Szukaj w działach:

Branża obróbki metali planuje inwestycje - RAPORT

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Opublikowany „Index MiU” pokazuje, jak kształtuje się poziom zdolności do konkurowania firm przemysłowych z branż obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczej.

Założeniem Indexu MiU jest, że im częściej park maszyn i urządzeń jest odnawiany, automatyzowany i rozbudowywany, tym zdolność przedsiębiorstwa do konkurowania rośnie. Natomiast jeśli firma skupia się na utrzymywaniu obecnego stanu linii produkcyjnych, rzadziej inwestuje w ich rozbudowę, wymianę czy automatyzację, to zdolność producenta do konkurowania spada. Indeks nie jest natomiast wskaźnikiem kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw. Index MiU jest miarą „kondycji firm do konkurowania” zarówno na rynku krajowym, jak i poza jego granicami.

Z wszystkich branż objętych tegorocznym badaniem najlepszą kondycję do podejmowania konkurencyjnych działań mają aktualnie przedstawiciele branży obróbki metali. Co trzeci (32 proc.) producent z branży obróbki metali informuje o wzroście w obszarze sprzedaży krajowej w ostatnich 12 miesiącach. Podobny odsetek firm deklaruje również zwiększenie eksportu. Wymagająca sytuacja gospodarcza sprawiła, że w obu przypadkach wyniki są niższe od tych prognozowanych w ubiegłorocznym badaniu. Wtedy 47 proc. ankietowanych przewidywało wzrost sprzedaży krajowej, a 40 proc. eksportu. W przyszłości wzrostu sprzedaży krajowej spodziewa się co czwarty badany z tej branży, a zwiększenie eksportu prognozuje niemal co trzeci.

 

siemens-index-miu-perspektywy

 

W ciągu najbliższych 12 miesięcy co trzecia firma z branży obróbki metali planuje zwiększyć nakłady na odnowienie parku MiU. Co czwarty (27 proc.) przedsiębiorca prognozuje także wzrost poziomu automatyzacji procesów produkcji.

Siedem na dziesięć (68,9 proc.) przedsiębiorstw z branży obróbki metali wykorzystuje finansowanie zewnętrzne realizując inwestycje w park MiU. Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu do ubiegłego roku, odsetek firm dywersyfikujących źródła finansowania wzrósł z 26,1 proc. do 54,5 proc. W nadchodzącym roku inwestycje w kolejne maszyny i urządzenia planuje 40 proc. producentów z tej branży. Ponad 62 proc. z nich chciałaby zainwestować tylko w nowe MiU.

 

siemens-index-miu-zakup-maszyn

 

Największym wyzwaniem na najbliższe 12 miesięcy, z jakim będą musiały się zmierzyć firmy z branży obróbki metali chcące podnieść bądź utrzymać konkurencyjność swoich zakładów, będą braki kadrowe. Badani często wymieniali także modernizację parku MiU – wymianę i remont maszyn. Jak wynika z przeprowadzonego badania, kolejnym istotnym wyzwaniem dla branży w najbliższych 12 miesiącach będzie również konieczność poszukiwania skutecznych sposobów na obniżenie kosztów produkcji np. poprzez zmniejszenie energochłonności zakładów czy poszukiwanie tańszych surowców. Planowana jest również modernizacja posiadanych maszyn i urządzeń, i poszukiwanie źródeł finansowania tego rodzaju inwestycji. 

Więcej informacji oraz raport na stronie:
https://new.siemens.com/pl/pl/produkty/finansowanie/branze/przemysl/index-miu-2022.html

 

Źródło:  Siemens Financial Services w Polsce

POWIĄZANE
Polski przemysł na tle innych państw - RAPORT Warsaw Enterprise Institute opublikował ósmy raport z serii „Bilans Otwarcia...
Martin Winterstein dyrektorem generalnym ANCA Europe Martin Winterstein przejmuje funkcję dyrektora generalnego ANCA Europe od Edmunda Bolanda...
Dobra passa w przemyśle metalowym Polski rynek wyrobów stalowych powiększył się czwarty rok z rzędu, a zużycie na ko...
Połączenie różnych obróbek w pojedynczym urządzeniu Obecne oczekiwania przedsiębiorców wobec efektywności produkcji wpływają na zmianę...
Bezpłatne zaproszenia na WinDoor-tech 2023 Dla naszych Czytelników mamy pulę zaproszeń na Targi Maszyn i Komponentów d...
STOM-TOOL 2025 Targi Kielce zapraszają do udziału w XVIII edycji Targów Obróbki Metali, Ob...
Partnerzy