Szukaj w działach:

Technologia druku 3D nie tylko w kryzysie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 

Popularność druku 3D nie jest zaskakująca. Trend rozwoju tej technologii jest widoczny od kilku lat. W obecnej ciężkiej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa potencjał sektora został szczególnie nagłośniony i wykorzystany do produkcji przyłbic ochronnych i respiratorów. Jednak to jedynie pierwiastek możliwości wytwarzania addytywnego. Kolejni wystawcy zdradzają jakie rynkowe trendy zaprezentują na listopadowych targach 3D SOLUTIONS. 

Podczas targów 3D Solutions będzie można nie tylko zwiedzić stoiska firm prezentujących szeroki wachlarz produktów oraz rozwiązań dla druku 3D, ale także wziąć udział w praktycznych warsztatach oraz dedykowanych ścieżkach zwiedzania. Z uwagi na odbywające się w tym czasie targi ITM INDUSTRY EUROPE szczególny nacisk będzie położony na wykorzystanie technologii przyrostowych w przemyśle. Do dyspozycji zwiedzających będą: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią „na żywo”. 

Perspektywy druku 3D


- Trendy w druku 3D są nakreślone od dłuższego czasu i właściwie pozostają niezmienne. Druk 3D oczywiście zaczyna być wykorzystywany jako technologia zamienna dla technologii ubytkowych w szeroko rozumianym przemyśle, a oszczędność czasu i rachunek ekonomiczny działa na korzyść firm, które posiadają w swoim parku maszynowym drukarki 3D czy to wykorzystując proces druku 3D do rapid prototypingu czy do produkcji niskoseryjnej. Jedyna zmiana, jaka zaszła na korzyść druku 3D i jest ona wynikiem panującej epidemii COVID-19 to wykorzystanie technologii przyrostowych jako elementu łańcucha dostaw. Lockdown, którego byliśmy świadkami spowodował, że to dzięki drukarkom 3D mogliśmy uzupełniać zapasy tego co nie przypłynęło do nas z Azji bądź innych części świata. W czasie pandemii były to np. elementy przyłbic, respiratorów, ale to pokazuje jak uniwersalna jest to technologia i co dzięki niej możemy osiągnąć - ocenia Mateusz Nowakowski, New Business Development Director UBOT.


Na rynku zauważalna jest tendencja „wychodzenia” druku 3D poza prototypowanie. Potwierdza to Jakub Sokołowicz, właściciel INVISION. 


- Opracowanie trwałych i stabilnych materiałów do wytwarzania pozwala wykorzystać drukowanie 3D do produkcji skomplikowanych, i precyzyjnych elementów, jak np. komponenty turbin gazowych. Zastosowanie do kontroli jakości skanerów 3D pozwala zagwarantować zgodność całej geometrii wyprodukowanego elementu z modelem CAD. Proces taki niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ produkt druku 3D nie wymaga wiele obróbki, redukuje czas optymalizacji procesu produkcyjnego i samej produkcji oraz wyklucza koszty związane z przygotowaniem narzędzi, form i rdzeni, jak w przypadku konwencjonalnej produkcji, metodą odlewniczą. Dodatkowo, druk 3D jest znacznie bardziej oszczędny energetycznie. Oferowane przez INVIZION ręczne skanery 3D ScanTech doskonale sprawdzają się w kontroli jakości produktów druku 3D, umożliwiając precyzyjną i niezwykle szybką weryfikację jakości części, bez potrzeby posiadania specjalistycznego stanowiska pomiarowego, dużej ilości przestrzeni pomiarowej, czy specjalnego przygotowania powierzchni elementów -przekonuje. 


Z kolei Mateusz Sobczak, właściciel AM SOLUTIONS SYSTEMS twierdzi, że zastosowanie druku 3D może być nieocenione przy niskoseryjnej produkcji, gdzie coraz częściej zastępuje się tradycyjne metody wytwórcze ultra szybkimi technologiami druku 3D. 

Co przyniesie jutro?

Wystawcy zgadzają się, że przed drukiem 3D są nadal wielkie perspektywy i coraz więcej branż może skorzystać na rozwoju technologii przyrostowych. Nie należy też zapomnieć o czynniku ekologicznym.


- Najbliższe lata przyniosą spadek kosztów produktów druku 3D i zdecydowany wzrost wykorzystania w przemyśle. Skomplikowane i trudne w produkcji elementy coraz częściej będą drukowane. Korzyści, jakie niesie ze sobą możliwość wytworzenia praktycznie gotowej części, za pomocą jednej maszyny, nie da się pominąć, a minimalna ilość energii wykorzystanej w całym procesie oraz odpadów, jakie generuje druk 3D, pozytywnie wpłynie na ekologię procesów produkcyjnych, która obecnie jest kluczowa dla wielu krajów. Dodatkowo, w kombinacji z optycznymi metodami kontroli jakości, będzie można tanio i szybko zweryfikować całą geometrię wydrukowanej części, zapewniając najwyższą jakość i zminimalizować reklamacje – przewiduje Jakub Sokołowicz.


Podobny optymizm można zaobserwować także wśród innych wystawców rozwiązań 3D SOLUTIONS. 


- Możliwości są ogromne, prognozuję kilkukrotny wzrost zarówno globalnego, jak i polskiego rynku druku 3D na przestrzeni najbliższych kilku lat - mówi Mateusz Sobczak.
 


Natomiast Mateusz Nowakowski zwraca uwagę na wzrost znaczenia druku 3D w przemyśle.


- Skorzystają na pewno firmy usługowe posiadające urządzenia dedykowane dla przemysłu, z dużym polem roboczym i obsługujące szerokie spektrum materiałów w zależności od potrzeb klienta końcowego - ocenia.


Technologie 3D, zarówno drukowanie, jak i skanowanie, są już szeroko stosowane w wielu branżach. Zalety skanowania 3D są niezaprzeczalne. Przedstawienie całych, nawet trudnych geometrycznie, powierzchni, w dokładności na poziomie setnych części milimetra, pozwala dostrzec więcej i lepiej reagować, podnosząc jakość produktów i redukując koszty.


Miniaturyzacja, intuicyjność obsługi i większa dostępność przystępnych cenowo skanerów 3D upowszechni jeszcze bardziej metrologię 3D, pozwalając na wykorzystanie jej w mniejszych przedsiębiorstwach, o ograniczonym budżecie i kadrze, która musi realizować różne zadania. Mobilne i lekkie skanery 3D ScanTech, oferowane przez INVIZION, pozwalają np. na pomiary w ciasnych przestrzeniach, ponieważ nie wymagają ciężkich i dużych statywów, uzupełniając tym samym luki w metrologii i dając możliwość pomiaru wnętrza kabin, na dużych maszynach produkcyjnych, czy we wnętrzu większej drukarki 3D. Z kolei druk 3D, zacznie być coraz bardziej wykorzystywany w branżach precyzyjnych, gdzie dużą korzyścią jest skrócenie łańcucha produkcyjnego, przy zachowaniu jakości produktu. Elementy drukowane będą wykorzystywane w produkcji turbin gazowych, elementów silników samochodowych, a także w silnikach lotniczych. Z czasem druk 3D zagości na stałe w produkcji wielu komponentów, oferując krótkie czasy produkcyjne nawet skomplikowanych podzespołów, jakość, niską potrzebę obróbki i ekologię - przekonuje Jakub Sokołowicz. 


Będzie się działo na stoiskach 

Mimo że do targów 3D Solutions zostało jeszcze kilka miesięcy, wystawcy już planują jaką strategię obrać. Nie zabraknie nowości oraz flagowych produktów liderów na rynku druku 3D.


- Pokażemy nową linię drukarek z linii biznesowej oraz nasze flagowe maszyny dedykowane dla przemysłu tj. P800D oraz P440. Zwiedzający targi na pewno na naszym stoisku znajdą coś dla siebie, a my chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i potrzeby - zdradza plany firmy UBOT Mateusz Nowakowski. 


