Szukaj w działach:

Przemysł tworzyw sztucznych a wdrożenie systemu ERP

Przemysł tworzyw sztucznych a wdrożenie systemu ERP


GAUDLITZ GmbH to firma założona w 1937 roku, specjalizująca się w produkcji i projektowaniu wysokiej jakości precyzyjnych wykonanych z żywic termoplastycznych i termoutwardzalnych oraz form. Firma oferuje kompletne rozwiązania, tworząc projekt, dopasowując do niego odpowiednie surowce, wykonuje formy, produkuje i montuje części. Firma zatrudnia około 600 pracowników i posiada wieloletnie tradycje. 80 użytkowników współpracuje z proALPHA od 2012 roku w Coburgu (Niemcy), w ramach pierwszej fazy projektu. Wkrótce planowany jest rozwój oddziału w Chinach. W obszarze produkcji seryjnej i produkcyjnej osiągnięto już niemal 100-procentową integrację z systemem proALPHA.

Ekspert w tworzeniu form i technice formowania wtryskowego

Dzięki temu, że GAUDLITZ GmbH oferuje kompleksowe rozwiązania, Klient otrzymuje projekt prototypu, wykonaną formę, wyprodukowane części i montaż. Produkcja wymaga przetwarzania elementów tworzyw z tworzyw sztucznych i angażuje ponad 500 surowców.

GAUDLITZ współpracuje z klientami z całej Europy z przemysłu motoryzacyjnego, takimi jak dostawcy podzespołów producentom marek, jak np. BMW, Audi, VW, PSA, Daimler. Firma rozwija się poprzez produkcję elementów z tworzyw sztucznych do glukometrów, systemów dializacyjnych czy diagnostyki laboratoryjnej, działając również w sektorze medycznym. GAUDLITZ staje przed codziennymi wyzwaniami, uwzględniając indywidualne potrzeby zróżnicowanych klientów, jednocześnie biorąc pod uwagę stabilność procesów i ich wykonalność. Firma dokłada starań by w sposób przejrzysty odwzorowywać wszytkie procesy przedsiębiorstwa i mieć możliwość centralnego sterowania, ze względu na ciągły wzrost i zdecentralizowaną strukturę przedsiębiorstwa z oddziałami w Chinach i Czechach. 

Zróżnicowane wymagania wobec systemu ERP

GAUDLITZ wytwarza wiele wyrobów w trakcie produkcji seryjnej i jednostkowej, co spowodowane jest połączeniem produkcji narzędzi z techniką formatowania wtryskowego. Jeden i drugi rodzaj produkcji może być realizowany w tym samym czasie, skutecznie i pewnie. 

Cały proces musi zostać odwzorowany w systemie – od efektywnego planowania, organizacji i kontroli całego przepływu wartości, informacji, towarów i materiałów, od ich pozyskania aż do momentu dostarczenia ich do klienta. W związku z tym firma poszukiwała kompletnego i spójnego rozwiązania ERP, które pozwala na sterowanie wszystkimi procesami i działami. Istotną kwestią uwzględnianą w procesie decyzyjnym była możliwość obsłużenia przez system ERP zarówno produkcji jednostkowej, jak i seryjnej. Ważne okazało się być także odwzorowywanie procesów typowych dla dostawców branży motoryzacyjnej, tak jak i typowe dla przemysłu tworzyw sztucznych. Wszystkie te wymagania powinny zostać spełnione w najwyższym stopniu przez standardową wersję nowego systemu ERP.

Wdrożenie kompletnego rozwiązania ERP

- „Zdecydowaliśmy się na system proALPHA, ponieważ jest to efektywne rozwiązanie pozwalające na redukcję kosztów. W szczególny sposób przekonała nas głęboka integracja wszystkich modułów, łącznie z systemem zarządzania dokumentami DMS oraz Workflow” - zaznacza dyrektor zarządzający, Niels Roelofsen.

Całkowita integracja DMS wraz z systemem proALPHA pozwala na dostęp do wybranych i dokumentów wszystkim obszarom przedsiębiorstwa, co przekłada się na oszczędność czasu oraz odczuwalne korzyści związane z racjonalizacją. GAUDLITZ postrzega jednolite i kompletne rozwiązanie pochodzące z jednego źródła jako źródło wzrostu przejrzystości w firmie, przyczyniającego się do efektywniejszego przebiegu wszystkich procesów – obejmujące wydajne funkcje Workflow Management i Business Intelligence. 

12 miesięcy na wdrożenie systemu ERP

Proces wyboru odpowiedniego systemu ERP był skomplikowany – zaangażowany był w niego zespół odpowiedzialny za projekt, składający się z członków zarządu, kluczowych użytkowników i kierowników działów. Pozwoliło to na podjęcie decyzji w oparciu o pozytywną opinie wielu osób. Do proALPHA użytkowników kluczowych i końcowych przekonały przede wszystkim technika okien zależnych i ergonomiczny interfejs. proALPHA pozwoliła na połączenie produkcji seryjnej z jednostkową, co było kwestią niezwykle istotną, ponieważ GAUDLITZ specjalizuje się zarówno w formatowaniu wtryskowym, jak i w produkcji narzędzi. Jeden i drugi z wyżej wymienionych obszarów produkcji współpracuje z proALPHA – system ERP kontroluje, planuje i kieruje, a jego dyspozycja umożliwia automatyczną kontrolę zapasów i sterowanie produkcją z formami rodzinnymi. Klucz do sukcesu – efektywność i przejrzystość

Zautomatyzowanie wielu procesów możliwe było dzięki zintegrowanemu Workflow. Każdy obiekt informacyjny w ramach aktywnej organizacji zorganizowany jest według procesów gospodarczych, które są do niego przyporządkowane. Sztywne, predefiniowane procesy mogą być wykorzystywane elastycznie i inteligentnie dzięki wykorzystaniu reguł. Workflow dopasowuje się do aktualnych wyników i warunków związanych z organizacją pracy w trakcie opracowywania pojedynczych etapów procesu. 

W GAUDLITZ możliwe jest obecnie o wiele skuteczniejsze i wydajniejsze wykorzystanie zasobów, sprzyjające międzynarodowej ekspansji, dzięki odwzorowaniu całego przepływu materiałów, towarów, wartości oraz informacji w jednym systemie, zapewniającym większą przejrzystość. Ekspansja możliwa jest między innymi w Chinach, w których obudowy skrzyń biegów lub inne elementy konstrukcyjne powstają dzięki wysokiemu zautomatyzowaniu produkcji na poziomie 150 pracowników. Chińska spółka zależna w 2014 roku osiągnęła jedną czwartą obrotu GAUDLITZ, a prognozy sugerują, że do 2018 roku powinna wykazywać rocznie dwucyfrowy wzrost. Dyrektorzy w siedzibie w Coburgu mogą w dowolnym momencie otrzymać informacje o każdej operacji zachodzącej w oddziale zagranicznym dzięki proALPHA. Sprawia to, że dzięki sprawnej komunikacji i elastycznemu rozwiązaniu ERP projekty mogą być niezależnie realizowane nawet na drugim końcu świata.

Podejmowanie decyzji w oparciu o solidną podstawę 

 

- „Muszę zarządzać przedsiębiorstwem w czasie rzeczywistym, a proALPHA naprawdę szybko dostarcza rzetelne i niezbędne informacje” – chwali system ERP Niels Roelofsen. GAUDLITZ przekonane zostało do rozszerzenia obecnego rozwiązania i przyłączenia w przyszłości nowych stanowisk pracy do obecnego systemu proALPHA.


Źródło: proALPHA


Dodano 06.11.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy