Szukaj w działach:

Popularne typy giętarek wykorzystywane w przemyśle

 

gięcie profili
 

Zmiana krzywizn, najczęściej metalowych materiałów, nazywane jest gięciem. W przypadku kiedy, w jego efekcie następuje wyprostowanie obrabianego elementu, definiuje się tę obróbkę jako prostowanie. Natomiast, gdy przedmiot ulega zakrzywieniu mamy do czynienia z wyginaniem lub też zwijaniem. Wszystkie te procesy zachodzą przy użyciu giętarek mających różne parametry i przeznaczenie.

Rodzaje klasyfikacji giętarek

Obróbka metali odbywa się na wiele sposób, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że ten segment przemysłu jest bardzo zróżnicowany. Giętarki stosuje się do wykonywania rozmaitych zadań i z tego względu klasyfikuje się w różny sposób. Najczęściej spotkać można się z podziałem na rodzaj obrabianych materiałów i zastosowanie (o nich zresztą więcej informacji pojawi się w kolejnych akapitach artykułu). Zetknąć można się też z kategoryzacją ze względu na rodzaj konstrukcji - trzepieniowe i beztrzpieniowe.

giętarka do blachy
 

Giętarki do blachy

Jak sama nazwa wskazuje, używa się ich do gięcia blach także tych grubych mających powyżej 3 mm. dodatkowo, dzieli się je na zginarki dekarskie (o małej sile nacisku), giętarki segmentowe (ręczne lub elektryczne) i prasy krawędziowe (automatyczne i umożliwiające gięcie grubych blach). Giętarki do blachy wykorzystuje się między innymi w produkcji zbiorników i kotłów, pracach dekarskich, montażu wentylacji, czy w warsztatach ślusarskich.

Giętarki do profili

Także wśród tych giętarek istnieją dodatkowe podziały np. ze względu na napęd (hydraulicznym, elektrycznym, za pomocą dźwigni), rodzaj sterowania (manualne, półautomatyczne, automatyczne), albo ilość zastosowanych rolek (jednorolkowe, dwurolkowe czy trzyrolkowe). Giętarki do profili znajdują zastosowanie w małych zakładach rzemieślniczych oraz dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Wykorzystuje się je na przykład do produkcji ram rowerowych, poręczy, balustrad lub łuków okiennych. Nowoczesne giętarki pozwalają na kształtowanie rozmaitych profili: okrągłych, grubych, płaskich itp.

giętarka do rur
 

Giętarki do rur

Za ich pomocą można giąć nie tylko rury, ale też blachę czy nawet drewno. Ze względu na parametry materiału, który będzie poddany obróbce, wyróżnia się 4 modele giętarek:

 • CM - stosowane do gięcie rur o przekroju kwadratowym lub prostokątnym,
 • CMH - giętarki hydrauliczne i trzpieniowe, służące do gięcia z rur cienkościennymi,
 • CMHG - do gięcia rur okrągłych, kwadratowych, prostokątnych oraz owalnych, ze stali zwykłej, nierdzewnej, aluminium oraz mosiądzu,
 • CNC - stosowane do modyfikowania rur i profili.

Giętarki tego typu mają zastosowanie w różnego rodzaju warsztatach i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą tworzy się choćby elementy mebli, wózków sklepowych, tłumików, reklam albo znaków drogowych.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 31.07.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy