Szukaj w działach:

Jak system ERP wspomaga redukcję odpadów?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa, czyli ERP, to doskonały sposób na integrację procesów i zapewnienie płynności działania firmy.


Jedną z rzeczy, o których wielu użytkowników tego typu oprogramowania nie wie, jest to, że mogą one również pomóc w ograniczaniu odpadów. Jest to ważny aspekt prowadzenia biznesu, bowiem zmarnowane zasoby szybko przekładają się na straty finansowe. Jak zatem zmniejszyć ilość odpadów w procesie produkcyjnym dzięki systemom ERP? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

W jaki sposób system ERP może pomóc w redukcji odpadów?

1. Zarządzanie maszynami

Za każdym razem, gdy maszyny pracują, ich poszczególne części zużywają się. Im częściej są one wykorzystywane w produkcji, tym bardziej prawdopodobne jest, że części będą musiały zostać wymienione. Źle zaplanowany proces produkcji może więc być przyczyną powstawania przestojów, a także stresu i potencjalnej nieefektywności zasobów. Oprogramowanie ERP może być w tym zakresie bardzo pomocne, gdyż usprawnia procesy produkcyjne, skracając czas wykonywania zadań. Może również pomóc w zarządzaniu konserwacją maszyn.

2. Zapobieganie odpadom transportowym

Podczas przenoszenia z miejsca na miejsce poszczególnych komponentów produktu często pojawia się problem w postaci odpadów. Dzięki zastosowaniu systemu ERP można zidentyfikować oraz ukierunkować kluczowe punkty produkcji i logistyki tak, aby materiały i towary nie były przemieszczane niepotrzebnie lub umieszczane w strategicznej pozycji w celu zminimalizowania zbędnego ruchu. Ponadto istnieje możliwość śledzenia wszystkich maszyn transportowych, co ułatwia planowanie ich wykorzystania w celu maksymalizacji wartości.

3. Zapewnienie wydajnego przepływu pracy

Każdy przestój w pracy specjalisty czy maszyny to nieefektywne wykorzystanie czasu. Z pomocą oprogramowania ERP można zaplanować bardziej efektywne procesy, zmniejszając opóźnienia. Pomocne w tym są wszelkie automatyzacje oraz sprawny przepływ danych między poszczególnymi działami.

4. Eliminacja nadprodukcji

Nadprodukcja może być główną przyczyną odpadów. Jeśli produkowane jest więcej produktów niż jest wymagane, bądź też są one gotowe wcześniej, niż jest to konieczne, może stać się to przyczyną wielu problemów. Oprogramowanie ERP może pomóc w zarządzaniu łańcuchem dostaw, zapewniając kontrolę i nadzór. Wówczas zyskujemy pewność, że produkcja kształtuje się na odpowiednim poziomie, zgodnym z bieżącym popytem kontrahentów.

5. Utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości

Wadliwe produkty na linii produkcyjnej to strata czasu, zasobów i materiałów. Mogą one również powodować negatywne doświadczenia klientów, co zawsze jest złe dla biznesu. System ERP zapewnia rygorystyczne środki kontroli jakości, dzięki czemu można łatwo zidentyfikować i wyeliminować wszelkie odchylenia w jakości produktów.

6. Minimalizowanie strat w zapasach

Odpady magazynowe mogą powstać, gdy prognozy są nieprawidłowe lub gdy produkcja, planowanie czy dystrybucja są nieefektywne. Utrzymywanie zapasów części, materiałów lub gotowych produktów może przyczynić się do strat. Z pomocą systemu ERP można łatwo śledzić stan produktów o krótkim terminie przydatności czy narażonych na zepsucie się.

Jak widać na powyższych przykładach, systemy ERP skutecznie wspierają racjonalne gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Warto więc mieć na uwadze ten czynnik podczas planowania wdrożenia oprogramowania ERP czy też rozszerzania jego funkcjonalności.

 

Źródło: proALPHA Polska
Zdjęcie: proALPHA Polska

 

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 50 66 500
POWIĄZANE
Szkolenia FANUC z 20% rabatem W dniach 27 listopada - 15 grudnia br. producent zaprasza klientów do korzystania ...
Nowe Perspektywy 4.0 w branży metalowej W drugiej połowie września w Gdyni obędzie się trzecia już edycja wyjątkowego wydarzenia ...
Nowoczesny przemysł na ITM Industry Europe 2023 Premiery rynkowe i nowości branżowe to tylko jeden z czynników decydujących o udzi...
Odbierz bezpłatne zaproszenie na STOM 2024 W 2024 Przemysłowa Wiosna STOM w Targach Kielce będzie największa w historii! Powierzchni...
Za nami 15. edycja Targów TOOLEX W Katowicach zakończyła się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, ...
System ERP do zarządzania projektami Praca w przedsiębiorstwach produkcyjnych opiera się w dużym stopniu na 3 elementach: rozw...
Partnerzy