Szukaj w działach:

Wyoblanie blach - sojusz Człowieka i maszyny

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 Fot.: DIG Świtała


Wyoblanie blachy ma bardzo dalekie korzenie: niektórzy uczeni twierdzą, że początek tego procesu miał miejsce w Grecji, inni w Mezopotamii, jeszcze inni w Chinach.

Osobliwość tej technologii polega na tym, że nadal jest mało znana i wykorzystywana a jednocześnie nie może być zastępowana przez inne alternatywne procesy. Produkty powstałe w czasie wyoblania będą mogły być w przyszłości wyprodukowane tylko i wyłącznie za pomocą tego procesu. Będzie zatem sektorem zawsze rozwijającym się i jest mało prawdopodobne, aby został zastąpiony przez inny sposób odkształcania metali. 

Wyoblanie blachy (zwane także tłoczeniem za pomocą wyoblarek) traktowane jest jako technika rzemieślnicza, która staje się coraz bardziej popularna, przede wszystkim w sektorach przemysłowych. Obróbka ta odbywa się za pomocą rolek, które “rozmazują” blachę bezpośrednio na jednym narzędziu, wytwarzając tym samym żądany kształt, zamocowany następnie na obrotowym trzpieniu.
 

Wyoblanie blach Dig Świtała
 Fot.: DIG Świtała


Pierwszą rzeczą, która wszystkich zadziwia, to sam charakter pracy, a w szczególności szybkość, z jaką można uzyskać wymagane odkształcenie metalu. Tłoczenie za pomocą ręcznych wyoblarek jest nadal wykorzystywane w czasie procesu produkcji, gdzie zasadniczą rolę odgrywają: zdolności i wiedza techniczna operatora, sprawność manualna, siła fizyczna, zaradność oraz dawka inicjatywy. Istotnie, wyoblanie blachy jest technologią, której można się nauczyć tylko poprzez praktykę. Praca tokarza jest bowiem bardzo męcząca, jeśli odbywa się ręcznie, zaś wydajność zmniejsza się z każdą godziną. Oczywiste jest, że czym grubsza i twardsza jest blacha do odkształcenia, tym bardziej męcząca staje się praca tokarza. Ponadto, ręczne wykonywanie detali nie gwarantuje powtarzalności i standaryzacji, a także wymaga stałej obecności i zaangażowania tokarza. 

Proces wyoblania blachy przydatny jest także w przypadku małej / średniej produkcji ( w przeciwieństwie do klasycznego tłoczenia za pomocą pras) w szczególności gdy istotne stają się: elastyczność oraz jakość wykończenia.

Oczywiste jest, że ta technologia dostępna na rynku pozwala z jednej strony na wyeliminowanie nadmiernego wysiłku fizycznego operatorów (bardzo ważny element w czasie użytkowania ręcznych wyoblarek do blachy) oraz na ujednolicenie produkcji. Z drugiej zaś strony pozwala “niedoświadczonym” pracownikom na zapoznanie się z tym nowym sposobem pracy, dzięki udoskonalonym maszynom wyposażonym w nowoczesne oprogramowania, pomagające na każdym etapie produkcji.

W dzisiejszych czasach, dzięki pojawieniu się wyoblarek CNC z funkcją samouczenia, wyoblanie blachy stało się czymś prostym i przyjemnym, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność produkcyjną w czasie pracy 24 godziny na dobę beż żadnego wysiłku.

Biorąc pod uwagę specyfikację sektora, samych producentów wyoblarek jest bardzo mało na świecie z powodu wysoce wyspecjalizowanej technologii. Są to w rzeczywistości nie tylko maszyny wyposażone w zaawansowane sterowanie CNC, ale urządzenia z konkretnymi systemami samouczenia, które eliminują zmęczenie fizyczne oraz które można sterować za pomocą joysticka, co ułatwia pracę wszystkim użytkownikom także tym przyzwyczajonym do obsługi urządzeń pozbawionych sterowania CNC.

Zalety korzystania z wyoblarek do blach:

  • elastyczność;
  • ograniczenie kosztów uruchomienia;
  • krótki czas przeprowadzenia szkolenia;
  • krótki czas zamontowania narzędzi;
  • idealne rozwiązanie do tworzenia prototypów oraz do wykonywania pierwszych cykli;
  • dostosowanie do limitowanych serii w przypadku korzystania z maszyn ze sterowaniem numerycznym i z systemem samouczenia.

Sektory, w których mogą być wykorzystywane wyoblarki do blach są liczne i różnią się znacząco między sobą. Poniżej wymieniono niektóre przykłady:

  • Produkcja lamp
  • Sektor przemysłowy
  • Produkcja sprzętu gospodarstwa domowego
  • Przemysł lotniczy
  • Filtracja
  • Wentylacja
  • Telekomunikacja
  • Przemysł żywieniowy
  • Przemysł muzyczny
  • Przemysł pogrzebowy
  • Przemysł medyczny
  • Przemysł energetyczny
  • Automotive

Ogólnie rzecz biorąc, wyoblanie blachy znajduje szerokie zastosowanie. Mogą być w rzeczywistości odkształcane różnego rodzaju metale, takie jak: miedź, stal, cyna, mosiądz, żelazo, złoto, srebro, tytan i wiele innych stopów o różnych kształtach i właściwościach.

Wyoblanie blach
 Fot.: DIG Świtała


Należy jednak podkreślić, że wyoblanie blachy nadal pozostanie sztuką rzemieślniczą, charakteryzującą się zaawansowaną technologią, jeśli chodzi o maszyny; dlatego też bardzo istotny jest wybór producenta tego typu urządzeń. Muszą oni bowiem posiadać dużedoświadczenie, ponieważ ich głównym zadaniem jest obsługa klienta nie tylko w momencie zakupu, ale również w doradztwie, w obsłudze posprzedażowej, oferując jednocześnie najnowocześniejsze rozwiązania.

Wiele czynników wpływa na jakość gotowych detali, a w szczególności: doświadczenie operatorów, niezawodność wyoblarek do blachy, jakość użytych materiałów oraz akcesoriów stosowanych w czasie procesu obróbki. W wyoblarkach do blach, w przeciwieństwie do pras do tłoczenia, nie są ważne żadne obliczenia matematyczne. Istotne są bowiem umiejętności i doświadczenie tokarza lub firmy, która dostarcza tego typu urządzenia do przetwarzania blachy.

Wyoblanie blach 2
 Fot.: DIG Świtała


Podsumowując, wyoblanie blachy pozostaje jedną z nielicznych obróbek mechanicznych, w czasie których połączenie człowiek – maszyna zwieksza zdolności i profesjonalizm samego operatora, zaś wyoblarka do blach staje się cennym sojusznikiem a nie wrogiem tokarza. 


Polecamy: 
Zobacz profil firmy DIG ŚWITAŁA - dystrybutora wyoblarek Nova Sidera Metal Forming na portalu Staleo.pl 



Źródło: Dig Świtała 

 

DIG Świtała Sp. z o.o.
Dworcowa 53
44-340 Łaziska
+48 32 720 35 40
Partnerzy