Szukaj w działach:

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć na temat gięcia blach

Gięcie blachy na prasie
 

Gięcie blach to efektywna, precyzyjna i szybka metoda plastycznej obróbki metalu. Obecnie jest jedną najczęściej stosowanych technik w zakładach przemysłowych. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polega i gdzie można ją wykorzystać? Odpowiedź już za chwilę.

Co to jest gięcie blachy?

Ten proces techniczny nie jest skomplikowany sam w sobie i sprowadza się do odkształcenia materiału w ten sposób, że zmienia się jego krzywizna, ale wymiary poprzeczne pozostają takie jak dotąd. Gięcie blachy poprzedza wycięcie elementów, a po nim następuje jeszcze etap wygładzania i malowania. Nadanie odpowiedniego kształtu nie mogłoby się odbyć bez właściwej i przeznaczonej do tego procesu maszyny, czyli giętarki czy prasy krawędziowej

W jaki sposób następuje gięcie blach?

Aby blacha została wygięta, musi zostać poddana 3 procesom obróbki. W pierwszej fazie następuje gięcie sprężyste, potem plastyczne, a na końcu dochodzi do dotłaczania. W czasie ich trwania blachy są zwijane, wyginane, a także skręcane, profilowane i prostowane. W przypadku, kiedy blacha nie jest gruba, gięcie odbywa się na zimno, co niweluje ryzyko przekształcenia materiału. Grubsze blachy poddawane są obróbce na ciepło. Typ gięcia dobiera się do materiału, faktury i oczywiście wspomnianej grubości. Do gięcia blach wykorzystuje się nie tylko różne techniki, ale też urządzenia. Najpopularniejsza jest wspomniana wcześniej prasa krawędziowa, stosuje się również często walce. Na przykład w produkcji rur, pasków albo kształtowników. Obie pozwalają na uzyskanie rozmaitych kształtów i powtarzalne ich wykonanie.

Jak można wykorzystać gięcie blach?

Blacha to materiał trwały i odporny na uszkodzenia, dlatego jest wykorzystywana przez różne, nawet odmienne branże. Ponadto może występować w wielu formach, także bardzo wymyślnych. Obecnie często stosuje się ją do tworzenia dachów. Na domach pojawia się pod postacią blachodachówki, a do magazynów, fabryk lub budynków gospodarczych wybiera się blachę trapezową. Odpowiednio wygiętą blachę stosuje się do tworzenia zadaszeń, wiat, przystanków, komórek i innych konstrukcji. Budując dom, nie można obejść się obecnie bez rynien, parapetów, okapników czy wiatrownic z blachy. Do tworzenia konstrukcji drzwi i okien także stosuje się ten materiał. Oprócz branży budowlanej wygięte blachy są nieocenione w zakładach przemysłowych. Mają bowiem zastosowanie nie tylko do tworzenia zbiorników albo części maszyn - nierzadko na nich opierają się całe linie produkcyjne. Z wygiętych blach często korzystają również takie branże jak samochodowa, kolejowa czy AGD. 

Dlatego też o tym materiale, do tego w odpowiednim kształcie, można z pewnością powiedzieć, że jest uniwersalny i nieoceniony we współczesnym świecie.

Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 24.09.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy