Digitalizacja przemysłu na ITM Machtool 2017
Fot.: KUKA, Siemens |
Duet firm SIEMENS–KUKA wraz z Partnerami zaprezentował innowacyjne przedsięwzięcie Industry 4.0. Ekspozycja 9 firm pod hasłem „Digitalizacja zmieni wszystko” była największa innowacją i niespodzianką targów ITM Machtool 2017 w Poznaniu. Innowacyjny projekt został nagrodzony Złotym Medalem MTP, a multikorporacyjne stoisko nagrodą Acanthus Aureus za najlepszy design i odzwierciedlenie strategii marketingowej.
SIEMENS–KUKA oraz Partnerzy: Atos, Blumenbecker Engineering Polska, Mazak, GM System, KS Automotive oraz SCHUNK Intec sp. z o.o., przedstawili kompleksowy, elastyczny system wytwarzania uzupełniony o MindSphere – SIEMENS Cloud for Industry. Na poziomie projektowo-wytwórczym za pomocą oprogramowania SIEMENS PLM, tj. NX CAD/CAM, Tecnomatix oraz Teamcenter, powstał Cyfrowy Bliźniak (Digital Twin obejmujący zakres Digital Product, Digital Process i Digital Factory), który pozwolił a wykonanie pełnej symulacji procesu produkcji. W rzeczywistości zbudowany został elastyczny węzeł wytwarzania złożony z pięcioosiowego centrum obróbczego Mazak VARIAXIS i-500 wyposażonego w CNC SINUMERIK 840D sl i współpracującego z nim robota KUKA KR Cybertech KR 20 R1810.
Fot.: Staleo.pl |
Połączenie robota z maszyną zrealizowano, wykorzystując najnowocześniejszy interfejs SINUMERIK Integrate Run MyRobot oraz KUKA.MxAutomation wypracowany przez firmy SIEMENS i KUKA. Interfejs ten umożliwia obsługę oraz programowanie maszyny i robota z poziomu sterowania numerycznego. Całość automatyzacji procesu produkcji przeprowadzona przez firmę Blumenbecker Engineering Polska zrealizowana jest na najnowszym sterowniku PLC SIMATIC S7-1500 w środowisku TIA Portal. Zawiera wizualizację HMI SIMATIC, zintegrowane funkcje bezpieczeństwa (Safety Integrated), komponenty aparatury n.n SIRIUS czy napędy SINAMICS. Zarówno robot firmy KUKA, jak i maszyna firmy MAZAK zostały wyposażone w systemy chwytakowe oraz mocowania narzędzi i detali dostarczone przez firmę SCHUNK Intec, której innowacyjne rozwiązania wpisują się w koncepcję przedsiębiorstwa cyfrowego. Firma Atos przygotowała aplikację mobilną w środowisku MindSphere, która pozwoli klientom personalizować zdalnie produkowany na targach detal i obserwować jego wytwarzanie. Tegoroczna ekspozycja SIEMENS–KUKA, dzięki wsparciu inżynierskiemu partnerów GM System i KS Automotive, została zintegrowana zgodnie z ideą Industry 4.0 w świecie cyfrowym w kompletny proces biznesowy, jaki jest realizowany w nowoczesnej firmie przemysłowej.
Fot.: KUKA, Siemens |
Firma Siemens Sp. z o.o., poprzez dział Customer Services (CS) prowadzi profilowane szkolenia dla projektantów, programistów, serwisantów maszyn lub urządzeń w zakresie automatyki i napędów. Dział posiada własny magazyn części zamiennych, podpisuje umowy serwisowe, dokonuje modernizacji maszyn produkcyjnych i sterowanych numerycznie, dostosowując je do najnowszych trendów w wytwarzaniu. Uzupełnieniem proponowanego rozwiązania technicznego jest możliwość skorzystania z bogatej oferty firmy Siemens Financial Services (SFS), specjalizującej się w leasingu maszyn i urządzeń. Firma tworzy rozwiązania finansowe dla firm zainteresowanych inwestycjami m. in. w branżach przemysłowej, maszynowej, poligraficznej, medycznej i rolniczej.
Jak przyznają organizatorzy, pomysł kooperacji aż dziewięciu przedsiębiorstw był dużym wyzwaniem, który sprawdził się w stu procentach. Reakcja zwiedzających stoisko była najważniejszym potwierdzeniem sukcesu wspólnego przedsięwzięcia.
Źródło: KUKA, Siemens
40-246 Katowice
+48 327 30 32 14
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok