Wycinarki plazmowe do metalu - zasada działania i zastosowanie
Wycinarki plazmowe to niezawodne, ergonomiczne i wydajne maszyny, które wykorzystuje się do plastycznej obróbki metali. Ze względu na duży zakres cięcia, możliwość wycinania elementów o dowolnym kształcie i niskie koszty są chętnie stosowane w wielu sektorach. Co warto wiedzieć na ich temat i gdzie można je zastosować?
Zasada działania wycinarki plazmowej
Cięcie plazmowe polega topnieniu i wydmuchaniu metalu ze szczeliny cięcia z wykorzystaniem plazmowego łuku elektrycznego. Plazma, czyli zjonizowana materia przypominająca gaz, tworzy się poprzez zastosowanie odpowiedniego palnika. Można nim ciąć materiały, które przewodzą prąd na przykład stal konstrukcyjną, czy wysokostopową, arkusze galwanizowane, aluminium oraz blachy mosiężne, tytanowe lub miedziane. Proces wycinania zaczyna się od wyłożenia na stół roboczy arkusza blachy. Po wprowadzeniu do sterownika urządzenia programu cięcia, maszyna rozpoczyna wypalanie według tego, co zostało zaprogramowane. Materiał nie musi być specjalnie przygotowany - może być zabrudzony, zardzewiały czy pomalowany. Szybkość i grubość cięcia jest zależna od typu agregatu plazmowego. Dodatkowo wycięte elementy można skierować do dalszej produkcji bez potrzeby dodatkowej obróbki.
Gdzie stosuje się wycinarki plazmowe do metalu?
Wycinarki plazmowe umożliwiają nie tylko cięcie blach, ale też rur, kształtowników lub siatki. Charakteryzują się solidną konstrukcją i mogą przecinać materiał o grubość nawet 150 mm. Do tego pozwalają na precyzyjne sterowanie i posiadają dynamiczny napęd, a także powtarzalne cięcie wykorzystuje się je w różnych branżach i zakładach o różnych specjalizacjach oraz wielkości. Z powodzeniem stosuje się je między innymi w przedsiębiorstwach elektronicznych, zdobniczych albo konstrukcyjnych, a nawet ślusarskich.
Decydując się na zakup wycinarki plazmowej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalny prąd i grubość cięcia, cykl pracy oraz czy posiada wbudowany manometr. Równie istotne jest to, aby posiadała gniazdo EURO i cyfrowy wyświetlacz prądu cięcia. Pozwoli to dokonać właściwego wyboru i cieszyć się niezawodnym oraz dostosowanym do oczekiwań sprzętem.
Znajdź firmę oferującą wycinarki plazmowe na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-plazmowe
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok