Automatyzacja składowania blach w firmie Perfopol
Perfopol jest największym polskim producentem blach perforowanych oraz siatek. Bogate doświadczenie oraz zaawansowanie technologiczne pozwala oferować wyroby najwyższej jakości. Firma konsekwentnie unowocześnia i rozbudowuje zaplecze techniczne co pozwala stale rozszerzać ofertę wyrobów. Obecny kształt przedsiębiorstwa to przede wszystkim produkcja blach perforowanych, wszelkiego rodzaju siatek oraz konstrukcji stalowych, uzupełniona o kompleksową i profesjonalną obróbkę metalu (CNC).
Automatyzacja składowania blach od Baumalog
Wraz z ciągłym rozwojem firma postanowiła unowocześnić i zautomatyzować proces składowania arkuszy blach, wykorzystywanych do wytwarzania oferowanych produktów. W procesie produkcyjnym używane są głównie arkusze o wymiarze 3000 mm x 1500 mm, dlatego koniecznym było stworzenie magazynu automatycznego dla tego wymiaru. W części magazynowej Perfopolu został zainstalowany regał automatyczny TransferTower z oferty Baumalog. System złożony jest z 4 kolumn składowania, 2 wind oraz stacji transferowej zapewniającej dostęp do szerokiego asortymentu blach za pomocą 1 stacji załadunkowo-rozładunkowej. Uruchomiony system może pomieścić maksymalnie 105 półek o nośności 3 ton każda, co umożliwia magazynowanie 315 ton blach. Stacja załadunkowo-rozładunkowa, gdzie następuje pobranie i uzupełnienie arkuszy, została wyposażona w hydrauliczny depaletyzator służący do rozdzielania arkuszy od palet, co zapewnia składowanie blach bez palet.
Zarządzanie bazą danych składowanych materiałów oraz transportowanie półek zapewnia system sterujący Smart WMS Standard.
Fot.: Regał automatyczny TransferTower. |
Składowanie większych arkuszy
Perfopol przetwarza również arkusze o wymiarach 6000 x 2000 mm, których składowanie również postanowiono uporządkować i w tym celu wdrożono regał automatyczny MonoTower®. System składa się z jednej kolumny składowania oraz windy transportującej 17 ruchomych półek o ładowności 5 ton każda, co pozwala magazynować 85 ton blach. Arkusze składowane są bez palet, co umożliwiło w pełni wykorzystać dostępną wysokość pomieszczenia bez straty przestrzeni. Dodatkowo system został wyposażony w układ ważący pozwalający kontrolować masę dostarczanych arkuszy oraz uniemożliwić przeładowanie półek. Zarządzanie pracą regału realizowane jest za pomocą pulpitu operatorskiego z dedykowanym oprogramowaniem Smart WMS Standard.
Fot.: Regał automatyczny MonoTower. |
Porządek i oszczędność powierzchni
Wdrożenie obydwu systemów automatycznego składowania arkuszy blach pozwoliło na znaczącą oszczędność powierzchni magazynowej oraz zapewnienie szybkiego i łatwego dostępu do ponad 120 asortymentów blach. Operatorzy nie tracą czasu na poszukiwanie materiału, a każdy asortyment jest dostępny w czasie poniżej 3 minut. Ponadto załadunek i rozładunek blach odbywa się z jednego dedykowanego miejsca, z zapewnieniem wygodnego i bezpiecznego użycia suwnicy lub wózka widłowego.
Źródło: Baumalog
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House