Szukaj w działach:

Automaty gnące – najlepsze do gięcia cienkiej blachy

Automaty gnące – najlepsze do gięcia cienkiej blachy


Gięcie wzdłuż ustalonych krawędzi to jedno z najpopularniejszych procesów obróbki blachy cienkiej i średniej grubości, stosowanych w wytwarzaniu produktów, obok cięcia i wykrawania.


Często jest to proces powtarzalny i żmudny, wymagający precyzji. W zależności od danego produktu i długości jego serii produkcyjnych warto zaczerpnąć wiedzy na temat różnych technik gięcia blachy, w tym automatycznym centrom gnącym Prima Power.

Gdy myślimy o obróbce gięcia blachy, jako pierwsze rozwiązanie do głowy przychodzą nam automaty gnące oraz prasy krawędziowe. To, czym różnią się te dwa procesy, to rodzaj narzędzi, wydajność produkcji, jej efektywność i procedura przezbrojenia. Automaty gnące wykonują gięcia negatywne i pozytywne bez odwracania formatki, dlatego znajdują swoje zastosowanie w gięciu elementów z blachy cienkiej (2-4 mm). Inny rodzaj narzędzi zamontowany w automatach pozwala na gięcie w bardzo szerokim zakresie kąta i promieni. Jest on zamontowane na stałe. Główne narzędzia, jakimi posługują się automaty gnące to tzw. ostrza gnące, automatycznie konfigurujące się w ciągu kilkudziesięciu sekund. Czas ten zależy od konstrukcji giętego detalu. Są one podzielone na kilkudziesięciomilimetrowe segmenty i zamontowane na ramie maszyny. Dzięki temu to właśnie automat gnący jest najszybszym i bardziej efektywnym sposobem gięcia, bez względu na to, czy w serii jaką obrabiamy znajduje się 5 czy 5000 sztuk. Prima Power to jedna z firm, które specjalizują się w technologii gięcia blach i produkcji maszyn. Oprócz serwo-elektrycznych pras krawędziowych firma w swoim portfolio posiada również trzy warianty serwo-elektrycznych automatów gnących – EBe (Express Bender), FBe (Fast Bend) i BCe (Bending Cell).

Automaty gnące – rodzaje

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów rozwiązań i wymagań produkcyjnych. Dzięki bogatemu portfolio firmy Prima Power przedsiębiorcy mają przed sobą szeroki wybór urządzeń. 

Urządzenia z serii EBe to maszyny autonomiczne, wchodzące w skład gniazda produkcyjnego lub automatycznej linii. Ich budowa umożliwia integrację z wykrawarką lub wycinarką laserową, co zapewnia ciągły dopływ formatek do gięcia. Stos detali umieszczany w specjalnie przeznaczonym polu umożliwia opcję nieprzerwanej produkcji – gdy urządzenie załadowcze maszyny pobiera z niego jedną blachę po drugiej. 


Prima Power FBe


Na urządzenia z serii BCe składają się automatyczne gniazda produkcyjne. BCe Smart 2200 to urządzenie półautomatyczne. Operator załadowuje formatki i rozładowuje gotowe komponenty po zakończonym procesie gięcia. Do zatań rotatora należy manewrowanie formatką podczas gięcia – obrót oraz posuw. Rotator to ramię zaprojektowane w taki sposób, by przesuwać formatkę w jednej osi i ją obracać. Ponieważ załadunek nowej formatki do gięcia odbywa się w tym samym czasie, w którym maszyna gnie poprzednią, między wersją standardową urządzenia a wersją SMART przekłada się na jego ogólną wydajność.

Urządzenia z serii Fast Bend FBe są często wybierane przez przedsiębiorców, których firmy mają już na wyposażeniu 2-3 prasy krawędziowe, ale chcą poszerzyć zapas o kolejne, jednak centrum gnące jest dla nich zbyt dużym przedsięwzięciem pod względem finansowym. Zasada gięcia oraz narzędzia są dokładnie takie same w urządzeniach FBe, jak i w EBe oraz BCe. Urządzenie korzysta więc z tych samych narzędzi, ale umożliwia bezkonkurencyjnie szybsze przezbrojenia i wykonywanie różnego typu gięć. Maszyna Fast Bend FBe wymaga obecności operatora przy procesie produkcyjnym – załadowuje on ręcznie formatkę do gięcia, obraca ją w poziomie, jeśli zajdzie taka potrzeba, po czym rozładowuje gotowy i pogięty detal. Podczas gięcia hydrauliczna stopa dociskowa przytrzymuje w miejscu i bazuje detal. Dzięki temu oszczędza się czas na gięcia pozytywne i negatywne (w górę i w dół), czas przezbrojenia staje się nieporównywalnie krótszy, nie ma potrzeby stosowania różnych typów narzędzi, produkcja niezależnie od liczebności serii staje się wydajniejsza, a gięte produkty są powtarzalne wymiarowo-kątowo. Maszyna FBeP sprawdzi się również, gdy chcemy wykonać bardzo ciasne gięcia, gdzie kolejne z nich w płaskim rozwinięciu arkusza wypadają bardzo blisko siebie. Minimalna odległość między gięciami w standardowym centrum gnącym wynosi ok. 140 mm, a dla maszyny FBeP zaczyna się od 35 mm. Znacznie niższa jest również wartość minimalna gięcia pierwotnego. Właśnie dlatego FBeP sprawdzi się doskonale przy produkcji wąskich i giętych profili.

Kiedy wybrać automat zamiast prasy krawędziowej? 

Przy wyborze odpowiedniej maszyny dostosowanej do naszych preferencji i potrzeb, niezwykle istotne jest przeprowadzenie testów gięcia, które weryfikują specyfikacje nowoczesnych automatów gnących. Na automacie możemy wyeliminować potrzebę dokonywania części operacji na innych maszynach w wyniku stopnia skomplikowania możliwych do wykonania gięć, np. poprzez osiąganie wysokich wartości promienia gięcia z walcarki. Automatyczne centra gnące Prima Power sprawdzą się zarówno podczas pojedynczej produkcji elementów z cienkiej blachy, takich jak futryny, panele drzwiowe, szafki elektryczne, oświetlenie, rozdzielnice i elementy wind (czarna stal 3 mm, aluminium 4 mm, stal nierdzewna 2 mm).


Źródło: Prima Power


Dodano 04.07.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy