Szukaj w działach:

Polska edycja manus® 2017 rozstrzygnięta

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 Fot.: igus

Rozstrzygnięta została polska edycja konkursu manus® 2017, trzy firmy z naszego kraju zostały nagrodzone za najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus.

Manus to z języka łacińskiego dłoń, symbolizująca dążenie do odkrywania nowych technologii. Od lat ten symbol w świecie igus jest odzwierciedleniem efektywnych
i innowacyjnych aplikacji z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych. 

W 2003 roku w Niemczech odbyła się pierwsza edycja konkursu manus®, brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie, konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych. 

Tegoroczna ósma edycja konkursu przyznawana co dwa lata przez igus GmbH, przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata przedstawiających swoje zastosowania łożysk z tworzyw sztucznych. 

Wyniki konkursu manus® 2017 w Niemczech

Złoty manus® i 5 000 euro powędrowały w tym roku do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt Airframe™, egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies, Inc., w celu ułatwienia prac montażowych. 

Ciągle powtarzane procedury montażowe, w najgorszych przypadkach wykonywane na stojąco i przy spoglądaniu w górę, prędzej czy później często prowadzą do bólu szyi, ramion i pleców bądź schorzeń układu ruchu. Aby temu zapobiec, amerykańska firma Pathway opracowała ostateczny projekt do produkcji lekkiego egzoszkieletu, który odciąża mięśnie, wspiera sekwencje ruchu i może być bez wysiłku noszony przez cały dzień. 

W przypadku egzoszkieletu "Airframe™", szczególną uwagę zwrócono na mechanizmy obrotowe, które muszą obracać się z łatwością nawet przy znacznych obciążeniach osiowych. W tym celu w układzie wsparcia mechanicznego zastosowano wiele różnych łożysk iglidur firmy igus.
W przeciwieństwie do łożysk metalowych nie wymagają one smarowania, co jest wyjątkowo korzystne przy bezpośrednim kontakcie z odzieżą, są także lekkie i bezkorozyjne. Dzięki temu egzoszkielet może być wykorzystywany także w niekorzystnych warunkach środowiskowych. 

Wszystkie te cechy zrobiły wrażenie na jury konkursu nagrody manus® 2017, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele branżowych mediów, firm
i ośrodków badawczych, które wyróżniło zgłoszenie, przyznając mu nagrodę złoty manus®. 

Srebrny manus® i 2500 euro powędrowały do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą, do głębokości 500 metrów. Do budowy ramienia użyto łożysk ślizgowych wykonanych z materiału iglidur X, charakteryzującego się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na ciśnienie i bardzo niską absorpcją wilgoci. 

Brązowy manus® i 1000 euro otrzymał projekt studencki UB-SPACE za projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej. Opracowano moduł, który za pomocą mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot - tak zwaną "jednostkę spadku swobodnego" (ang. free falling unit, FFU) - w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej z zastosowaniem systemu kamer i innych czujników. Tutaj zostały użyte łożyska wykonane w technologii druku 3D z zastosowaniem trybofilamentu iglidur J260. Wszystkie nagrodzone aplikacje w globalnej edycji konkursu, można zobaczyć na www.igus.eu/manus.

Wyniki konkursu manus® w Polsce

Z każdą kolejną edycją konkursu w Polsce rośnie liczba firm, zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 firm i 63 unikalnych aplikacji. „Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej firm docenia nasze produkty i chce podzielić się z innymi swoimi innowacyjnymi pomysłami”- mówi Marek Wzorek, Prezes Zarządu igus. 

Polska edycja manus® 2017 rozstrzygnięta
 Fot.: igus

W Polsce konkurs również odbywa się co dwa lata i każdorazowo zgłaszane projekty zaskakują innowacyjnością, techniczną i ekonomiczną wydajnością, kreatywnością oraz wynikami. Jury, w skład którego wchodzi m.in. Pan dr inż. Zbigniew Kusznierewicz - wykładowca PW na wydziale Mechatroniki, doceniło 3 firmy, które otrzymają nagrody główne: 

Złotą statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 2000 pln otrzymuje firma JBG-2 Sp. z o.o z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek. Dzięki zastosowaniu tego materiału, prowadnica działa płynie, charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia i nie wymaga smarowania. Trybotaśma posiada również możliwość kontaktu bezpośredniego z żywnością, a jej zastosowanie zmniejszyło ilość zabrudzeń gromadzących się przy prowadnicy.

Srebrną statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1500 pln otrzymuje firma Wimed Sp. z o.o. z Tuchowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu (siłownie plenerowe). Użycie ich zapewnia trwałe, odporne na warunki atmosferyczne działanie, łatwość w montażu i nie wymaga smarowania. 

Brązową statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1000 pln otrzymuje firma CNG System Jacek Rudkowski Sp. z o.o. z Krakowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym „Tor wyścigowy”. Zastosowanie ww. produktów pozwoliło konstruktorom na uzyskanie dużej powtarzalności wyników na torze wyścigowym (jednakowe opory tarcia), dużą niezawodność (nawet w warunkach przeciążeniowych)
i trwałość, co pozwala wydłużyć czas gwarancji urządzenia. 

4 firmy otrzymały wyróżnienia

1 wyróżnienie dla firmy NOA Sp. z o.o., za projekt unikalnego napędu wodnego, powstałego dzięki wzorowaniu się na naturze.
2 wyróżnienie dla firmy Sinterit Sp. z o.o. za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3d w technologii SLS.
3 wyróżnienie dla firmy Plot Electronics, Przemysław Szymański, za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym.
4 wyróżnienie dla firmy Promotor Sales Sp. z o.o. za aplikację: rower o napędzie dźwigniowym z użyciem łożysk stojakowych, głowic przegubowych, widłowych i nowe podejście do napędu rowerowego. 


Źródło: igus

 

POWIĄZANE
Profilaktyczna konserwacja w rewolucji przemysłowej W 2017 roku podczas targów w Hanowerze firma igus zaprezentowała sposób mon...
E-prowadniki igus podnoszą mosty Podniesienie mostu dużo łatwiejsze dzięki bezpiecznemu zasilaniu igus, system e-prowadnik...
igus® - Dni Druku 3D na STOM 2017 Firma igus® dlla przemysłu druku 3D jest dostawcą komponentów takich jak łożyska liniowe, ...
Kompaktowy system zarządzania przewodami Sztuka kinetyczna spotyka się ze spiralnym prowadnikiem kablowym, igus e-spool w spos&oac...
(R)ewolucja druku 3D Coraz trwalsze i jednocześnie tańsze materiały, z jakich można drukować w technologii 3D,...
Innowacyjne przewody do e-prowadników Firma igus nieustannie poszerza swoją gamę przewodów do e-prowadników stoso...
Partnerzy