Szukaj w działach:

Comarch Asset Tracking - usprawnij intralogistykę w obszarze produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
Fot: Getty Images 


Przedsiębiorcy coraz częściej mają świadomość, jak istotne w codziennym zarządzaniu firmą jest monitorowanie i możliwość dokładnej lokalizacji wszystkich kluczowych zasobów. Codziennie mierzą się z wyzwaniem - w jaki sposób sprawnie monitorować i lokalizować konkretne zasoby w czasie rzeczywistym? Kluczem do sukcesu są systemy automatycznej identyfikacji i lokalizacji. Jak taki system wygląda i na czym polega?

Lokalizowanie i monitorowanie pojazdów lub sprzętu bywa czasochłonne, a także potrafi generować niepotrzebne koszty. Brak danych o przepływie zasobów w kluczowych procesach uniemożliwia ich optymalizację, a tym samym hamuje rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw. Dlatego też w codziennych procesach produkcyjnych warto wykorzystać rozwiązania Przemysłu 4.0, które pomogą zmaksymalizować potencjał firmy.

Lokalizacja zasobów czasie rzeczywistym

Comarch Asset Tracking to innowacyjne rozwiązanie ekosystemu IoT stosowane na produkcji i w magazynach przyprodukcyjnych, służące do kontroli kluczowych zasobów operacyjnych. Umożliwia ono dokładne określenie lokalizacji danego zasobu, a także monitorowanie m.in. pojazdów, półproduktów, palet, narzędzi, materiałów i kontenerków w czasie rzeczywistym – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dane lokalizacyjne mogą być również przekazywane bezpośrednio do np. systemu ERP. Integracja rozwiązania z innymi systemami tworzy podstawę do automatyzacji wielu procesów.

Zróżnicowane technologie w lokalizacji zasobów

Na rynku dostępnych jest wiele technologii pozwalających na monitorowanie zasobów firmy. W zależności od celu, miejsca i specyfiki samego procesu, system dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb zakładu. System Comarch Asset Tracking wykorzystuje trzy, dobrze uzupełniające się technologie: Ultra Wideband (UWB), Bluetooth lub RFID, ale również ich kombinację. Należy przy tym pamiętać, że rozwiązania Ultra Wideband i Bluetooth oparte są na nadajnikach zasilanych bateryjnie, natomiast RFID to rozwiązanie wykorzystujące znaczniki pasywne. Wspomniane rozwiązania różnią się między sobą m.in. precyzją lokalizacji czy kosztem śledzenia pojedynczego zasobu. 

Monitorowanie buforów i przepływu materiałów

Bieżące monitorowanie konkretnych obiektów w budynkach produkcyjnych i magazynach oraz ich śledzenie podczas kolejnych faz produkcji, pozwala na ich łatwą i szybką lokalizację. Dzięki cyfrowemu odwzorowaniu procesów oraz wykorzystywanych zasobów można precyzyjnie określić czasy przestojów i wykryć wąskie gardła na wczesnym etapie produkcji. System informuje o odstępstwach od założonych stanów buforów, co pozwala na bieżąco reagować na zaistniałe problemy produkcyjne. 

Comarch Asset Tracking łatwe lokalizowanie obiektów
Fot.: Comarch S.A. Dzięki monitorowaniu zasobów w budynkach produkcyjnych i magazynach można łatwo zlokalizować
obiekty i na czas zidentyfikować wąskie gardła w krytycznych procesach


Wizualizacja przepływów zasobów

Dedykowana rozwiązaniu aplikacja pomaga lokalizować obiekty na mapie budynku lub zakładu. Możliwe jest również konfigurowanie stref wirtualnych, ustawianie reguł i generowanie powiadomień o zdarzeniach. Ocena historycznych danych lokalizacyjnych odbywa się za pomocą raportów i narzędzi analitycznych, takich jak diagramy spaghetti i mapy cieplne.

Diagramy spaghetti to sprawdzone narzędzie z zakresu Lean Production (tzw. szczupła produkcja), które służy do wizualizacji przepływów materiałowych. W połączeniu z mapami cieplnymi, bazującymi na historycznych danych lokalizacyjnych, diagramy stanowią świetne rozwiązanie, dzięki któremu zdefiniujesz problemy w przepływach procesowych, a także unikniesz ich generowania w przyszłości.

Jeśli jesteś gotów wprowadzić swoją firmę w świat Przemysłu 4.0 oraz chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie rozwiązania Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, zapoznaj się z bezpłatnym White Paperem.

Comarch Asset Tracking bezpłatny WhitepaperŹródło: Comarch Asset Tracking
Redaktor: MRR 

POWIĄZANE
Przemysł 4.0 na lunch Na mapie polskiego przemysłu pojawiło się kolejne istotne wydarzenie - Lunch Ekspert&oacu...
Odlewnictwo metali i innych surowców - metody, zalety i zastosowanie Za pomocą odlewania uzyskuje się elementy o danym kształcie. Formowanie ich to wstęp do d...
15-lecie Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Ten rok jest dla Bydgoskiego Klastera Przemysłowego wyjątkowy, ponieważ mija 15 lat, odką...
Robotyzacja przemysłu na stom-ROBOTICS W ramach Przemysłowej Wiosny 2019 w Targach Kielce odbyła się druga edycja targów S...
9 korzyści zrobotyzowanego spawania Zrobotyzowane spawanie to w obecnych czasach najlepszy kierunek inwestycji dla firm z bran...
ITM_talks vol. 3: postęp w przemyśle oznacza AI Roboty, które uczą się na własnych błędach, przewidują awarie i dzielą się wyciągn...
Partnerzy