Szukaj w działach:

Air Products wdraża technologię PRISM w zakładach ArcelorMittal

 
 Fot.: Air Products

Air Products poinformował w swoim komunikacie iż wdraża technologię produkcji gazów PRISM w zakładzie ArcelorMittal we Francji.

Spółka uruchomiła trzy generatory wodoru PRISM® PHG100 i generator azotu o wysokiej czystości PRISM® GN700 w zakładzie firmy ArcelorMittal w Saint Chély d'Apcher na południu Francji.

Prace są efektem podpisanej w lipcu 2012 roku umowy między ArcelorMittal a Air Products. Na decyzję firmy ArcelorMittal wpłynęło nie tylko 50-letnie doświadczenie Air Products w tej branży, ale również modułowa konstrukcja oraz niezawodność oferowanych urządzeń.

Jak firma informuje w komunikacie, technologia SMR Air Products efektywnie i ekonomicznie przekształca parę i lżejsze węglowodory, takie jak metan, w wodór i dwutlenek węgla. Generatory wodoru PRISM® zapewniają przy tym wiele korzyści. W przypadku odbiorców w odległych lokalizacjach stanowią one źródło gazu przemysłowego alternatywne wobec dostaw wodoru w cysternach. Zmniejszają także koszty logistyczne, a co za tym idzie ślad węglowy związany z regularnymi kursami cystern i skutecznie eliminują ryzyko nieterminowych dostaw.

Generator_wodoru_PRISM_PHG100_Air_Products_1
 Fot.: Generator wodoru PRISM PHG100 Air Products

Zakład ArcelorMittal w Saint Chély d'Apcher nie jest przystosowany do magazynowania dużych ilości gazowego wodoru, z tego powodu opracowana przez Air Products modułowa koncepcja trzech generatorów wodoru stanowi korzystne rozwiązanie alternatywne.

Firma Air Products dostarcza również do zakładu ArcelorMittal azot o wysokiej czystości wyprodukowany przez kriogeniczny generator PRISM®, wykorzystujący unikalną technologię destylacji. W celu zapewnienia ciągłych dostaw gazu zainstalowano dwa rezerwowe zbiorniki azotu i cztery parownice wspomagające generator.  

Wodór jak i azot są używane na linii wyżarzania zakładu w Saint Chély d'Apcher do produkcji stali elektrycznych NGO, które znajdują zastosowanie między innymi w produkcji silników elektrycznych i turbin wiatrowych.

Takie rozwiązanie zwiększa produkcję wysokogatunkowych wyrobów stalowych firmy ArcelorMittal, jak i  przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w zakładzie. Ponadto opracowana przez firmę Air Products solidna koncepcja produkcji gazów on-site zapewnia ArcelorMittal znaczące oszczędności poprzez usprawnienie pracy zakładu i skrócenie czasu potrzebnego na rozruch.

Źródło: Air Products

Air Products Sp. z o.o.
Komitetu Obrony Robotników 48
02-146 Warszawa
0 801 100 107
Partnerzy