Obróbka na prasach CNC - co to jest i dlaczego warto ją stosować?
Obróbka CNC wywołała rewolucję w przemyśle wytwórczym. Wszystko przez to, że pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji, jest metodą ekonomiczną i przy tym efektywną. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega i jakie jeszcze posiada zalety. To wszystko zostanie zawarte w tym tekście.
Obróbka na prasach CNC - co to jest i jak przebiega?
Warto zacząć od rozszyfrowania tajemniczego skrótu CNC, a pochodzi on od słów angielskich Computerized Numercial Control i tłumaczy się go jako Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych. Skrót ten dotyczy więc maszyn sterowanych numerycznie. Wynika też z niego, że proces obróbki przeprowadzany jest za pomocą komputera wykorzystującego nowoczesne oprogramowanie. Obróbka na prasach CNC takich jak na przykład krawędziowych, hydraulicznych czy serwoelektrycznych nazywana jest inaczej obróbką plastyczną metali.
Nowoczesna technologia stosowana w maszynach CNC umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i detali. Cały proces przebiega zwykle w 3 krokach. Rozpoczyna go projektowanie komputerowe, potem przychodzi czas na przetworzenie projektu, a na końcu dochodzi do jego zrealizowania, czyli obróbki CNC. Istotne jest przy tym, aby już na wczesnym etapie - programowania maszyny - pamiętać o takich elementach jak: typ materiału, który zostanie poddany obróbce, technicznych możliwościach obrabiarki, dostępnych narzędziach i właściwym doborze parametrów. Po zapamiętaniu przez urządzenie tych detali produkcja serii będzie przebiegała sprawniej i bez zbędnych przerw.
W przypadku każdej obróbki plastycznej metali następuje trwała zmiana wymiaru i kształtu danego elementu, poprzez wywieranie na niego nacisku. W czasie jej trwania, zmienia się również struktura przedmiotu i tym samym jego właściwości mechaniczne (ma większą trwałość i wytrzymałość.)
4 zalety obróbki na prasach CNC
1. Cyfrowe sterowanie
Nastały czasy, kiedy jedna maszyna nadzoruje pracę innej. Do tego komunikuje się z operatorem za pomocą interfejsu i nie wymaga jego stałego nadzoru. Oprócz redukcji osób potrzebnych do opieki nad produkcją może stać się w pełni automatyczna i zaoferować nowe rozwiązania. Cyfrowe sterowanie jest więc z pewnością istotną zaletą obróbki na prasach CNC.
2. Precyzja wykonania
Po stronie plusów tej metody należy dopisać precyzję, z jaką przebiega proces. Metoda ta umożliwia bardzo dokładne, a wręcz idealne odwzorowanie elementów. Dana seria może dzięki temu powstać bez strat czy błędów, co minimalizuje koszty i pomaga uzyskać przewagę konkurencyjną.
3. Szybkość
Szybkość produkcji również pozwala osiągnąć wspomniane wyżej efekty. Automatyzacja procesu bardzo ją przyspiesza oraz znacznie ją usprawnia.
4. Oszczędność czasu i surowców
Obecnie obróbka CNC stała się tak popularna i doceniana, że stosuje się ją nie tylko do produkcji seryjnej, ale także jednostkowej. Stało się tak między innymi dlatego, że maszyny CNC pracują sprawnie, krawędzie nie wymagają dalszej obróbki i materiały optymalnie wykorzystane. W efekcie czas produkcji zostaje skrócony a cały proces, odbywa się bez strat materiału.
Choć ta nowoczesna technologia nie jest tania, zyskuje coraz większe grono odbiorców i jest stosowana na coraz większą skalę. Dzieje się tak dlatego, że jej wykorzystanie ma wiele zalet i szybko się zwraca.
Znajdź firmę zajmującą się obróbką na prasach na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-plastyczna/obrobka-na-prasach
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok