Szukaj w działach:

Wydajniejsze frezowanie trochoidalne


W porównaniu do frezowania konwencjonalnego, frezowanie trochoidalne umożliwia stosowanie większych prędkości i głębokości skrawania przy mniejszym obciążeniu narzędzia i maszyny. W ten sposób firmy produkcyjne, wspierane przez moc obliczeniową nowoczesnych portali obróbkowych CNC, mogą również produkować złożone prace frezarskie szybciej i bardziej ekonomicznie. W systemie sterowania WinMax firmy Hurco, frezowanie trochoidalne jest standardową opcją, którą można wywołać dla każdego rekordu danych za pomocą prostego kliknięcia.

Inżynier aplikacyjny Florian Kerkau HURCO
Fot.: Inżynier aplikacyjny w firmie HURCO - Florian Kerkau. 

We frezowaniu trochoidalnym lub wirowym, w przeciwieństwie do frezowania konwencjonalnego, narzędzie nie posuwa się liniowo, lecz ruchem okrężnym. Frez zagłębia się całkowicie w przedmiocie obrabianym, a cięcie odbywa się na całej długości narzędzia. Do tego celu wybierany jest specjalny frez trochoidalny o średnicy mniejszej niż średnica obrabianego rowka lub konturu. Połączenie posuwu i ruchu obiegowego pozwala na utrzymanie stałego kąta nacisku, wynoszącego poniżej 90 stopni. Wynikające z tego mniejsze naprężenia na narzędziu i maszynie umożliwiają zastosowanie wyższych prędkości skrawania i skracają czas obróbki. 


„Proces trochoidalny może wydłużyć żywotność narzędzi nawet dziesięciokrotnie, a czasy obróbki skracają się o 30 do 40 procent” - informuje Florian Kerkau, inżynier aplikacyjny w firmie Hurco.
 

 

Proces frezowania trochoidalnego HURCO
Fot.: Proces frezowania trochoidalnego może wydłużyć żywotność narzędzi nawet dziesięciokrotnie,
a czasy obróbki skracają się 
o 30 do 40 procent. 


Dlatego też w systemie sterowania WinMax firmy Hurco, frezowanie trochoidalne jest standardową opcją, którą można wywołać dla każdego rekordu danych za pomocą prostego kliknięcia. Miejsce zagłębienia i cała reszta jest określane przez sam program.


„Frezowanie trochoidalne jest zawsze bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku, gdy frezowanie konwencjonalne przebiega na kilku poziomach w głąb” - mówi Kerkau.


Zaleca on metodę trochoidalną szczególnie do frezowania rowków i kieszeni oraz do eksponowania konturów. W przypadku konieczności zastosowania narzędzi do tego typu prac należy w krótkim czasie usunąć dużą ilość materiału. To proces, w którym frezowanie trochoidalne ma wyraźną przewagę nad frezowaniem konwencjonalnym ze względu na znacznie większe głębokości skrawania. 

 

 

Źródło: HURCO
Redaktor: MRR

 

Dodano 19.05.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy