Szukaj w działach:

Big Data oraz IoT w przemyśle

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Fot.: Trade Media International  

Przedstawiciele kadry kierowniczej i inżynierskiej polskich zakładów przemysłowych spotkali się po raz trzeci, by dyskutować o wszystkich aspektach, jakie niesie ze sobą wprowadzenie idei Przemysłu 4.0.

Koncepcja Industry 4.0, opracowana w Niemczech jest odpowiedzią na główne wyzwania, przed jakimi stoi dziś gospodarka wielu krajów, czyli brakiem siły roboczej oraz wysokimi kosztami produkcji. Nadszedł najwyższy czas na wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie dają nam nowe modele biznesowe. Istotne jest nie tylko wdrażanie takich technologii jak IoT (Internet of Things) i IIoT (Industry Internet of Things), ale także integracja procesów na przykład w chmurze obliczeniowej. Innowacyjne maszyny pozwalają produkować coraz szybciej i taniej, natomiast nowym wyzwaniem stało się szybkie przekształcanie linii produkcyjnych i to nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

W trakcie tegorocznej Konferencji Przemysłu 4.0 organizowanej przez czasopismo „Control Engineering Polska” w Warszawie w terminie 10 kwietnia br. odbyło się wiele ciekawych dyskusji na temat idei przemysłu 4.0.

Możliwości technologii 5G 

Dyrektor sprzedaży w firmie Ericsson, dr inż. Jacek Falkiewicz podczas spotkania zaprezentował możliwości techniczne oraz potencjał biznesowy, jakie daje nam wchodząca na rynek technologia 5G, zwłaszcza z perspektywy innowacyjnego przemysłu. Aby technologia 5G została odpowiednio wykorzystana, należy poznać jej podstawy i stawiane przed nią wymagania techniczne oraz klasy aplikacji stymulujące jej rozwój. To pomoże nam rozpoznać rolę 5G oraz Internetu Rzeczy (IoT) w cyfrowej transformacji przemysłu. Uczestnicy podczas przemowy dowiedzieli się o aktualnym stanie prac przy jej wprowadzaniu w naszym kraju. Dr inż. Jacek Falkiewicz stwierdził, że Polska będzie liderem w zakresie wdrażania 5G w UE, co będzie napędzać dalszy wzrost naszego PKB w społeczeństwie opartym na wiedzy.

Innowacja poprzez komunikację i analizę

Radosław Cieślak Executive Manager ds. Rozwiązań dla Przemysłu na Rynku Polskim w firmie Autodesk mówił o innowacji jako narzędziu w Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Innowacyjność jest tylko narzędziem, które pomaga osiągnąć główny zamierzenie, jakim dla każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku oraz utrzymanie się na konkurencyjnym rynku. Prelegent starał się odpowiedzieć na pytanie, jakie narzędzia należy zastosować, aby mieć pewność, że kolejna wersja produktu jest solidniejsza, tańsza, a także bardziej efektywna? Nowoczesne narzędzia dostarczane przez Autodesk zwiększają możliwości komunikacyjne globalnego internetu.

Jak koncepcja Industry 4.0 może zmienić rynek? Czy rozwiązania związane z tą koncepcją to coś więcej niż kolejna modna metodologia? W trakcie swojego wystąpienia o tych kwestiach opowiedział Witold Sugalski, Dyrektor sektora przemysłowego w PwC Polska części jednej z największych światowych firm doradczych. Każdy z obszarów związanych z Przemysłem 4.0 wymaga zmiany filozofii realizacji procesu, zastosowania nowych narzędzi analitycznych i predykcyjnych, tymczasem nie zawsze wymaga zmiany parku maszynowego i warto przyjrzeć się temu bliżej.Nowe modele biznesowe


Przedsiębiorstwo 4.0 musi dziś mieć zdigitalizowane i skonsolidowane procesy, produkty, jak również model biznesowy. Muthukumar Viswanathan Dyrektor ds. Automatyki Przemysłowej i Sterowania Procesami w firmie doradczej Frost & Sullivan w swoim przemówieniu omówił wyniki badań i projektów z zakresu doradztwa przeprowadzonych przez tego światowego lidera w badaniach nad technologiami przemysłowymi. Powiedział między innymi o tym, jak rozpoznać nowe matryce wpływów międzygałęziowych i ich znaczenie w ewolucji technologicznej w produkcji oraz produktywności. Przemysłowy Internet Rzeczy to podróż w przyszłość produkcji, dlatego trzeba ją poznać.

Kto może lepiej znać specyfikę nowoczesnego kierowania projektami jak nie Hans Stromeyer, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Menadżerów Projektu (IAPM). Wiadomo, że zarządzanie projektami przechodzi obecnie od klasycznych metod w kierunku bardziej elastycznych metodologii, co wymaga dopasowania w sposobie zarządzania organizacji. Trzeba umiejętnie rozdysponować pracę i obowiązki na menedżerów i zespoły robocze. Obecnie sieć IAPM zrzesza 17300 certyfikowanych kierowników projektów w 110 krajach.

Chmura obliczeniowa etapem cyfrowej transformacji 

Dariusz Kudzia, Country Manager Poland w firmie Dassault Systèmes przybliżył wykorzystanie chmury obliczeniowej jako następny etap w cyfrowej transformacji. To również korzyści płynące z rozwiązań PLM w chmurze obliczeniowej, do których zalicza się m.in.: szybki start, bezpieczeństwo, niższe koszty inwestycyjne, brak kosztów własnej infrastruktury oraz utrzymania aplikacji i gotowe „Out of the box” – procesy, metody projektowania oraz organizacji procesu/projektu konstrukcyjnego. Na fali zaciekawienia kryptowalutami obecnie dużo mówi się o technologii blockchain. Można ją także sprawnie wykorzystać w aspekcie cyberbezpieczeństwa w przemyśle.

Blockchain oraz cybersecurity dla przemysłu

Prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, prof. Krzysztof Piech odpowiedział na pytania o to, w jakich przypadkach warto ją wykorzystać w przemyśle i jakich modyfikacji sprzętowych to wymaga. Inicjatywę i organizację Mazowieckiego Centrum Przemysłu 4.0 i Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 będącego elementem Polskiej Platformy Przemysłu Przyszłości przedstawił dr inż. Przemysław Oborski z Politechniki Warszawskiej. Jednym z wyzwań jest przeprowadzenie generalnych badań oraz oszacowanie potrzeb, kierunków i rozwiązań Przemysłu 4.0 dla ważnych sektorów polskiej gospodarki. Andrzej Soldaty Założyciel i Partner projektu „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0” pozostał przy tematyce transformacji cyfrowej. Nowości w technice i technologii, w szczególności dynamiczny rozwój cyfryzacji są bazą do następujących obecnie zmian paradygmatów wytwarzania. Kreuje się nowa rzeczywistość w przemyśle, której motorem są także trendy społeczne i rynkowe. Ważne bariery stojące na drodze wdrażania Przemysłu 4.0 wymagają dla skutecznego przeprowadzenia transformacji zarówno zaangażowania rynku, jak i interwencji państwa. W założeniu Platforma Przemysłu Przyszłości będzie spełniać to zadanie, łącząc krajowe działania na rzecz transformacji przemysłu.

Konferencja Przemysł 4.0 2018
Fot.: Trade Media International  

Rozwój druku 3D 

Coraz częściej mówi się o druku 3D jako ikonie nowoczesnej technologii, która spotykana jest w zakładach produkcyjnych. Hubert Gleba Account Manager w firmie Materialise opowiedział o technologiach przyrostowych, które można już dziś zastosować do wytwarzania narzędzi produkcyjnych, półproduktów i produktów finalnych.

Wykorzystanie technologii Big Data oraz IIoT 

O tym, jak praktycznie wykorzystać atuty technologii Big Data w duchu Przemysłu 4.0 mówił Paweł Wideł, Goverment Relations and Public Policy Dyrector PL/CZ/SK w Opel Manufacturing Poland. Z kolei znaczenie danych IIoT dla organizacji produkcyjnych przedstawił Tomasz Kibil, Assiociate Partner w Centrum Doradczym EMEIA – Lider Strategii IoT/IT/OT firmy doradczej EY. Jak wiadomo, obecne zastosowania Internetu Rzeczy w przemyśle ograniczają się w większości przypadków do wykorzystania optymalizujących efektywność pojedynczych czynności w zakresie procesów technologicznych czy logistycznych. Jednak wartość wnoszona przez IoT związana jest z szansą stworzenia nowych modeli biznesowych i operacyjnych bazujących na możliwościach oferowanych przez współczesne technologie cyfrowe.

Robotyka - istotny element Przemysłu 4.0

Nikogo nie trzeba przekonywać, że roboty są zasadniczym elementem Industry 4.0. O ofercie firmy KUKA, który jest liderem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie robotyki, goście dowiedzieli się z prelekcji Damiana Drąga, Sales Engineer w firmie KUKA. Zaprezentował między innymi rozwiązanie Robotic Natives i narzędzia Edge Computing.

Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017

Pierwszą część wydarzenia zakończyła się panelem dyskusyjnym – „Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017: W jaki sposób technologia przekształca nasze fabryki, aby odnieść sukces produkcyjny?”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zakładów, które wygrały lub zostały finalistami konkursu „Fabryka Roku 2017”, Przemysław Brzeziewski Dyrektor zakładu Rockwell Automation oraz Dariusz Downer Koordynator projektu Industry 4.0 w Fabryce Układów Hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k/Poznania. Moderatorem debaty był Michał Parda Dyrektor ds. szkoleń z utrzymania ruchu w czasopiśmie Inżynieria & Utrzymanie Ruchu. W czasie panelu przeprowadzona została dyskusja o tym, w jaki sposób ich przywództwo w zakresie technologii umożliwiło skuteczne konkurowanie na rynku polskim i światowym.

Trade Media International Przemysł 4.0
Fot.: Trade Media International (panel Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017)

Specjalistyczne panele

Po panelu dyskusyjnym goście mogli wziąć udział w dwóch równolegle odbywających się panelach specjalistycznych: inżynierskim oraz dotyczącym sztucznej inteligencji. W czasie tej części Konferencji uczestnicy dowiedzieli się między innymi o „robotyzacji w agencji towarzyskiej”. O tym zagadnieniu opowiedział Tomasz Król, Dyrektor zarządzający w Instytucie Doskonalenia Produkcji. Pod tym dość zaskakującym tytułem krył się wykładu o nowoczesnym zarządzaniu zgodnym z koncepcją LEAN. W panelu inżynierskim uczestnicy mieli też możliwość wysłuchać prelekcji o zoptymalizowaniu pracy na manualnych stacjach roboczych w zdigitalizowanym środowisku – Timo Bednarek, Business Unit Manager w firmie ELABO, o portalu dla Przemysłu 4.0, czyli zoptymalizowanym zarządzaniu utrzymaniem ruchu oraz zasobami za pomocą systemu EfficiencyManager – Markus Mair, Inżynier aplikacji w Klüber Lubrication. Podstawowe czynniki sukcesu transformacji w obliczu Przemysłu 4.0 przedstawił Maciej Bazyl, Adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

W panelu dotyczącym sztucznej inteligencji, a raczej „Industrial Artificial Intelligence” uczestnicy wysłuchali prelekcji o wizji społeczeństwa, przemysłu oraz infrastruktury w roku 2040 – dr Jarosław Tworóg, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Bartłomiej Michałowski, Expert in New Technologies, Sobieski Institute powiedział o Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce i o tym, jak wykorzystać tę rewolucję technologiczną w rozwoju Polski. Subiektywny przegląd odnoszący się do potencjału sztucznej inteligencji w Przemyśle 4.0 omówił prof. Krzysztof Krawiec, Wicedyrektor ds. nauki Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Na zakończenie Panelu o praktycznym zastosowaniu robotów planistycznych w erze Industry 4.0 mówili dr inż. Jacek Kozłowski – Partner ASD Consulting oraz Piotr Bielawski – Dyrektor operacyjny Drukarni UDS.

Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie otwiera przed producentami pełne cyfrowe odwzorowanie produktów oraz procesów produkcyjnych. Według niektórych danych w Polsce tylko 5% firm ma konkretne plany lub stara się wdrażać elementy koncepcji Przemysłu 4.0, porównywalnie w Niemczech dotyczy to już 15 – 20% firm.

Więcej o Konferencji Przemysł 4.0 na stronie: www.przemysl40.eu


Źródło: Trade Media International


POWIĄZANE
Jak będzie wyglądać Cyfrowa Fabryka? W ostatnim czasie sporo się mówi i pisze na temat „cyfrowej fabryki”, t...
Targi ITM Industry Europe napędzają przemysł Oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE prezentująca nowe rozwiązania usprawniające proc...
Seminaria Universal Robots i Elmark Automatyka Na seminariach Universal Robots i Elmark Automatyka eksperci zaprezentują czym są roboty w...
Liderzy przemysłu na ITM Industry Europe Ekspozycji ITM Industry Europe od lat przyświeca idea Przemysłu 4.0. Również aranż...
Fabryki przyszłości według ABB Fabryki przyszłosci stanowić będą wysoce zdigitalizowane i skomunikowane środowisko, w kt&...
Spotkania eksperckie w ramach e-ANTYCOVID EXPO Targi w Krakowie udowodniły, że sprawdzają się nie tylko jako organizator wydarzeń offlin...
Partnerzy