przedsiębiorstwo Kamir, świadczące usługi w zakresie wycinania laserowego, gięcia, spawania i toczenia. Poszukując rozwiązań automatyzacji, firma z góry założyła, że w najbliższych latach potrzeby zakładu w obszarze laserowego wycinania blach zwiększą się i konieczne będzie zakupienie kolejnego urządzenia. Całą inwestycję zaprojektowano więc tak, aby ta sama automatyzacja mogła obsługiwać kolejny laser. Było to możliwe dzięki modułowej i niezależnej od producentów zewnętrznych maszyn budowie rozwiązań Remmerta - eksperta automatycznych systemów intralogistycznych. Jeśli Kamir zdecyduje się na zakup nowego lasera - może to zrobić w każdej chwili, stawiając na urządzenie dowolnego producenta. Dzięki temu, automatyzacja jest precyzyjnie dopasowana do potrzeb, a także pozwala na optymalizację kosztu inwestycji. W przypadku montażu dwóch osobnych urządzeń, z których każde obsługiwałoby tylko jeden laser, koszt instalacji byłby o wiele wyższy niż w chwili, gdy istnieje możliwość rozbudowy istniejącej automatyzacji o nowy moduł.
Realna oszczędność
Jeśli o kosztach mowa, nie tylko modułowość sprawia, że całkowita inwestycja w niezależne od producentów rozwiązanie pozwala na oszczędności. Wiąże się to także z żywotnością maszyn. Funkcjonują one bowiem w zakładzie stosunkowo krócej niż podpięta do nich automatyzacja. W przypadku, gdyby każda instalacja była przeznaczona tylko do urządzenia jednego producenta, wymiana np. lasera, wiązałaby się z dodatkowymi kosztami wymiany systemu automatyzacji. Jak podkreśla Paweł Zieliński z Remmerta:
|
Źródło: Remmert GmbH
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence