Szukaj w działach:

Najważniejsze informacje o gięciu płaskowników, profili i rur

 

gięcie płaskowników, profili i rur
 

Celem gięcia płaskowników, profili i rur jest odkształcenie i nadanie wybranego kształtu przestrzennego. Proces wydaje się być nieskomplikowany i niewymagający ani większych zabiegów, ani uwagi. W nowoczesnym przemyśle sprawa wygląda zgoła inaczej, ponieważ obecnie potrzebne są nie tylko standardowe kształty, ale jest także coraz większe zapotrzebowanie na te skomplikowane i przestrzenne. Dzieje się tak, ze względu na coraz szersze spektrum możliwości i wielość branż, w których ten proces ma zastosowanie. Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej gięciu płaskowników, profili i rur.

Na czym polega proces gięcia płaskowników, profili i rur i jakich efektów można się spodziewać?

Proces wyginania wspomnianych elementów opiera się na rozciąganiu wybranych części włókien materiału i ścieśnianiu innych, przez co dochodzi do zmiany krzywizn. Może to odbywać się zarówno z użyciem wysokich temperatur, jak i na tzw. zimno. Istotne jest to, aby nie doszło do naruszenia spójności materiału. W jego efekcie odkształcenie musi być trwałe, mocne i stabilne.

Najczęściej płaskowniki, profile i rury wygina się w nieskomplikowane kształty np. w łuk o kącie do 90° czy kształt litery U. Jednak coraz chętniej stosowane są niebanalne formy, także trójwymiarowe. W tym wypadku warto pamiętać o tym, że wymagają innych metod i podejścia - trzeba zadbać o to, żeby nie nastąpiła zmiana grubości ścianek i nie doszło do pofałdowania materiału.

Co wziąć pod uwagę, aby prawidłowo wygiąć płaskowniki, profile i rury?

Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem procesu, należy przyjrzeć się i określić rodzaj materiału, który zostanie poddany gięciu, określić średnicę, promień i kąt wygięcia. Następnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej technologii gięcia. Każdy materiał może inaczej zareagować na proces gięcia i aby zminimalizować niekorzystne zjawiska takie jak odkształcenie, pofałdowanie czy sprężynowanie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej techniki gięcia.

Zwykle dzięki nieznacznemu zwiększeniu stopnia ugięcia, poprzez gięcie na promień mniejszy od żądanego udaje się zmniejszyć, zwłaszcza w przypadku materiałów elastycznych, zarówno sprężynowanie, jak i pofałdowanie. W przypadku drugiego zjawiska stosowana jest również metoda oparta na wygładzaniu fałd już w czasie gięcia.

Gięcie przemysłowe - stosowane maszyny i ich zalety?

Do gięcia przemysłowego niezbędne są urządzenia, które pracują z dużą dokładnością i zapewniają powtarzalność prac. Zwykle też takie zakłady nastawione są na produkcję seryjną, nierzadko skomplikowanych i nietypowych elementów. Z tego względu stosuje się nowoczesne oraz zautomatyzowane giętarki ze sterowaniem CNC. Takie maszyny oprócz wspomnianych cech umożliwiają uzyskanie identycznych elementów wysokiej jakości na dużą skalę. Ponadto nawet skomplikowane detale powstają szybko, a materiał jest wykorzystywany optymalnie, co ogranicza straty i w efekcie pozwala na oszczędność czasu oraz surowców. Z kolei możliwość przeprowadzania symulacji w zależności od parametrów gięcia pozwala na wyeliminowanie ewentualnych kolizji czy błędów w produkcji.

Przykłady branż, w których na zastosowanie gięcie płaskowników, profili i rur

Warto wiedzieć, w jakich branżach korzysta się najczęściej z tej metody obróbki materiału. Otóż stosuje ją wiele z nich. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą przemysły związane z budownictwem, motoryzacją, rolnictwem, maszynowy. Chętnie korzysta z nich także sektor hydrauliczny, wydobywczy czy petrochemia. Tam, gdzie ważny jest efekt wizualny i nietypowa forma mowa o zakładach, w których tworzy się jachty albo części do klimatyzatorów.

Możliwość otrzymania płaskowników, profili i rur o niemal nieograniczonych kształtach przy pomocy nowoczesnych giętarek otwiera wiele możliwości. Skłania również do znajdowania dla nich nowych zastosowań. Dlatego warto docenić wkład nowoczesnych metod gięcia w rozwój przemysłu.

Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 07.10.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy