Aktualne trendy rynku na ITM Industry Europe
Chociaż od targów ITM INDUSTRY EUROPE dzieli nas jeszcze kilka miesięcy, to powierzchnia wystawiennicza jest już niemal w całości zarezerwowana dla najważniejszych firm sektora innowacji. Zapowiada się bardzo dobra edycja wsparta bogatym programem wpisującym się w aktualne trendy rynku. Nowa polityka przemysłowa, energooszczędność, dekarbonizacja i zielone obligacje - to tylko część tematycznych wyzwań, które przyświecają w tym roku organizatorom targów oraz Kongresu Industry Next.
Produkcja przemysłowa w Polsce notowała pod koniec zeszłego roku drugi najlepszy wynik wśród krajów UE. Eksperci spodziewają się w najbliższych miesiącach ożywienia inwestycji, szczególnie po stronie przedsiębiorstw.
- Ubiegły rok okazał się również rekordowy pod względem napływu nowych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wydano aż 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1 mld zł. Na 1 stycznia 2022 r. odnotowano również w rejestrze CEIDG 2,580 mln aktywnych przedsiębiorstw (JDG). To ponad 50 tys. więcej niż przed rokiem - takie dane z początkiem roku przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. |
Nie dziwią więc dobre nastroje i nadzieje na udany biznesowo rok towarzyszą wystawcom targów ITM INDUSTRY EUROPE. Widać to także po skali zainteresowania obecnością w tegorocznej edycji wydarzenia.
Firmy czekają na targi
- Trwają rozmowy z naszymi partnerami i wystawcami. Wszyscy są spragnieni spotkań. Czekają na targi. Chociaż ostatnie dwa lata były dość nieprzewidywalne dla branży eventowej, zespół ITM INDUSTRY EUROPE pracował intensywnie. Ostatnia edycja przekonała nas o potrzebie kontynuacji biznesowych planów na targach. Zdecydowana większość wystawców obecnych w 2021 r. zgłosiła się już i w tym roku. Wracają też do nas firmy po dłuższej przerwie w aktywności wystawienniczej. Z radością witamy przemysłowych gigantów takich jak Trumpf, Mazak, czy AMADA. Są z nami także inni liderzy branży przemysłowej, którzy już zarezerwowali miejsce na targach. Taka bogata w zróżnicowaną ofertę ekspozycja zapewnia biznesowo udane targi - zdradza kulisy organizacji Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE. |
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tej edycji, będzie można zobaczyć, ugruntowane już w świadomości zwiedzających, serce targów czyli ITM - w skrócie trzy litery budujące markę wydarzenia: Innowacje wspierające rozwój firm, Technologie będące przyszłością branży a także Maszyny stanowiące przykład implementacji najnowocześniejszych rozwiązań w przemyśle.
Ekspozycja zostanie podzielona na kluczowe gałęzie przemysłu. Znajdą się na niej m.in.: obrabiarki i narzędzia do metali, automatyka przemysłowa, roboty, rozwiązania z zakresu odlewnictwa i spawalnictwa czy technologie addytywne.
Nowa strategia przemysłowa na Kongresie Industry NEXT
Sukces pierwszej odsłony Kongresu Industry Next zwiększył apetyt organizatorów i zmotywował do przygotowania kolejnej edycji wydarzenia. Jednym z kluczowych tematów będzie strategia przemysłowa, której opracowanie zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jej zakres ma być adekwatny do obecnej sytuacji gospodarczej Polski i stanowić odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed branżami przetwórstwa przemysłowego oraz w szczególności uwzględnić sytuację na rynku energii.
- Podczas Kongresu będziemy dyskutować o sytuacji w polskim przemyśle oraz szukać rozwiązań jak zapewnić polskiej gospodarce stabilne warunki do dalszego rozwoju - mówi Anna Lemańska-Kramer. |
Kongres będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w przemyśle w kontekście założeń polityki energetyczno-klimatycznej UE oraz zakłóceń łańcucha dostaw i półproduktów. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń nt. zastosowania rozwiązań Przemysłu 4.0 i internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów.
Dekarbonizacja przemysłu - konieczność, nie możliwość
Pod takim tytułem zaplanowano kolejny panel dyskusyjny Kongresu Industry Next. Potrzeba dekarbonizacji staje się coraz bardziej pilna. Porozumienie Paryskie zakłada zeroemisyjność całego Starego Kontynentu na 2050 rok, a jednym z istotnych już uchwalonych dokumentów jest dyrektywa MCP (z ang. Medium Combustion Plants, czyli Obiekty Średniego Spalania) określająca normy emisji dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyłów). Nowo powstałe obiekty MCP muszą już przestrzegać tych standardów, zaś istniejące mają czas na dostosowanie się do 1 stycznia 2025 roku (instalacje o mocy większej niż 5 MW) i do 1 stycznia 2030 roku dla instalacji o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW. Jak wynika z Raportu McKinsey&Company „Neutralna emisyjnie Polska 2015”, w 2017 r. sektor przemysłowy odpowiadał za 22 proc. wszystkich emisji. Pochodziły one głównie z procesu produkcji paliw, cementu, chemikaliów i stali.
- Rozwój przemysłu stworzy szansę na wykorzystanie technologii niskoemisyjnych w nowo powstających zakładach. Według ekspertów i najświeższych badań niestety polskie firmy produkcyjne z różnych branż znajdują się dopiero u progu procesu dekarbonizacji. Dlatego dyskusję na ten temat uważamy za niezwykle pilną i potrzebną - dodaje Anna Lemańska-Kramer. |
Zielony przemysł nadchodzi
Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, inwestorzy doceniają wartość uwzględniania czynników ESG w swoich decyzjach inwestycyjnych, zarówno w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka, jak i odkrywania nowych możliwości biznesowych. Jednym z kluczowych narzędzi wspierających inicjatywy zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji są zielone obligacje. W odróżnieniu od tradycyjnych instrumentów dłużnych, które dostępne są na rynkach międzynarodowych, mogą być one emitowane wyłącznie w celu pozyskania finansowania dla inwestycji przyjaznych środowisku naturalnemu.
- Obserwowana dynamika oraz perspektywy wzrostu segmentu zielonych obligacji jednoznacznie pokazują trend w jakim zmierza globalny rynek instrumentów dłużnych. Rosnące zainteresowanie i popyt wśród międzynarodowych inwestorów powinien być wyraźnym sygnałem także dla polskich przedsiębiorstw, które poszukują finansowania dla realizowanych przez siebie przedsięwzięć. Wspierając eko-inicjatywy w branży przemysłowej, upatrujemy w tej tematyce szansę na owocną dyskusję podczas Kongresu Industry Next. - zapowiada Anna Lemańska-Kramer. |
Kongres Industry Next odbędzie się w pierwszym i drugim dniu targów ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbędą się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.
--> Więcej informacji o Targach na Staleo.pl
Źródło: Grupa MTP
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- VPX - wielofunkcyjne narzędzia do frezowania
- Open House Pleszew 2024
- Dni Otwarte Abplanalp w Mysłowicach
- Dynamika przemysłu w sierpniu 2024 roku
- Weź udział w Branżowych Targach Pracy