Jak system ERP wspomaga redukcję odpadów?
Systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa, czyli ERP, to doskonały sposób na integrację procesów i zapewnienie płynności działania firmy.
Jedną z rzeczy, o których wielu użytkowników tego typu oprogramowania nie wie, jest to, że mogą one również pomóc w ograniczaniu odpadów. Jest to ważny aspekt prowadzenia biznesu, bowiem zmarnowane zasoby szybko przekładają się na straty finansowe. Jak zatem zmniejszyć ilość odpadów w procesie produkcyjnym dzięki systemom ERP? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
W jaki sposób system ERP może pomóc w redukcji odpadów?
1. Zarządzanie maszynami
Za każdym razem, gdy maszyny pracują, ich poszczególne części zużywają się. Im częściej są one wykorzystywane w produkcji, tym bardziej prawdopodobne jest, że części będą musiały zostać wymienione. Źle zaplanowany proces produkcji może więc być przyczyną powstawania przestojów, a także stresu i potencjalnej nieefektywności zasobów. Oprogramowanie ERP może być w tym zakresie bardzo pomocne, gdyż usprawnia procesy produkcyjne, skracając czas wykonywania zadań. Może również pomóc w zarządzaniu konserwacją maszyn.
2. Zapobieganie odpadom transportowym
Podczas przenoszenia z miejsca na miejsce poszczególnych komponentów produktu często pojawia się problem w postaci odpadów. Dzięki zastosowaniu systemu ERP można zidentyfikować oraz ukierunkować kluczowe punkty produkcji i logistyki tak, aby materiały i towary nie były przemieszczane niepotrzebnie lub umieszczane w strategicznej pozycji w celu zminimalizowania zbędnego ruchu. Ponadto istnieje możliwość śledzenia wszystkich maszyn transportowych, co ułatwia planowanie ich wykorzystania w celu maksymalizacji wartości.
3. Zapewnienie wydajnego przepływu pracy
Każdy przestój w pracy specjalisty czy maszyny to nieefektywne wykorzystanie czasu. Z pomocą oprogramowania ERP można zaplanować bardziej efektywne procesy, zmniejszając opóźnienia. Pomocne w tym są wszelkie automatyzacje oraz sprawny przepływ danych między poszczególnymi działami.
4. Eliminacja nadprodukcji
Nadprodukcja może być główną przyczyną odpadów. Jeśli produkowane jest więcej produktów niż jest wymagane, bądź też są one gotowe wcześniej, niż jest to konieczne, może stać się to przyczyną wielu problemów. Oprogramowanie ERP może pomóc w zarządzaniu łańcuchem dostaw, zapewniając kontrolę i nadzór. Wówczas zyskujemy pewność, że produkcja kształtuje się na odpowiednim poziomie, zgodnym z bieżącym popytem kontrahentów.
5. Utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości
Wadliwe produkty na linii produkcyjnej to strata czasu, zasobów i materiałów. Mogą one również powodować negatywne doświadczenia klientów, co zawsze jest złe dla biznesu. System ERP zapewnia rygorystyczne środki kontroli jakości, dzięki czemu można łatwo zidentyfikować i wyeliminować wszelkie odchylenia w jakości produktów.
6. Minimalizowanie strat w zapasach
Odpady magazynowe mogą powstać, gdy prognozy są nieprawidłowe lub gdy produkcja, planowanie czy dystrybucja są nieefektywne. Utrzymywanie zapasów części, materiałów lub gotowych produktów może przyczynić się do strat. Z pomocą systemu ERP można łatwo śledzić stan produktów o krótkim terminie przydatności czy narażonych na zepsucie się.
Jak widać na powyższych przykładach, systemy ERP skutecznie wspierają racjonalne gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Warto więc mieć na uwadze ten czynnik podczas planowania wdrożenia oprogramowania ERP czy też rozszerzania jego funkcjonalności.
Źródło: proALPHA Polska
Zdjęcie: proALPHA Polska
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House