Sektor kosmiczny otwiera się na nowych dostawców
Hermetyczny dotychczas sektor kosmiczny otwiera się na nowe inicjatywy i działalność komercyjną. Tym samym rośnie zaangażowanie mniejszych firm, które coraz śmielej dołączają do trwającego wyścigu technologicznego. Jak skorzystać mogą na tym polscy dostawcy? Co zrobić, aby dołączyć do grona kontrahentów space 4.0? Jakie warunki należy spełnić? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci już 12 stycznia 2022 podczas kolejnego odcinka ITM_talks.
Prywatne loty, dynamiczny rozwój sektora badań, nowe źródła finansowania - branża kosmiczna wchodzi w nowy etap, w którym inicjatywy komercyjne zyskują na znaczeniu. Już nie tylko sytuacja geopolityczna czy wyścig zbrojeń wpływają na rozwój tego sektora przemysłowego, obniżenie progu finansowego sprawia, że space 4.0 otwiera się na nowych dostawców. Jeśli w takim razie sky is not the limit, to jakie perspektywy rozwoju ma przed sobą przemysł kosmiczny w Polsce? Tego będzie można dowiedzieć się już 12 stycznia o godz. 11:00 podczas szóstego odcinka ITM_talks.
--> BEZPŁATNA REJESTRACJA
W dyskusji wezmą udział: dr Aleksandra Bukała (Polska Agencja Kosmiczna), Łukasz Wilczyński (Planet Partners) oraz Marcin Wygachiewicz (Polish Space Professionals Association). Moderatorem dyskusji będzie dr inż. Krzysztof Walas (Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej).
Stan sektora kosmicznego w Polsce
Jak możemy przeczytać w raporcie POLSA, polski sektor kosmiczny składa się obecnie z kilkudziesięciu bardzo aktywnych organizacji. Dominującą grupę oferowanych lub rozwijanych produktów stanowią oprogramowanie i przetwarzania danych oraz systemy informatyczne wykorzystywane do celów modelowania i symulacji. To jednak nie wszystko - krajowi przedsiębiorcy rozwijają swoje kompetencje w aż 11 domenach technologicznych, co wkrótce może zaowocować skokowym wzrostem inwestycji w naszym rejonie.
- Sektor kosmiczny w Polsce jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju, generując rocznie już ok. 1,8 mld zł przychodów (w przypadku samych tylko członków Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego) i zatrudniając ponad 6000 wysokiej klasy specjalistów (dane ZPSK).). Sektor kosmiczny generuje obecnie na całym świecie setki miliardów dolarów przychodów, chociażby z usług opartych na danych satelitarnych czy transferach technologii kosmicznych na zastosowania ziemskie. - tłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes zarządu Planet Partners oraz pomysłodawca European Rover Challenge. - Czas więc najwyższy skończyć z dyskusją o tym, czy Polska może coś pokazać w tym sektorze i czy będziemy mieli kolejnego astronautę na orbicie. Czas przyjrzeć się polskim firmom, ich potencjałowi i realizacjom, i zwiększyć zarówno publiczne inwestycje w rozwój technologii i ich wykorzystywanie przez nas samych oraz tworzyć przestrzeń do prywatnych inwestycji w podmioty kosmiczne - motywuje Wilczyński. |
Dołącz do dyskusji i dowiedz się więcej
Wśród zaplanowanych na styczniowy odcinek ITM_talks tematów nie zabraknie wskazówek dla przedsiębiorstw, jak dołączyć do grupy dostawców przemysłu kosmicznego czy szans, przed którymi stoją krajowe podmioty już zaangażowane w wyścig kosmiczny.
- Branża kosmiczna w Polsce i na świecie stoi u progu wielkich zmian, które nie pozostaną bez wpływu na działalność naszych wystawców i partnerów biznesowych - komentuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe. - Już 12 stycznia spotkamy się z przedstawicielami znanych organizacji kosmicznych, aby porozmawiać na temat perspektyw rozwoju i punktów styku dla obu sektorów - przemysłowego i kosmicznego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych space 4.0 do oglądania szóstego odcinka ITM_talks! |
Dyskusje online z serii ITM_talks stanowią zapowiedź Targów ITM Industry Europe oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 31 maja - 3 czerwca 2022 r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje, w tym pionierski projekt promujący rozwój przemysłu 4.0 Kongres Industry NEXT oraz III edycja Konferencji Smart Warehouse. W tym samym czasie będzie można odwiedzić także ekspozycję Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting i Forum Odlewniczego Focast.
--> Więcej o ITM Industry Europe na Staleo.pl
Źródło: Grupa MTP
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING