Szukaj w działach:

Obróbka na prasach CNC - co to jest i dlaczego warto ją stosować?

 

Obróbka CNC obróbka skrawaniem
 

Obróbka CNC, nazywana też obróbką skrawaniem wywołała rewolucję w przemyśle wytwórczym. Wszystko przez to, że pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji, jest metodą ekonomiczną i przy tym efektywną. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega i jakie jeszcze posiada zalety. To wszystko zostanie zawarte w tym tekście. 

Obróbka CNC - co to jest i jak przebiega?

Warto zacząć od rozszyfrowania tajemniczego skrótu CNC, a pochodzi on od słów angielskich Computerized Numercial Control i tłumaczy się go jako Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych. Z tego wynika, że proces obróbki jest sterowany za pomocą komputera. Najczęściej  tego typu obróbkę wykorzystuje się w frezarkach i tokarkach. Nowoczesna technologia stosowana w maszynach CNC umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i detali. Cały proces przebiega zwykle w 3 krokach. Rozpoczyna go projektowanie komputerowe, potem przychodzi czas na przetworzenie projektu, a na końcu dochodzi do jego zrealizowania, czyli obróbki CNC. Istotne jest przy tym, aby już na wczesnym etapie - programowania maszyny - pamiętać o takich elementach jak: typ materiału, który zostanie poddany obróbce, technicznych możliwościach obrabiarki, dostępnych narzędziach i właściwym doborze parametrów. Po zapamiętaniu przez urządzenie tych detali produkcja serii będzie przebiegała sprawniej i bez zbędnych przerw.4 zalety obróbki na prasach CNC

1. Cyfrowe sterowanie

Nastały czasy, kiedy jedna maszyna nadzoruje pracę innej. Do tego komunikuje się z operatorem za pomocą interfejsu i nie wymaga jego stałego nadzoru. Oprócz redukcji osób potrzebnych do opieki nad produkcją może stać się w pełni automatyczna i zaoferować nowe rozwiązania. Cyfrowe sterowanie jest więc z pewnością istotną zaletą obróbki na prasach CNC.

2. Precyzja wykonania

Po stronie plusów tej metody należy dopisać precyzję, z jaką przebiega proces. Metoda ta umożliwia bardzo dokładne, a wręcz idealne odwzorowanie elementów. Dana seria może dzięki temu powstać bez strat czy błędów, co minimalizuje koszty i pomaga uzyskać przewagę konkurencyjną.

3. Szybkość

Szybkość produkcji również pozwala osiągnąć wspomniane wyżej efekty. Automatyzacja procesu bardzo ją przyspiesza oraz znacznie ją usprawnia. 

4. Oszczędność czasu i surowców

Obecnie obróbka CNC stała się tak popularna i doceniana, że stosuje się ją nie tylko do produkcji seryjnej, ale także jednostkowej. Stało się tak między innymi dlatego, że maszyny CNC pracują sprawnie, krawędzie nie wymagają dalszej obróbki i materiały optymalnie wykorzystane. W efekcie czas produkcji zostaje skrócony a cały proces, odbywa się bez strat materiału.

Choć ta nowoczesna technologia nie jest tania, zyskuje coraz większe grono odbiorców i jest wykorzystywana na coraz większą skalę. Dzieje się tak dlatego, że jej wykorzystanie ma wiele zalet i szybko się zwraca.
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR


Dodano 02.10.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy