Szukaj w działach:

Gięcie stali o podwyższonej wytrzymałości - jakie są zalety i możliwości technologii?

Nowoczesne technologie gięcia stali o podwyższonej wytrzymałości pozwalają na ograniczenie czasu potrzebnego na montaż oraz spawanie konstrukcji.

Ciekawostką jest, że w przypadku standardowej naczepy budowlanej o długości około 6m, dzięki nowoczesnym technologią gięcia jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet około 30-40mb spoiny. Często producenci wszelakich konstrukcji mają problemy z gięciem długich elementów ze stali o podwyższonej wytrzymałości (czyli stali zahartowanej w procesie produkcji materiału) ze względu na ograniczenia, jakie stawiają standardowe prasy krawędziowe (mowa tu przede wszystkim o sile nacisku standardowych pras oraz o wytrzymałości narzędzi).

Na rynku jednak dostępne są specjalistyczne prasy o podwyższonej sile nacisku, pozwalające na gięcie stali trudnościeralnych  na długości nawet 12 mb.

Dla osiągnięcia najwyższej jakości gięcia, fundamentalne znaczenie ma materiał o jak najmniejszej ilości wtrąceń oraz wysokiej jakości powierzchni.

Przed samym procesem gięcia stali o wysokiej wytrzymałości w pierwszej kolejności należy ocenić kierunek walcowania blachy i jeśli to możliwe ustawienie kierunku walcowania prostopadle do linii gięcia. Dzięki temu blacha może być często gięta pod mniejszym kątem niż w przypadku linii gięcia równoległej do kierunku walcowania. 

Kolejnym istotnym krokiem jest sprawdzenie jakości powierzchni blachy. Uszkodzenia powierzchni mogą powodować ewentualne pęknięcia. W przypadku blach grubych, wady blachy w postaci zarysowań i rdzy można często usunąć poprzez staranne szlifowanie. Najlepiej, by zeszlifowane miejsca znalazły się prostopadle do linii gięcia. 

Jednakże należy pamiętać, że najważniejszy jest dobór odpowiedniego promienia stempla, wraz z szerokością rozwarcia matrycy. W przypadku stali o podwyższonej wytrzymałości, promienie gięcia wahają się od jednego do nawet sześciokrotności grubości blachy. Informacje o optymalnym doborze narzędzi do obróbki, należy szukać w kartach materiałowych i instrukcjach gięcia dla danego gatunku stali. 

Najczęściej wszelkiego rodzaju pęknięcia podczas gięcia wynikają z błędnego doboru narzędzi. Zastosowanie zbyt małych promieni gięcia lub zbyt wąskiej matrycy powoduje koncentrację olbrzymich naprężeń w obrębie giętego obszaru co może powodować inicjację i dalszą propagację pęknięcia. 

Warto pamiętać, że podczas gięcia stali, finalny promień wewnętrzny często staje się mniejszy od promienia stempla. Wynika to w głównej mierze od dobranej matrycy.

Można spotkać się z praktykami wcześniejszego podgrzania materiału w obszarze gięcia, jednak odradza się tą metodę w przypadku stali o podwyższonej wytrzymałości, ze względu na rozhartowanie materiału w miejscach podgrzanych.

Więcej na temat gięcia stali o podwyższonej wytrzymałości, w kolejnym odcinku "Porady maszynowe" opowiada Kamil Trojnar z SSAB Poland.

Porady maszynowe
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
SSAB Poland
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1090/ssab-poland-sp-z-o-o
Katalog firm - Gięcie blach
https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-plastyczna/giecie-blach
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

SSAB POLAND SP. Z O. O.
Kolejowa 15
55-020 Żórawina
+48 71 346 73 11
POWIĄZANE
Stal Hardox® 500 Tuf wydłuża żywotność produktów Firma Zetterbergs opracowuje, produkuje i sprzedaje bogatą gamę skrzyń wywrotek, naczep, ...
Na rynku zaczyna brakować stali Jak informuje gazeta Rzeczpospolita, na rynku jest poważny problem ze stalą nierdzewną.Ja...
Inwazja nowości TFM na ITM 2019 Po raz czternasty firma Technologie Formowania Metali Sp. z o.o. zaprezentuje swoją ofert...
ArcelorMittal Poland z certyfikatem ResponsibleSteelTM ArcelorMittal Poland znalazł się w gronie nielicznych firm, które otrzymały certyf...
Przemysłowa Wiosna STOM bije rekordy! Podsumowując tegoroczną Przemysłową Wiosnę można oczywiście używać słów „rek...
Remmert LaserFLEX Stand alone LaserFLEX to najszybsze rozwiązanie do półautomatycznego zaopatrywania w materały s...
Partnerzy