Szukaj w działach:

Innowacyjne technologie dla zrównoważonej produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Integracja procesów, Automatyzacja, Cyfryzacja i Zrównoważony Rozwój: DMG MORI kształtuje przyszłość produkcji obrabiarek dzięki kompleksowym rozwiązaniom produkcyjnym.
 

Początek roku 2023: Od 30 stycznia do 11 lutego 2023 r. w największym niemieckim zakładzie DMG MORI w Pfronten ponownie odbędzie się tradycyjny Open House. Na powierzchni wystawowej 3.800 m² DMG MORI będzie świętować, wraz z 5.000 odwiedzających, siedem światowych premier. Wśród tokarek będzie można zobaczyć model CTX 350, który łączy to, co najlepsze z poprzednich serii CLX i CTX alpha. DMG MORI zaprezentuje tokarki T1 i T2 do toczenia uniwersalnego na poziomie podstawowym. Ponadto pojawi się 3-osiowa frezarka M2 jako większa siostra modelu M1.

W zakresie 5-osiowego frezowania symultanicznego zaprezentowane zostaną DMU 40 i nowa generacja frezarek monoBLOCK oraz DMF 300|11. Wysokie standardy automatyzacji zaprezentowane zostaną na 14 autonomicznych rozwiązaniach produkcyjnych z łącznie 28 wystawionych obrabiarek CNC ze wszystkich obszarów technologicznych. Jedną z atrakcji jest CTS (Central Tool Storage), centralny magazyn narzędzi, który umożliwia zautomatyzowane dostarczanie narzędzi.

Uniwersalne toczenie z najnowocześniejszym wyposażeniem

DMG MORI pozycjonuje nową tokarkę uniwersalną CTX 350 jako model będący następcą zarówno CLX 350, jak i CTX alfa 500. Światowa premiera konsekwentnie łączy to, co najlepsze z obu obrabiarek - poziom cenowy serii CLX oraz wydajność i różnorodność wyposażenia serii CTX. Nowe cechy to: wrzeciono główne z energooszczędnym silnikiem synchronicznym o poprawionym zachowaniu termicznym - osiąga prędkość 5.500 min-1 - dynamiczna i precyzyjna oś C z lepszym pozycjonowaniem oraz głowica VDI-30 ze smarowaniem powietrzno-olejowym.

Opcjonalne wyposażenie obejmuje oś Y o największym na rynku skoku +/- 50 mm, przeciw- wrzeciono o prędkości 6.000 min-1 oraz tylny transporter wiórów jako alternatywa dla standardowego. Po stronie sterowania DMG MORI stosuje SIEMENS lub FANUC. Inteligentne rozwiązania automatyzacji dla autonomicznego załadunku i rozładunku obrabianych elementów, jak również rozładunku wałków przez system przeciw-wrzeciona, uzupełniają możliwości modułowe CTX 350.

Wydajne toczenie uniwersalne w konkurencyjnych cenach

Tokarki T1 i T2

 

 Analogicznie do odnoszącego już sukcesy pionowego centrum obróbczego M1, DMG MORI wkracza z nowymi T1 i T2 jako tokarkami podstawowymi w dziedzinie toczenia uniwersalnego. Oba modele charakteryzują się najnowocześniejszymi komponentami: potężnym wrzecionem głównym, układami liniowymi w osi X oraz nowoczesnym systemem sterowania SIEMENS, a także IoTconnector do integracji z cyfrową produkcją.

Solidne łoże obrabiarki i prowadnice liniowe we wszystkich osiach zapewniają dynamiczne i dokładne operacje toczenia. T1 i T2 oferowane są w trzech wariantach wyposażenia COMPLETE, PLUS i PRO, dzięki czemu pokrywają różne wymagania produkcyjne. Dodatkowo, tokarka uniwersalna jest częścią oferty abonamentowej PAYZR firmy DMG MORI. Jako model podstawowy w toczeniu uniwersalnym, T1 i T2 wyznaczają standardy w zakresie jakości i niezawodności.

Sercem obrabiarek są wysokiej jakości wrzeciona główne. W T1 osiąga ono prędkość 4.500 obr/min i moment obrotowy 140 Nm, natomiast wrzeciono w T2 ma prędkość 3.500 obr/min i 319 Nm. Standardowy przelot pręta wynosi ø 65 mm dla modelu T1 i ø 80 mm dla większego modelu. Głowica oferuje miejsce na dwanaście narzędzi (T1: VDI 30 / T2: VDI 40). Stabilne łoże obrabiarki jest nachylone pod kątem 45°, co zapewnia optymalny opad wiórów. Dzięki temu ​wyposażeniu T1 i T2 osiągają najwyższe wartości w swojej klasie. Na przykład T1 umożliwia uzyskanie głębokości skrawania 4 mm w stali węglowej przy prędkości skrawania 240 m/min.

Ekonomiczna 3-osiowa obróbka dużych elementów

M2 3-osiowa obróbka dużych elementów

 

 Po sukcesie M1 jako modelu podstawowego w obróbce pionowej, DMG MORI prezentuje nową frezarkę M2 jako konsekwentną ekspansję w tym segmencie obrabiarek. Podobnie jak jej mniejszy siostrzany model, 3-osiowa frezarka będzie również służyć jako wydajny w obróbce dodatek do parku maszynowego. M2 jest doskonale przystosowana do absorpcji szczytów produkcyjnych. Jej powierzchnia mocowania wynosi 1.400 x 600 mm, a przesuw 1.100 x 550 x 510 mm, co oznacza, że w tym segmencie jest teraz wystarczająco dużo miejsca dla większych komponentów.

Monolityczna konstrukcja łoża frezarki nadaje M2 wysoką sztywność i optymalne właściwości tłumiące. Użytkownicy korzystają również z wysokiej obciążalności termicznej centrum obróbczego i jego wysokiej jakości komponentów. Wydajne wrzeciona o prędkości 10.000 min-1 lub 12.000 min-1 oraz szybki magazyn narzędziowy z 24 miejscami należą do części wyposażenia. M2 umożliwia ​dynamiczną i stabilną obróbkę z bardzo dobrą jakością powierzchni i długą żywotnością narzędzi. 

Wszechstronna, kompletna obróbka na małej przestrzeni

Ponad 10.000 sprzedanych frezarek DMU 50 trzeciej generacji dowodzi, że kompaktowe i atrakcyjne cenowo uniwersalne frezarki do 5-osiowej obróbki symultanicznej mają wysoki priorytet w wielu branżach. Wraz z nową DMU 40, DMG MORI odpowiada na zapotrzebowanie w sektorze entry-level na wszechstronne rozwiązania produkcyjne do kompletnej obróbki.

Obrabiarka bazuje na koncepcji DMU 50 trzeciej generacji i posiada najlepsze w swojej klasie komponenty - od wrzecion po napędy bezpośrednie, jak również przygotowanie do zautomatyzowanej produkcji z PH 150 lub Robo2Go. Trzy wersje podstawowe - DMU 40, DMU 40 PLUS i DMU 40 PRO - spełniają indywidualne wymagania aż do najwyższej precyzji w zakresie μm. Krótko mówiąc: DMU 40 oferuje wszystkie zalety DMU 50 trzeciej generacji w najkorzystniejszej cenie wejściowej w segmencie frezarek do 5-osiowej obróbki symultanicznej.

Kolejny poziom sprawdzonej konstrukcji monoBLOCK

Seria monoBlock od DMG MORI

 

 Po zainstalowaniu ponad 6.000 centrów obróbczych serii monoBLOCK, DMG MORI prezentuje drugą generację udanej konstrukcji obrabiarek. Nowa frezarka DMU 65 monoBLOCK drugiej generacji, jak również frezarka z pakietami DMU 75 monoBLOCK drugiej generacji występują w ergonomicznej konstrukcji stealth i przekonują wszechstronną, zoptymalizowaną dokładnością. Dokładność serii monoBLOCK drugiej generacji została zwiększona o 20 procent. Standardowo gwarantowana jest dokładność pozycjonowania na poziomie 4 μm.

Czwarty poziom łączności z czujnikami IO-Link i przygotowanie do interfejsu automatyzacji są w standardzie. W dalszym rozwoju konstrukcji monoBLOCK DMG MORI pozostała wierna mocnym stronom poprzednich obrabiarek: ergonomia, wszechstronność i precyzja charakteryzują również nową frezarkę DMU 65/75 monoBLOCK drugiej generacji. Optymalizacja konstrukcji monoBLOCK leży przede wszystkim w komponentach, które mają decydujące znaczenie dla zapewnienia wysokiej precyzji obróbki. Śruby toczne osi X i Y są napędzane bezpośrednio i wyposażono je w obszerne środki chłodzące, natomiast przekładnia stałego stołu obrotowego NC zapewnia optymalną jakość powierzchni także w trybie ciągłym. Dodatkowo, termosymetryczne ​chłodzenie suportu zwiększa dokładność. W wyniku wprowadzonych poprawek stabilność temperaturowa wzrosła o 20 procent.

Innowacyjna konstrukcja frezarki z kolumną przesuwną dla maksymalnej wszechstronności obróbki

Nowe konstrukcje DMF 200|8 i DMF 300|8 podniosły segment obrabiarek z kolumną przesuwną w DMG MORI na nowy poziom. W oparciu o ten konsekwentny, dalszy rozwój, producent obrabiarek prezentuje teraz również większą wersję DMF 300|11, której sztywność została również zwiększona o 20 procent w porównaniu do poprzedniej serii. Dokładność pozycjonowania wynosi 5 μm dzięki stabilnemu łożu frezarki, trzem prowadnicom liniowym w osi X oraz kompleksowej koncepcji chłodzenia.

Dzięki drogom przejazdu o wymiarach 3.000 x 1.100 x 1.050 mm firma DMG MORI mogła zwiększyć przestrzeń roboczą o 40 procent, a bezpieczna dla procesu wymiana narzędzi za stołem roboczym została przejęta również z mniejszych modeli siostrzanych. W wersji standardowej magazyn narzędziowy oferuje miejsce na 40 narzędzi o długości do 400 mm. Dzięki ergonomicznej konstrukcji stealth, DMF 300|11 jest również wygodna w obsłudze i przygotowana do produkcyjnych rozwiązań automatyzacji a także zapewnia stałą wydajność obróbki.

