Bezpieczny i komfortowy magazyn zautomatyzowany
Ogromny asortyment materiałów, olbrzymie przestrzenie magazynowe i związana z tym skomplikowana logistyka wewnętrzna - to codzienność wielu firm produkcyjnych, które muszą stale radzić sobie z problemami bezpieczeństwa podczas zarządzania każdym z tych elementów. Mowa tutaj zarówno o stworzeniu odpowiednich warunków pracy dla ludzi, jak i uniknięcia uszkodzenia kosztownych materiałów. Innowacyjne rozwiązania automatyzacji z pewnością pomogą zapewnić bezpieczeństwo w nowoczesnych magazynach.
Szybciej i bezpieczniej
Chociaż koncepcja Przemysłu 4.0 staje się coraz bardziej popularna w Polsce, firmy wciąż stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi ze wzrostem wydajności przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w magazynach. Jednym z nich jest temat transportu wewnętrznego. Wiele przedsiębiorst polega w dużej mierze na korzystaniu z wózków widłowych. Okazuje się jednak, że sytuacja lokalowa magazynów z dużą liczbą różnego rodzaju detali, często komplikują kwestie związane z poruszaniem się wielu wózków. Doskonałym przykładem jest przechowywanie i transport wszelkiego rodzaju elementów długich. Tymczasem, istnieją metody, które mogą odpowiedzieć na te wyzwania. Mowa o zautomatyzowanych systemach magazynowych, takich jak BASIC Tower, które są podłączone z urządzeniami takimi jak suwnice czy podnośniki pozwalając na znacznie szybszy, ale i bezpieczniejszy transport wewnętrzny. Automatyzacja może zarówno zwiększyć bezpieczeństwo pracy, jak i zminimalizować ryzyko uszkodzeń materiałów. Dzięki temu stanowi również zabezpieczenie przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. Zautomatyzowane rozwiązania są bezkonkurencyjne pod względem zachowania bezpieczeństwa - tak materiałów jak i ludzi.
- Nie uznajemy kompromisów w kwestii bezpieczeństwa. Regularnie przeprowadzamy testy z zakresu prewencji wypadkowej EN528, by zapewnić wysokie standardy bezpieczeństwa technicznego. Dbamy o to, by system magazynowy klienta spełniał wymagania wszystkich obowiązujących norm i wystawiamy odpowiedni certyfikat - podkreśla Paweł Zieliński, Area Sales Manager Eastern Europe w firmie Remmert. |
Wygodniej oraz bez błędów
Jednak automatyzacja nie tylko pomaga zminimalizować liczbę ewentualnych wypadków, ale także poprawia sam komfort pracy. W magazynach mamy często do czynienia z ciężkimi oraz nieprzyjaznymi do sortowania elementami. Tymczasem, automatyczne systemy wspierają pracowników w wykonywanych przez nich obowiązkach. Przykładowo, w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką blach, wycięte elementy mogą błyskawicznie trafiać do obszaru sortowania, gdzie operator może wygodnie sortować je za pomocą przenośnika taśmowego, takiego jak LoopFLEX. Regulacja wysokości taśmy gwarantuje mu przyjazną dla pleców postawę ciała w czasie całego procesu, a tym samym komfort pracy. Ponadto można dostosować rytm przesuwania materiałów, co optymalizuje sortowanie i upraszcza pracownikowi jego obowiązki, jednocześnie oszczędzając nawet do 35% czasu.
Fot.: Komfortowa pozycja sortowania |
Myśląc o ułatwieniu pracy w magazynie, oprócz automatyzacji magazynowej, warto także skoncentrować się na odpowiednim oprogramowaniu. Jego dobry wybór wesprze użytkowników podczas wydajnej pracy łańcucha procesowego, między produkcją a logistyką, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo tak ludzi, jak i maszyn. Nowoczesne systemy mają funkcje zarządzania dostępem, dlatego żaden pracownik nie musi się martwić o popełnienie kosztownego błędu. Dodatkowo, intuicyjnie zaprojektowane oprogramowanie jest łatwe do wdrożenia i wymaga krótkiego okresu szkolenia. Dzięki niemu niektóre z obowiązków pracowników magazynowych staną się o wiele prostsze w realizacji, a oni sami będą czuć się bezpiecznie.
Z myślą o przyszłości
Bezpieczeństwo ma jeszcze jeden wymiar – serwisowy. Pracownicy nie powinni bowiem obawiać się, że maszyny, których używają na co dzień mogą stanowić jakiekolwiek ryzyko. Dlatego wybierając partnera w dziedzinie instalacji automatyzacji, warto wybrać takiego, który w regularnych odstępach czasu prowadzi proaktywne konserwacje urządzeń.
- W przypadku naszych rozwiązań, każdy komponent został skonstruowany tak, by można go było konserwować w prosty i szybki sposób. Serwisanci, mając regularnie pełen przegląd stanu urządzeń, mogą przygotować kompleksową analizę i ocenę dla każdego podzespołu. Na tej podstawie podejmują bezpośrednie działania lub zalecają modernizacje - mówi Paweł Zieliński. - Bezpieczeństwo zawsze będzie naszym priorytetem, tak w zakresie finansowym, dzięki zapewnianiu elastycznych rozwiązań dopasowanych do potrzeb zarówno małych, jak i dużych firm, jak i w zakresie zapewnienia komfortowych i przyjaznych warunków pracy każdemu pracownikowi magazynu - dodaje. |
Źródło: Remmert GmbH
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House