Szukaj w działach:

Gięcie stali o podwyższonej wytrzymałości - jakie są zalety i możliwości technologii?

Nowoczesne technologie gięcia stali o podwyższonej wytrzymałości pozwalają na ograniczenie czasu potrzebnego na montaż oraz spawanie konstrukcji.

Ciekawostką jest, że w przypadku standardowej naczepy budowlanej o długości około 6m, dzięki nowoczesnym technologią gięcia jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet około 30-40mb spoiny. Często producenci wszelakich konstrukcji mają problemy z gięciem długich elementów ze stali o podwyższonej wytrzymałości (czyli stali zahartowanej w procesie produkcji materiału) ze względu na ograniczenia, jakie stawiają standardowe prasy krawędziowe (mowa tu przede wszystkim o sile nacisku standardowych pras oraz o wytrzymałości narzędzi).

Na rynku jednak dostępne są specjalistyczne prasy o podwyższonej sile nacisku, pozwalające na gięcie stali trudnościeralnych  na długości nawet 12 mb.

Dla osiągnięcia najwyższej jakości gięcia, fundamentalne znaczenie ma materiał o jak najmniejszej ilości wtrąceń oraz wysokiej jakości powierzchni.

Przed samym procesem gięcia stali o wysokiej wytrzymałości w pierwszej kolejności należy ocenić kierunek walcowania blachy i jeśli to możliwe ustawienie kierunku walcowania prostopadle do linii gięcia. Dzięki temu blacha może być często gięta pod mniejszym kątem niż w przypadku linii gięcia równoległej do kierunku walcowania. 

Kolejnym istotnym krokiem jest sprawdzenie jakości powierzchni blachy. Uszkodzenia powierzchni mogą powodować ewentualne pęknięcia. W przypadku blach grubych, wady blachy w postaci zarysowań i rdzy można często usunąć poprzez staranne szlifowanie. Najlepiej, by zeszlifowane miejsca znalazły się prostopadle do linii gięcia. 

Jednakże należy pamiętać, że najważniejszy jest dobór odpowiedniego promienia stempla, wraz z szerokością rozwarcia matrycy. W przypadku stali o podwyższonej wytrzymałości, promienie gięcia wahają się od jednego do nawet sześciokrotności grubości blachy. Informacje o optymalnym doborze narzędzi do obróbki, należy szukać w kartach materiałowych i instrukcjach gięcia dla danego gatunku stali. 

Najczęściej wszelkiego rodzaju pęknięcia podczas gięcia wynikają z błędnego doboru narzędzi. Zastosowanie zbyt małych promieni gięcia lub zbyt wąskiej matrycy powoduje koncentrację olbrzymich naprężeń w obrębie giętego obszaru co może powodować inicjację i dalszą propagację pęknięcia. 

Warto pamiętać, że podczas gięcia stali, finalny promień wewnętrzny często staje się mniejszy od promienia stempla. Wynika to w głównej mierze od dobranej matrycy.

Można spotkać się z praktykami wcześniejszego podgrzania materiału w obszarze gięcia, jednak odradza się tą metodę w przypadku stali o podwyższonej wytrzymałości, ze względu na rozhartowanie materiału w miejscach podgrzanych.

Więcej na temat gięcia stali o podwyższonej wytrzymałości, w kolejnym odcinku "Porady maszynowe" opowiada Kamil Trojnar z SSAB Poland.

Porady maszynowe
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
SSAB Poland
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1090/ssab-poland-sp-z-o-o
Katalog firm - Gięcie blach
https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-plastyczna/giecie-blach
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

SSAB POLAND SP. Z O. O.
Kolejowa 15
55-020 Żórawina
+48 71 346 73 11
POWIĄZANE
Finaliści Swedish Steel Prize 2017 Finaliści Swedish Steel Prize 2017 wytyczają ścieżkę rozwoju w zakresie innowacyjnych pro...
PGO inwestuje w innowacyjne odlewy staliwne PGO SA inwestuje w innowacyjne odlewy staliwne przeznaczone do zastosowania w ekstremalny...
73. Światowy Kongres Odlewnictwa W ICE Kraków Congress Centre w terminie 23-27 września br. odbędzie się organizowa...
SSAB wprowadza Strenx 1100 MC Firma SSAB wprowadza nową, ultrawysokowytrzymałą stal StrenxTM 1100 MC, spełniającą wymog...
Czym się kierować przy wyborze spawarki MIG/MAG? Spawanie MIG/MAG jest najczęściej stosowaną metodą spawania. Na rynku dostępnych jest bard...
OX Quote - wycena online komponentów ze stali Nowy trend w kalkulacjach online nabiera tempa. W przyszłości producenci komponentó...
Partnerzy