Konkurencyjność dzięki innowacyjnym rozwiązaniom automatyzacji

Elastyczna automatyzacja procesów produkcyjnych zajmuje wysokie miejsce w agendzie coraz większej liczby firm. Dążenie do wydajności i efektywności w celu utrzymania konkurencyjności na rynku globalnym jest motorem tego rozwoju. W końcu im lepsze wykorzystanie zakładu produkcyjnego, tym lepszy jego bilans ekonomiczny, jak również ekologiczny. DMG MORI od wielu lat kształtuje ten rozwój w kierunku coraz bardziej autonomicznych procesów za pomocą innowacyjnych rozwiązań automatyzacji. Portfolio obejmuje obecnie 57 rozwiązań automatyzacji w 13 liniach produktowych do obsługi elementów lub palet - wraz z kompletnym sprzętem i oprogramowaniem. Do tego dochodzą zautomatyzowane pojazdy jezdne PH AGV i WH-AMR.

DMG MORI może w ten sposób wyposażyć i w wielu przypadkach doposażyć 150 różnych modeli obrabiarek. 14 przykładowych rozwiązań w zakresie automatyzacji można zobaczyć na Open House w Pfronten wliczając systemy obsługi palet, takie jak PH 150, seria PH Cell i systemy składowania palet okrągłych RPS 3 i RPS 9, system obsługi elementów WH 3 Cell, jak również systemy automatyzacji robotów MATRIS light i rodzinę Robo2Go. 

Elastyczny magazyn narzędziowy dla 1.440 narzędzi

Elastyczny magazyn narzędziowy

 

Magazyn kołowy opracowany przez DMG MORI, który sprzedany został ponad 1.600 razy, oferuje krótkie czasy dostarczenia narzędzia, kompaktową konstrukcję i absolutnie niezawodne działanie. W oparciu o tę technologię producent obrabiarek opracował Centralny Magazyn Narzędzi - CTS (Central Tool Storage). Dzięki powierzchni wynoszącej zaledwie 29 m² można go zainstalować w sposób oszczędzający miejsce w dowolnym miejscu na hali produkcyjnej.

Tam, z miejscem na maksymalnie 1440 (ISO 40) lub 960 (ISO 50) narzędzi, funkcjonuje jako podstawa zautomatyzowanego systemu zaopatrzenia w narzędzia. DMG MORI zademonstruje magazyn CTS w Pfronten. Modułowy magazyn narzędzi ma kompaktową budowę i może być również rozbudowywany etapami o 360 (ISO 40) lub 240 (ISO 50) narzędzi. Przy pełnej pojemności CTS mierzy 6.500 x 4.450 mm.

Wydajna obróbka skrawaniem z wysokimi prędkościami obrotowymi do 30,000 min

Komponenty DMG MORI, takie jak bogate portfolio wrzecion producenta obrabiarek, w znacznym stopniu przyczyniają się do jakości i niezawodności obróbki. Wieloletnie doświadczenie i wiedza techniczna przekładają się na produkty opracowane i produkowane przez DMG MORI - jak w przypadku wrzeciona speedMASTER 30k. Nowe szybkie wrzeciono osiąga prędkość obrotową do 30.000 obr/min.

Wrzeciona speedMASTER są przeznaczone do zastosowań związanych z szybkim frezowaniem i są stosowane w poziomych i pionowych centrach obróbczych, takich jak NHX 4000/5000 3. generacji i NVX 5000 2. generacji, jak również w serii monoBLOCK. Wcześniej dostępna oferta wrzecion osiągała już prędkości do 15.000 min-1 lub 20.000 min-1. Dzięki nowemu speedMASTER 30k DMG MORI umożliwia jeszcze szybsze frezowanie i krótsze czasy obróbki.

 

Źródło: DMG MORI

 

DMG MORI POLSKA SP. Z O.O.
Fabryczna 7
63-300 Pleszew
+48 62 742 81 51
POWIĄZANE
Cykl szkoleń Online Sandvik Polska Ze względu na globalną sytuację związaną z koronawirusem (COVID-19) oraz podjętymi środka...
Nowy wymiar produkcji Yamazaki Mazak na EMO 2023 Obecność firmy Yamazaki Mazak na targach EMO 2023 będzie odzwierciedlała kompleksową wizj...
Stacje mocujące SCHUNK VERO-S NSL mini - małe a mocne Stacje mocujące serii SCHUNK VERO-S NSL mini 100-25 zapewniają duże siły mocujące w ogran...
Przemysł maszynowy na Tajwanie - Kao Ming Piąty dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania fabryki Kao Ming Machinery, zajmującej się produk...
5-osiowe imadło KONTEC KSX-C2 od SCHUNK Ci, którzy uważają, że potencjał innowacyjny stacjonarnych rozwiązań mocujących zos...
Jak zoptymalizować procesy magazynowe? Ochrona przed owadami to zadanie wymagające szczególnej precyzji - to samo dotyczy...
Partnerzy