Szukaj w działach:

Automatyzacja stanowiska z prasą krawędziową

Automatyzacja stanowiska z prasą krawędziową

Automatyzacja staje się coraz ważniejszym procesem w branży przemysłowej. Istotnie wpływa na efektywność i wydajność produkcji, a ponadto daje mierzalne zyski przedsiębiorstwu.

Praca przy zaawansowanych maszynach jest dla ich operatorów niełatwa, procesy zaś często wymagają powtarzalności. Aby zmniejszyć ryzyko popełniania błędów w czasie obróbki metali, poprawić komfort pracy pracownikom i ją zoptymalizować, w zakładach chętniej wprowadzane są rozwiązania i narzędzia, które w tym pomagają.

Jak automatyzacja przebiega w przypadku pracy na prasie krawędziowej?

Prasę krawędziową stosuje się do zaginania blaszanych elementów. Proces opiera się na pionowym ruchu górnej belki (zwanego suwakiem) przeciw dolnej, która jest nieruchoma. Górny element wyposażony zostaje w narzędzia gnące takie jak stemple, z kolei na dolnym montuje się matryce. Do zadań operatora należy zmienianie i dopasowywanie narzędzi w zależności od promienia gięcia, kąta, rozmiaru detalu czy grubości materiału. Prasę krawędziową przezbraja się dosyć szybko, zwykle trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut. Wiele zależy w tym wypadku od doświadczenia i umiejętności, którymi dysponuje dany operator. W celu wspomagania procesu gięcia maszyny wyposaża się w systemy wspomagające. Pomagają one na przykład w mierzeniu grubości blachy, co ułatwia osiąganie odpowiednich kątów gięcia lub automatycznym korygowaniu kąta gięcia, pomagają w tym laserowe czujniki. System Lazer Safe oferowany przez firmę Prima Power przeznaczony został do pras krawędziowych z serii eP. Umożliwia on w pełni automatyczną korekcję kąta gięcia i wykonanie pomiarów. Jest to bardzo użyteczne w przypadku zmiany grubości arkusza blachy, właściwości czy jego temperatury (a to w naszym klimacie zdarza się często).

Zmiana standardów i wyższe oczekiwania klientów sprawiają, że zakłady przemysłowe coraz częściej wprowadzają zmiany w systemach, aby usprawnić i ułatwić pracę. Wykonywanie przez operatora powtarzalnych czynności, przez długi okres czasu sprzyja popełnianiu błędów. W efekcie prowadzi to na przykład do pogęcia detali czy defektów wymiarowych a te zostają natychmiast odrzucone. Jakość detali w procesie gięcia jest bowiem bardzo ważna i elementy muszą być wytworzone w ten sam sposób, szczególnie kiedy stanowią składową większego urządzenia. Bardzo często stosowanymi systemami narzędziowymi są “Wila” i europejskie “Promecam”. Różnią się jednak pod wieloma względami, choćby geometrią i wariantami zmiany narzędzi. Widać je już na etapie mocowania narzędzi - za pomocą śrub albo hydrauliczne czy pneumatyczne. Można też zupełnie lub częściowo zautomatyzować stanowisko pracy, co umożliwia wprowadzenie procesu produkcyjnego do zupełnie innego wymiaru. Obecnie Prima Power automatyzując prasę krawędziową za pomocą robota antropomorficznego sprawiła, że operator maszyny przestał być potrzebny. Podawanie i trzymanie detali w czasie gięcia, zarządzanie przezbrojeniem odbywać może się przy użyciu maszyny. Do tego robot tworzy perfekcyjne detale oraz przetwarza je w stałym tempie pracy.

Do automatyzacji prasy krawędziowej użyto wieloosiowego robota antropomorficznego, a także specjalnych chwytaków (grippery) pozwalających na podnoszenie detali. Griper może obsłużyć jeden ich typ lub kilka różnych. Wszystko zależy od tego jak złożony jest proces obróbki - ilości oraz rozmieszczenia otworów i przetłoczeń. Autorskie oprogramowanie do sterowania prasą krawędziową i hardware Prima Power Open Control umożliwiają bezproblemową komunikację z robotem prasom serwo-elektrycznym z serii eP.

Według ekspertów roboty antropomorficzne to przyszłość przemysłu, bo z powodzeniem wykonują częstokroć zaawansowane czynności i są w stanie zastąpić operatora i inne maszyny. Wykorzystanie przegubów i ramion sprawia, że posiadają elastyczny poziom automatyzacji. Dodatkowo wyróżnia je dokładność i niezawodność. Oprócz tego mogą szybko przygotować raport na podstawie zapisanych w pamięci informacji na temat usterek, awarii czy też anomalii. Taką zautomatyzowaną prasę krawędziową wykorzystuje się również jako gniazdo robocze, ale też element systemu produkcyjnego np. BCe Smart dostarczającego do obszaru roboczego prasy następne wykrawane lub wycięte detale.


Źródło: Prima Power


Dodano 10.01.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy