Szukaj w działach:

Skanowanie i skanery 3D - popularne rozwiązania i sposoby zastosowania

 

skanery 3D oraz skanowanie
 

Technologia 3D staje się obecnie coraz bardziej popularna, a sposoby jej zastosowania nierzadko zadziwiają nie tylko zwykłych użytkowników, ale też znawców tematu.

Oprócz druku i drukarek 3D dużym zainteresowaniem cieszą się również skanery i skanowanie tą metodą. Dlaczego tak się dzieje i jak można wykorzystać tę technologię w codziennym życiu oraz przemyśle?

Skanowanie 3D - co to właściwie jest?

O skanowaniu 3D można mówić w momencie, kiedy trójwymiarowy model zostanie odzwierciedlony w cyfrowej postaci, inaczej mówiąc geometria będzie przekonwertowana. Mówiąc jeszcze prościej dany obiekt stanie się plikiem graficznym, który można edytować, wprowadzić w nim zmiany, a potem użyć do przygotowania prototypu czy wizualizacji. Co istotne, dzięki skanowaniu 3D nawet bardzo skomplikowane kształty udaje się odwzorować w szybki i precyzyjny sposób.

Podstawowa klasyfikacja skanerów 3D

Szczegółowa kategoryzacja skanerów 3D nie należy do łatwych zadań, ponieważ istnieją rozmaite definicje i terminy, którymi posługują się specjaliści w branży. Najczęściej można jednak spotkać się z podziałem na skanery 3D dotykowe, inaczej zwane kontaktowymi i skanery 3D bezdotykowe nazywane też bezkontaktowymi. 

W pierwszym typie obiekt jest analizowany za pomocą sondy umieszczonej na maszynie współrzędnościowej lub ramieniu pomiarowym. W momencie, kiedy odbywa się ten proces, dany element znajduje się na płaskiej płycie pomiarowej. Gdy obiekt nie jest stabilny albo płaski, podpiera się go oraz podtrzymuje z wykorzystaniem uchwytu pomiarowego. Dzięki temu uzyskuje się dokładny pomiar. Niestety to rozwiązanie ma też wady - proces trwa długo i w czasie analizy przedmiot może się uszkodzić.

tracker laserowy pomiary
 

W drugim wypadku, jak sama nazwa wskazuje, analiza nie wymaga styczności z elementem. Skanowanie przebiega w tym wypadku bezinwazyjnie i jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy procesowi zostaje poddana rzecz o delikatnej konstrukcji lub o dużych rozmiarach. Wśród skanerów 3D bezdotykowych istnieją ich podrodzaje. Najczęściej wymienia się skanery laserowe i wykorzystujące światło strukturalne.

Gdzie wykorzystuje się skanery 3D?

Odpowiedź brzmi: w wielu czasami nawet odległych od siebie branżach. Nie powinno to nikogo dziwić, bo to szybko działające, dokładne i do tego proste w obsłudze urządzenia pomiarowe. W przemysłowym wzornictwie i metrologii używa się ich na przykład w produkcji i montowaniu samochodów. Za ich pomocą tworzy się też modele cyfrowe wykorzystywane w inżynierii odwrotnej. Skanery 3D są również przydatne w protetyce - stosuje się je choćby w procesie wykonywania ortez. Ciekawym przykładem zastosowania jest także branża komputerowa i filmowa. Skanowanie 3D umożliwia bowiem tworzenie modeli, które są przydatne w czasie przygotowania nowej gry czy  filmu.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 24.07.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy