Comarch Asset Tracking - usprawnij intralogistykę w obszarze produkcji
Fot: Getty Images |
Przedsiębiorcy coraz częściej mają świadomość, jak istotne w codziennym zarządzaniu firmą jest monitorowanie i możliwość dokładnej lokalizacji wszystkich kluczowych zasobów. Codziennie mierzą się z wyzwaniem - w jaki sposób sprawnie monitorować i lokalizować konkretne zasoby w czasie rzeczywistym? Kluczem do sukcesu są systemy automatycznej identyfikacji i lokalizacji. Jak taki system wygląda i na czym polega?
Lokalizowanie i monitorowanie pojazdów lub sprzętu bywa czasochłonne, a także potrafi generować niepotrzebne koszty. Brak danych o przepływie zasobów w kluczowych procesach uniemożliwia ich optymalizację, a tym samym hamuje rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw. Dlatego też w codziennych procesach produkcyjnych warto wykorzystać rozwiązania Przemysłu 4.0, które pomogą zmaksymalizować potencjał firmy.
Lokalizacja zasobów czasie rzeczywistym
Comarch Asset Tracking to innowacyjne rozwiązanie ekosystemu IoT stosowane na produkcji i w magazynach przyprodukcyjnych, służące do kontroli kluczowych zasobów operacyjnych. Umożliwia ono dokładne określenie lokalizacji danego zasobu, a także monitorowanie m.in. pojazdów, półproduktów, palet, narzędzi, materiałów i kontenerków w czasie rzeczywistym – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dane lokalizacyjne mogą być również przekazywane bezpośrednio do np. systemu ERP. Integracja rozwiązania z innymi systemami tworzy podstawę do automatyzacji wielu procesów.
Zróżnicowane technologie w lokalizacji zasobów
Na rynku dostępnych jest wiele technologii pozwalających na monitorowanie zasobów firmy. W zależności od celu, miejsca i specyfiki samego procesu, system dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb zakładu. System Comarch Asset Tracking wykorzystuje trzy, dobrze uzupełniające się technologie: Ultra Wideband (UWB), Bluetooth lub RFID, ale również ich kombinację. Należy przy tym pamiętać, że rozwiązania Ultra Wideband i Bluetooth oparte są na nadajnikach zasilanych bateryjnie, natomiast RFID to rozwiązanie wykorzystujące znaczniki pasywne. Wspomniane rozwiązania różnią się między sobą m.in. precyzją lokalizacji czy kosztem śledzenia pojedynczego zasobu.
Monitorowanie buforów i przepływu materiałów
Bieżące monitorowanie konkretnych obiektów w budynkach produkcyjnych i magazynach oraz ich śledzenie podczas kolejnych faz produkcji, pozwala na ich łatwą i szybką lokalizację. Dzięki cyfrowemu odwzorowaniu procesów oraz wykorzystywanych zasobów można precyzyjnie określić czasy przestojów i wykryć wąskie gardła na wczesnym etapie produkcji. System informuje o odstępstwach od założonych stanów buforów, co pozwala na bieżąco reagować na zaistniałe problemy produkcyjne.
Fot.: Comarch S.A. Dzięki monitorowaniu zasobów w budynkach produkcyjnych i magazynach można łatwo zlokalizować obiekty i na czas zidentyfikować wąskie gardła w krytycznych procesach |
Wizualizacja przepływów zasobów
Dedykowana rozwiązaniu aplikacja pomaga lokalizować obiekty na mapie budynku lub zakładu. Możliwe jest również konfigurowanie stref wirtualnych, ustawianie reguł i generowanie powiadomień o zdarzeniach. Ocena historycznych danych lokalizacyjnych odbywa się za pomocą raportów i narzędzi analitycznych, takich jak diagramy spaghetti i mapy cieplne.
Diagramy spaghetti to sprawdzone narzędzie z zakresu Lean Production (tzw. szczupła produkcja), które służy do wizualizacji przepływów materiałowych. W połączeniu z mapami cieplnymi, bazującymi na historycznych danych lokalizacyjnych, diagramy stanowią świetne rozwiązanie, dzięki któremu zdefiniujesz problemy w przepływach procesowych, a także unikniesz ich generowania w przyszłości.
Jeśli jesteś gotów wprowadzić swoją firmę w świat Przemysłu 4.0 oraz chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie rozwiązania Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, zapoznaj się z bezpłatnym White Paperem.
Źródło: Comarch Asset Tracking
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok