Popularne typy giętarek wykorzystywane w przemyśle
Zmiana krzywizn, najczęściej metalowych materiałów, nazywane jest gięciem. W przypadku kiedy, w jego efekcie następuje wyprostowanie obrabianego elementu, definiuje się tę obróbkę jako prostowanie. Natomiast, gdy przedmiot ulega zakrzywieniu mamy do czynienia z wyginaniem lub też zwijaniem. Wszystkie te procesy zachodzą przy użyciu giętarek mających różne parametry i przeznaczenie.
Rodzaje klasyfikacji giętarek
Obróbka metali odbywa się na wiele sposób, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że ten segment przemysłu jest bardzo zróżnicowany. Giętarki stosuje się do wykonywania rozmaitych zadań i z tego względu klasyfikuje się w różny sposób. Najczęściej spotkać można się z podziałem na rodzaj obrabianych materiałów i zastosowanie (o nich zresztą więcej informacji pojawi się w kolejnych akapitach artykułu). Zetknąć można się też z kategoryzacją ze względu na rodzaj konstrukcji - trzepieniowe i beztrzpieniowe.
Giętarki do blachy
Jak sama nazwa wskazuje, używa się ich do gięcia blach także tych grubych mających powyżej 3 mm. dodatkowo, dzieli się je na zginarki dekarskie (o małej sile nacisku), giętarki segmentowe (ręczne lub elektryczne) i prasy krawędziowe (automatyczne i umożliwiające gięcie grubych blach). Giętarki do blachy wykorzystuje się między innymi w produkcji zbiorników i kotłów, pracach dekarskich, montażu wentylacji, czy w warsztatach ślusarskich.
Giętarki do profili
Także wśród tych giętarek istnieją dodatkowe podziały np. ze względu na napęd (hydraulicznym, elektrycznym, za pomocą dźwigni), rodzaj sterowania (manualne, półautomatyczne, automatyczne), albo ilość zastosowanych rolek (jednorolkowe, dwurolkowe czy trzyrolkowe). Giętarki do profili znajdują zastosowanie w małych zakładach rzemieślniczych oraz dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Wykorzystuje się je na przykład do produkcji ram rowerowych, poręczy, balustrad lub łuków okiennych. Nowoczesne giętarki pozwalają na kształtowanie rozmaitych profili: okrągłych, grubych, płaskich itp.
Giętarki do rur
Za ich pomocą można giąć nie tylko rury, ale też blachę czy nawet drewno. Ze względu na parametry materiału, który będzie poddany obróbce, wyróżnia się 4 modele giętarek:
- CM - stosowane do gięcie rur o przekroju kwadratowym lub prostokątnym,
- CMH - giętarki hydrauliczne i trzpieniowe, służące do gięcia z rur cienkościennymi,
- CMHG - do gięcia rur okrągłych, kwadratowych, prostokątnych oraz owalnych, ze stali zwykłej, nierdzewnej, aluminium oraz mosiądzu,
- CNC - stosowane do modyfikowania rur i profili.
Giętarki tego typu mają zastosowanie w różnego rodzaju warsztatach i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą tworzy się choćby elementy mebli, wózków sklepowych, tłumików, reklam albo znaków drogowych.
Znajdź firmę oferującą giętarki na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/gietarki
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING