Szukaj w działach:

Jak powinna wyglądać profesjonalna relokacja maszyn?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Profesjonalna relokacja maszyn i linii technologicznych powinna być przeprowadzana przy zachowaniu wszelkich, niezbędnych standardów bezpieczeństwa. Odpowiednio zabezpieczony sprzęt oraz zminimalizowanie udziału pracowników w całym procesie to podstawa wykonania usługi. Najważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji, jak i pracowników, optymalizacja kosztów oraz bardzo często czas realizacji usługi.

Jednym z liderów w relokacji maszyn, linii produkcyjnych, jak i całych fabryk jest firma Ruger Expo. O tym, jak powinna wyglądać profesjonalna relokacja, rozmawiamy z Maciejem Waliszewskim - Dyrektorem Generalnym w Ruger Expo.

1. Czym zajmuje się firma Ruger Expo?

Firma dostarcza usługi kompleksowej relokacji maszyn, całych zakładów, hal, wybranych linii produkcyjnych. Nie ograniczamy się do konkretnych branż, jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i sądzimy, że jest to nasz atut. Oprócz relokacji od wielu lat zajmujemy się też spedycją targową na obiektach targowych w całej Polsce.

2. Jak powinna wyglądać profesjonalna relokacja, na co zwrócić uwagę wybierając firmę do takiej usługi? 

Relokacja przede wszystkim powinna być szczegółowo zaplanowana. Odpowiedni dobór sprzętu i ludzi z kwalifikacjami oraz logistyczne osadzenie w czasie gwarantuje powodzenie przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że nie zawsze cena powinna być głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze danej firmy. Ważne jest podejście do realizacji, techniczne i kreatywne myślenie, które pozwoli na przedstawienie różnych rozwiązań i możliwości relokacji, zasoby sprzętowe, jakimi dysponuje firma, a także to czy firma spełnia wymogi bhp, posiada niezbędne pozwolenia i licencje.

3. Jakie firmy korzystają z usług relokacji maszyn lub linii produkcyjnych?

Największą część klientów stanowią firmy produkcyjne, ale nie tylko. Często są to również dystrybutorzy/ sprzedawcy maszyn oraz firmy z innych branż. Często firmy mają własne działy utrzymania ruchu, jednak w wielu przypadkach nie są one w stanie poradzić sobie z takim zadaniem, jakim jest relokacja kilkunasto-tonowej maszyny.

kompleksowa relokacja maszyn Ruger Expo4. Kiedy firmy potrzebują usług relokacji?  

Zmiana lokalizacji zakładu czy siedziby firmy jest motywem, dla którego firmy korzystają z relokacji międzyzakładowej. W sytuacji, kiedy firma się rozwija, kupuje kolejne sprzęty, maszyny i wtedy pojawia się problem- jak poradzić sobie z tak ciężką maszyną? Przecież trzeba ją jakoś przetransportować, załadować, rozładować, ustawić i jeszcze uruchomić- wtedy wkraczamy my.

5. Jakim parkiem maszynowym, potrzebnym do wykonania takiej usługi dysponuje firma? 

Podstawą są wózki widłowe- od 1,5 do 10 ton udźwigu. Posiadamy flotę 10 wózków widłowych, z czego trzy z nich to unikatowe wózki do ciężkich prac- MORA C100, RMF KSL 100XL, Hyster 7.00XL. Oprócz tego rolki transportowe, trawersy, pasy, szekle, zawiesia, pompy, podnośniki hydrauliczne. Dużym atutem jest posiadanie własnego samochodu ciężarowego- co ma u nas miejsce, ułatwia to wiele przewozów, chociażby wózków widłowych, a czasami również maszyn. W przypadku większych i cięższych maszyn udogodnieniem jest także posiadanie dźwigu samojezdnego. Od pewnego czasu korzystamy też z mobilnego warsztatu- kilka kontenerów warsztatowych wyposażonych w około 10 ton sprzętu to coś, co niesamowicie ułatwia wiele spraw. Wiadomo, że nie do każdej realizacji będzie potrzebny cały wymieniony sprzęt, ale przy relokacjach międzyzakładowych uzbrajamy się w większość z powyższych.

6. Jakimi realizacjami może pochwalić się Ruger Expo?

Zaczynaliśmy 15 lat temu od małych robótek, targów i dwójki ludzi. Aktualnie ilość maszyn, jaką rocznie przenosimy, możemy liczyć w setkach- mówimy tu o mniejszych maszynach o wadze od 0,5-30 ton. Oprócz tego przenosimy całe zakłady między innymi takie jak m.in. Dellner Components, Fabryka Obrabiarek do Drewna, Elkom Trade, Metrix Metal, D&H Engineering, Richo Polska, Delta Drzwi, Safran, EMT Systems, Soldream- to tylko niewielka część z nich. Aktualnie realizujemy kolejną dużą relokację we Wrocławiu. Działamy prężnie również poza granicami polski i stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni. Relokujemy wtryskarki o wadze ponad 300 ton z Niemiec do Polski i z Polski do innych krajów Europy i nie ograniczamy się.

relokacja maszyn Ruger Expo7. Czym różni się spedycja targowa od standardowych usług relokacji? 

Obsługa targowa jest trochę inaczej planowana niż standardowa relokacja. Mamy tu oczywiście do czynienia z rozładunkami, załadunkami, ustawianiem eksponatów i transportami, jednak charakter targów jest inny od relokacyjnego. Jedna z kluczowych rzeczy- działamy wtedy na obiekcie targowym, a większość z nich znamy bardzo dobrze. W przypadku relokacji prawie każdorazowo jesteśmy w innym miejscu, na innym zakładzie i wiąże się z to z wieloma wyjazdami. Na targach w wielu przypadkach jest tak, że eksponaty, które przyjeżdżają, są określane „mniej więcej” a przyjeżdża całkowicie coś innego bądź w innym zakresie, odwrotnie do relokacji- tu mamy konkretną maszynę z określoną wagą. Podczas targów planujemy rozładunki na dany dzień, ale nigdy nie jesteśmy w stanie w stu procentach określić jaka firma zostanie rozładowana w jakiej kolejności, ponieważ wiele zależy od transportów, które przyjeżdżają. Podsumowując, obie usługi mają ze sobą wiele wspólnego, jednak zasadniczo się różnią.

8. Jak ważne jest doświadczenie w realizacji tego typu usług?

To chyba jedna z najważniejszych składowych dobrze wykonanej usługi. Można mieć sprzęt za miliony, niezliczone zasoby ludzkie i super reklamę, ale gdy firma a w zasadzie jej pracownicy i kierownictwo nie ma doświadczenia w relokacji, to marne są efekty ich prac. Doświadczenie to nie tylko ilość lat istnienia firmy na rynku, my mierzymy je w trochę inny sposób. Istniejemy wiele lat, przenieśliśmy tysiące maszyn, z których każda jest inna. Co istotne, nawet jeśli jakaś maszyna jest nam już dobrze znana, to jej otoczenie może być całkowicie inne od dotychczas spotykanego, więc jest to kolejne pole do popisu w zakresie kombinacji i znalezienia sposobu na relokację maszyny. Każda, nawet najmniejsza relokacja nas czegoś nauczyła, gdzieś popełniliśmy błąd i już nigdy więcej taki się nie powtórzy, nasi pracownicy są nauczeni innego podejścia do maszyny i sprzętu- oprócz znajomości dokumentacji maszyn, DTR potrafią myśleć, kombinować i wykorzystywać wiedzę zdobytą w przeszłości.


W dobie szybko rozwijającego się przemysłu, od firm produkcyjnych wymaga się dużej elastyczności. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania jakiejkolwiek fabryki bez specjalistycznych maszyn, które często trzeba przemieszczać wewnątrz zakładu, jak i poza nim. Dlatego coraz częściej poszukiwane są firmy oferujące profesjonalną usługę relokacji maszyn i linii technologicznych od A do Z.

Źródło: Ruger Expo, Staleo.pl
Redaktor: MRR

Ruger expo sp. z o. o.
Woszczerowicza 25
40-749 Katowice
+48 535 001 197
POWIĄZANE
KOMPOZYT-EXPO® - dziesięć lat rozwoju i biznesu Zakończyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja KOMPOZYT-EXPO® - dwa dni pełne były net...
Automatyzacja składowania profili w firmie PORTOS PORTOS to producent wysokiej jakości rolet okiennych. Intensywny rozwój przedsiębi...
Magazynowanie i przetwarzanie blach z systemem Baumalog Firma Baumalog wdrożyła system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego pro...
Żywotność lin stalowych - dobór odpowiedniej liny Zagadnienie żywotności lin stalowych wiąże się z wieloma aspektami, m.in. z ich konserwac...
Tork Vision Cleaning - sprzątanie oparte na danych Ulepszone rozwiązanie Tork®, wykorzystując dane uzyskiwane w czasie rzeczywistym, pom...
Jubileuszowy Kongres Szefów Produkcji Już 12 czerwca w poznańskim Hotelu Novotel odbędzie się kolejna odsłona Kongresu dedykowa...
Partnerzy