Jak przekonują wystawcy 3D Solutions, udział w targach to doskonała promocja, możliwość nawiązania nowych kontaktów i przedstawienia kilku produktów w jednym miejscu. 


- INVIZION wprowadza na Polski rynek rewolucyjne, profesjonalne skanery 3D firmy ScanTech. Zamierzamy zaprezentować jedyny na świecie skaner 3D z wbudowaną fotogrametrią i dwoma obszarami pomiarowymi, który będąc urządzeniem obsługiwanym jedną ręką daje możliwość pomiaru części o rozmiarach od kilku mm do kilkunastu metrów, z zachowaniem wysokiej precyzji. Dodatkowo, pokażemy skaner do pomiarów bez punktów referencyjnych i skaner dający możliwość pomiarów 3D wraz z teksturą HD i kolorem. Wszystkie rozwiązania są niesamowicie poręczne, mobilne, intuicyjne w użyciu, z krótkim czasem wdrożenia, pozwalają na pomiary bez specjalnego przygotowywania powierzchni czarnych lub połyskujących oraz zapewniają dokładności pomiarowe i rozdzielczości na poziomie do 0.01mm - mówi Jakub Sokołowicz.


Na stoisku firmy INVIZION pokazany zostanie także nowoczesny spray do matowienia powierzchni, do najbardziej wymagających aplikacji, którego skład nie zawiera rakotwórczych substancji, ziarno jest bardzo małe, a nałożona warstwa odparowuje samoczynnie po czasie. 


- Zastosowanie tego spray'u pozwoli na pomiar części delikatnych oraz na ponowne wykorzystanie zmatowionej części, redukując liczbę odpadów - dodaje Jakub Sokołowicz. 


Ciekawą ofertę znajdą także na Targach 3D Solutions zwiedzający stoisko AM SOLUTIONS SYSTEMS. 


- Zaprezentujemy najszybszą drukarkę na świecie Nexa 3D. Urządzenie drukuje w innowacyjnej technologii LSPC z prędkością 1 cm na minutę przy zachowaniu dokładności i tolerancji wymiarowej formowania wtryskowego. Dodatkowo pokażemy możliwości drukarek 3D firmy Markforged. Są to urządzenia, które wytwarzają elementy z kompozytów (wydruki wzmacniane m.in. ciągłym włóknem węglowym i kevlarem) Technologia Markforged pozwala uzyskać elementy, które cechują się większą wytrzymałością niż aluminium przy znacznej redukcji masy - mówi Mateusz Sobczak.


Czterodniowa impreza 3D SOLUTIONS, po raz kolejny odbędzie się w dniach od 3 do 6 listopada 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trakcie trwania największych targów technologii przemysłowych ITM Industry Europe.  W tym samym czasie będzie można równocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Wystawcy chcący zaprezentować swoją ofertę  na 3D SOLUTIONS mają jeszcze okazję na rezerwację i wybór powierzchni wystawienniczej.


Więcej o 3D SOLUTIONS 2020 na Staleo.pl



Źródło: Grupa MTP
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Roboty, drukarki 3d i urządzenia pomiarowe na STOM 2018 stom-ROBOTICS, Control-Stom oraz Dni druku 3D czuli roboty, drukarki 3d i urządzenia pomia...
Podsumowanie targów AUTOMATICON 2023 Za nami 27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICO...
FERRUM rozszerza linię produktów Giełdowa spółka FERRUM uzupełniła swoją ofertę o rury spiralnie spawane o średnicy...
5. Targi INNOFORM® - kooperacja w najlepszym wydaniu 27-29 września 2022 w sercu polskiej doliny narzędziowej - Bydgoszczy - odbyła się 5. już...
Trendy w obróbce drewna na DREMA 2019 Dzięki trwającym od 10 do 13 września 2019 targom DREMA, Furnica i Sofab możemy mieć pewn...
ITM Polska - najnowsze trendy w przemyśle Już od pewnego czasu istotnym wymogiem rynku stało się wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i...
Partnerzy