Air Products wdraża technologię PRISM w zakładach ArcelorMittal
Fot.: Air Products |
Air Products poinformował w swoim komunikacie iż wdraża technologię produkcji gazów PRISM w zakładzie ArcelorMittal we Francji.
Spółka uruchomiła trzy generatory wodoru PRISM® PHG100 i generator azotu o wysokiej czystości PRISM® GN700 w zakładzie firmy ArcelorMittal w Saint Chély d'Apcher na południu Francji.
Prace są efektem podpisanej w lipcu 2012 roku umowy między ArcelorMittal a Air Products. Na decyzję firmy ArcelorMittal wpłynęło nie tylko 50-letnie doświadczenie Air Products w tej branży, ale również modułowa konstrukcja oraz niezawodność oferowanych urządzeń.
Jak firma informuje w komunikacie, technologia SMR Air Products efektywnie i ekonomicznie przekształca parę i lżejsze węglowodory, takie jak metan, w wodór i dwutlenek węgla. Generatory wodoru PRISM® zapewniają przy tym wiele korzyści. W przypadku odbiorców w odległych lokalizacjach stanowią one źródło gazu przemysłowego alternatywne wobec dostaw wodoru w cysternach. Zmniejszają także koszty logistyczne, a co za tym idzie ślad węglowy związany z regularnymi kursami cystern i skutecznie eliminują ryzyko nieterminowych dostaw.
Fot.: Generator wodoru PRISM PHG100 Air Products |
Zakład ArcelorMittal w Saint Chély d'Apcher nie jest przystosowany do magazynowania dużych ilości gazowego wodoru, z tego powodu opracowana przez Air Products modułowa koncepcja trzech generatorów wodoru stanowi korzystne rozwiązanie alternatywne.
Firma Air Products dostarcza również do zakładu ArcelorMittal azot o wysokiej czystości wyprodukowany przez kriogeniczny generator PRISM®, wykorzystujący unikalną technologię destylacji. W celu zapewnienia ciągłych dostaw gazu zainstalowano dwa rezerwowe zbiorniki azotu i cztery parownice wspomagające generator.
Wodór jak i azot są używane na linii wyżarzania zakładu w Saint Chély d'Apcher do produkcji stali elektrycznych NGO, które znajdują zastosowanie między innymi w produkcji silników elektrycznych i turbin wiatrowych.
Takie rozwiązanie zwiększa produkcję wysokogatunkowych wyrobów stalowych firmy ArcelorMittal, jak i przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w zakładzie. Ponadto opracowana przez firmę Air Products solidna koncepcja produkcji gazów on-site zapewnia ArcelorMittal znaczące oszczędności poprzez usprawnienie pracy zakładu i skrócenie czasu potrzebnego na rozruch.
Źródło: Air Products
02-146 Warszawa
+48 22 440 32 00
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok