Szukaj w działach:

Klaster Obróbki Metali z pomocą dla szpitali

 

Przyłbice produkowane przez firmy zrzeszone w KOM
 

Klaster Obróbki Metali aktywnie zaangażował się w pomoc dla szpitali, dostarczając do nich przyłbice i pudełka do bezpieczniejszej intubacji. Jest to wynik współpracy firm zrzeszonych w KOM, które chcą jak najlepiej dzielić się i wspierać lekarzy w trudnych czasach epidemii koronawirusa.

Do tej pory osłony intubacyjne i przyłbice dotarły m.in. do szpitali w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Ostrowi Mazowieckiej, Siedlcach, Łomży, Suwałkach, jak również do szpitali w Białymstoku: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala MSWiA. W sumie to 20 osłon i ponad 200 przyłbic. Sprzęt ten jest używany przez osoby będące na pierwszej linii frontu w walce i zapobieganiu zakażeniom COVID-19.

Jak mówi dr n. med. Tomasz Musiuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPZOZ w Hajnówce - Szpitalu im. lek. med. Włodzimierza Mantiuka, szpital ten jest jednostką o podwyższonej gotowości epidemicznej, jedną z kilku w województwie podlaskim, ze względu na umiejscowienie tu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Podkreśla, że darowizna stanowi nieocenioną pomoc w naszej codziennej pracy.

- „Przyłbice trafiły do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, ale również do innych jednostek szpitala: SOR, OIT, poradni przyszpitalnych, innych oddziałów. Fantastycznym darem jest box do intubacji. Oddział Intensywnej Terapii dysponuje pięcioma łóżkami, ale w związku z korona wirusem przygotowaliśmy się z kolejnymi siedmioma miejscami. Box do intubacji stanowić będzie bezpośrednią ochronę anestezjologa w trakcie procedur, które najbardziej narażają na potencjalne zakażenie. Jest to sprzęt, który z pewnością sprawdzi się nie tylko na czas pandemii” - wyjaśnia dr n. med. Tomasz Musiuk.

Pudełka intubacyjne oraz przyłbice są produkowane przez firmę Experteam. Do tej pory w swoim laboratorium w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym wyprodukowała odpowiednio 20 i 220 tych elementów. Kotniz opracowuje prototypowy kiosk do pobierania wymazów do testowania w białostockich szpitalach, Inwest-Klima przygotowuje urządzenie do utrzymywania podciśnienia w izolatkach, D-TECH pracuje nad łatwym w instalacji monitoringiem sal chorych, a Dział Naukowy ChM włączył się we wsparcie przy kwestiach naukowych opracowywanych rozwiązań. Politechnika Białostocka, partner strategiczny Klastra Obróbki Metali, wyprodukowała oraz przekazała podlaskim szpitalom, stacjom pogotowia ratunkowego, domom pomocy społecznej, a także ośrodkom pomocy rodzinie ponad 2000 przyłbic medycznych - tutaj także nieodpłatne wsparcie w postaci dostarczenia materiałów i usług okazały firmy członkowskie za pośrednictwem Klastra Obróbki Metali. Natomiast spółka AC SA, już w marcu, kupiła maseczki ochronne dla Szpitala MSWiA.

Na założony przez KOM specjalny fundusz pomocowy wpłynęło już kilkanaście tysięcy złotych. Darczyńcami są takie przedsiębiorstwa, jak Promotech, Inwest-Produkt i Kotniz. Zebrany kapitał wykorzystywany jest wyłącznie w celach zakupu materiałów i usług potrzebnych do dostarczenia pomocy placówkom medycznym, które mają niedobory sprzętu.

- „Nasze firmy pokazują, że można działać wspólnie i pomagać not-for-profit w czasach kryzysu, kiedy wcale nie jest im łatwo funkcjonować” - tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, prezes i koordynator Klastra Obróbki Metali. - „Jednocześnie członkowie klastra odpowiadają na zapotrzebowanie rynku i przestawiają produkcję w taki sposób, by zachować ciągłość pracy swoich zakładów. Np. Technology Applied wytwarza maski ochronne typu FPP2 i FPP3, a przy możliwościach spółki Experteam jesteśmy w stanie oferować podmiotom komercyjnym, jak choćby placówki handlowe, przyłbice w konkurencyjnych cenach rynkowych - takie same, jakie otrzymują od nas w formie darowizny szpitale.”

Jak wyjaśnia Anna Rusiecka, prezes Experteam, laboratorium firmy jest w stanie produkować przyłbice metodą wtrysku w ilościach masowych.


Źródło: Klaster Obróbki Metali


Dodano 06.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy