Szukaj w działach:

Zbliża się III Forum Cobotyki

 

Forum Cobotyki 2018 prelekcja
 

We Wrocławiu, 17 października 2019 w ramach III edycji Forum Cobotyki spotkają się i podzielą swoim doświadczeniem wiodący producenci z branży robotów współpracujących i mobilnych.

W trakcie konferencji uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja przedsiębiorstw (niezależnie od ich wielkości), dzięki wykorzystaniu robotów współpracujących oraz mobilnych. Co wyróżnia te urządzenia? Kompaktowa budowa, funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania, eksploatacji i implementacji (łatwości programowania). Roboty pracują równocześnie razem z człowiekiem, odciążając go od monotonnych, ciężkich i niebezpiecznych prac. Coboty ze względu na swoje właściwości odgrywają więc istotną rolę w transformacji cyfrowej, poprawiając wydajność polskich przedsiębiorstw i obniżając koszty produkcji, jednocześnie zwiększając jej elastyczność.

„Forum Cobotyki to unikatowa okazja zobaczenia wielu aplikacji i zastosowań robotów współpracujących oraz mobilnych w jednym miejscu. Współczesny przemysł dąży do automatyzacji prac powtarzalnych, rutynowych, co powoduje zmniejszenie liczby tradycyjnych miejsc pracy w produkcji, ale jednocześnie uwalnia potencjał ludzki. Chcemy pokazać przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu” – mówi Marcin Gwóźdź, wiceprezes ProCobot do spraw sprzedaży. – „Podczas wydarzenia zaprezentujemy m.in. wykorzystanie cobota z systemem wizyjnym w aplikacji kontroli jakości, zrobotyzowaną stację do paletyzacji opakowań, czy montaż elementów elektronicznych na płytce PCB z wykorzystaniem robotów współpracujących.”

Praca przyszłości wraz z robotem

Robotyzacja wprowadza zmiany zarówno na rynku pracy, jak i w procesie produkcji. Dzięki niej powstaje zapotrzebowanie na nowe zawody połączone z programowaniem, kontrolą robotów i ich obsługą oraz integracją z systemem produkcyjnym.

Doradztwo strategiczne McKinsey Polska przygotowało raport „Polska 2030. Szansa na skok do gospodarczej ekstraklasy”, według którego w Polsce podczas czasu pracy nawet 49% stanowią czynności, które prawdopodobnie do 2030 mogą zostać zautomatyzowane, co przekłada się na 7,3 mln miejsc pracy. Postęp automatyzacji jednocześnie napędzać może powstawanie nowych miejsc pracy, które wynikać będą ze zwiększenia produktywności, przenikania się globalnych trendów oraz rozwoju nowych technologii.

III Forum Cobotyki ma na celu budowanie świadomości przedsiębiorców w kwestii robotów i aplikacji współpracujących w obszarze potrzeb nowoczesnych fabryk i wydajnych produkcji. W trakcie konferencji prezentowane będą korzyści, jakie płyną z wdrożenia automatyzacji przedsiębiorstw i robotów, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności trudnych w kontekście znalezienia i utrzymania pracowników produkcyjnych, z którymi obecnie zmaga się sporo firm.

„Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie zarówno konferencją, jak i prezentowanymi robotami.” – mówi Ewa Kaucz, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – „Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że Wrocław stał się polskim centrum cobotyki, miejscem przyciągającym wielu przedsiębiorców zainteresowanych najnowszymi technologiami produkcji” – dodaje.
Robotyzacja w praktyce

Analiza przeprowadzona przez firmę ABI Research przewiduje, że rynek cobotów będzie się intensywnie rozwijał w ciągu najbliższej dekady. Oszacowano, że do 2030 roku obejmą one 29% całego rynku robotów przemysłowych. Nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne, bazujące na założeniach Przemysłu 4.0, opiera się na trzech filarach: prototypowaniu, digitalizacji i bezpiecznej współpracy ludzi i robotów. Umożliwia to bezpieczną pracę bez zabezpieczeń ochronnych, co z kolei pozytywnie wpływa na jakość i wydajność produkcji.

„Roboty współpracujące wspierają pracowników w realizacji procesów przemysłowych i odciążają ich w zadaniach monotonnych oraz niebezpiecznych. Nasze doświadczenia pokazują, że często firmy zaczynają od prostej aplikacji, natomiast wraz z coraz lepszą znajomością sposobu działania i programowania cobotów, pracownicy są w stanie samodzielnie znajdować kolejne procesy, które mogą być efektywnie zautomatyzowane. To pozwala na ciągłe doskonalenie aplikacji i czerpanie większych korzyści z jednego, elastycznego rozwiązania” – mówi Slavoj Musilek, General Manager CEE w firmie Uniwersal Robots, będącej liderem na rynku cobotów. – „Dzięki cobotyzacji spadają koszty wytwarzania, otwierając możliwości rozwoju biznesu nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale także małym i średnim firmom. Z wielkimi nadziejami czekamy na III edycję Forum Cobotyki, która pozwoli nam zaprezentować jego uczestnikom najnowsze rozwiązania w obszarze robotów współpracujących.”

Podczas forum, pośród zrobotyzowanych aplikacji, które będą prezentowane, znajdą się między innymi: precyzyjny montaż pinów w głowicy silnika przez robota z czujnikiem siły, automatyczne nakładanie kleju przez robota współpracującego na elementy zdefiniowane przez użytkownika, automatyzacja transportu w logistyce dzięki wykorzystaniu robotów mobilnych i detekcja elementów 3D na podstawie obrazu kamery.

„Mobilne roboty pozwalają zautomatyzować działania związane z transportem w zakładach produkcyjnych. Zapewniają szybki zwrot z inwestycji, często w czasie krótszym niż rok. Urządzenia te są obecnie wykorzystywane przez producentów w wielu branżach do automatyzacji transportu wewnętrznego” – mówi Thomas Visti, CEO Mobile Industrial Robots. – „Podczas Forum Cobotyki liczymy na obecność przedsiębiorstw zainteresowanych tymi rozwiązaniami, dzięki czemu będziemy mieli sposobność zaprezentowania możliwości robotów mobilnych szerokiej grupie uczestników.”

Uczestnicy wydarzenia zdobędą wiedzę na temat innowacyjnych kierunków rozwoju produkcji oraz rozwoju biznesowego. World Economic Forum przygotowało raport Future of Jobs 2018, w którym padła prognoza mówiąca, że do 2022 roku wszystkie branże zwiększą udział zatrudnienia na etatach związanych z innowacjami z 16% do 27% na wszystkich stanowiskach.

Forum organizuje firma ProCobot. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęty został przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Wydarzenie skierowane jest do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków z dużych, małych oraz średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

Partnerstwo strategiczne objęły firmy Mobile Industrial Robots oraz Universal Robots. Partnerami zostały również firmy, takie jak: Kogena, OnRobot, KOGENA, SICK, Schmalz, Siemens, Sparkrobots, Pneumatic Complex, Robotiq, Elokon, Drim, DLL, Biuro Inżynierskie IEC, EasyRobotics, AKE Robotics i Balluff.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja oraz pełna agenda znajdują się na stronie: www.forum-cobotyki.com.pl


Więcej o Forum Cobotyki na Staleo.pl


Źródło: Omega Communication, Zrobotyzowany.pl

Dodano 25.09.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy