Szukaj w działach:

proALPHA przejmuje ENIT i rozszerza portfolio ERP+

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Grupa proALPHA, jeden z wiodących dostawców rozwiązań ERP+ dla małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu produkcyjnego, przejmuje ENIT, eksperta w zakresie zarządzania energią i emisją dwutlenku węgla. Poprzez integrację rozwiązań z portfolio ENIT wraz z rozwiązaniami w chmurze, proALPHA po raz kolejny rozszerza własne portfolio ERP+.

Dzięki temu proALPHA może zaoferować wsparcie swoim klientom przy podejmowaniu środków zapobiegawczych wobec rosnących cen energii i przy wdrażaniu dyrektyw unijnych i krajowych regulacji prawnych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Przejęcie ENIT stanowi kontynuację strategii akwizycji proALPHA i wzmacnia kompetencje przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania środowiskiem i zrównoważonym rozwojem - obszarami o kluczowym znaczeniu dla klientów z branży produkcyjnej.

ENIT, z siedzibą we Fryburgu, jako wiodący dostawca rozwiązań do zarządzania energią i śledzenia emisji dwutlenku węgla, wspiera m.in. przedsiębiorstwa z branży produkcji przemysłowej przy zapewnianiu przejrzystości przepływów energii i optymalizacji jej zużycia. Powstała w 2014 r. firma wywodząca się z Instytutu Fraunhofera ds. Systemów Energetyki Słonecznej (ISE), może poszczycić się rozległą wiedzą specjalistyczną w zakresie energii odnawialnej i zarządzania energią. Ponad 200 przedsiębiorstw, w szczególności z sektora MŚP, korzysta z usług i produktów ENIT.


„proALPHA i ENIT posiadają już wspólnych klientów, takich jak WIPOTEC, czy SFB Group - tą współpracę chcemy rozwijać i na jej podstawie pozyskiwać kolejnych klientów. Dzięki ekspertyzie i usługom świadczonym przez ENIT użytkownicy naszego rozwiązania będą mogli zwiększyć własną efektywność energetyczną i adekwatnie reagować na zmieniające się regulacje prawne na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim." - mówi Marine Gurzadyan, Kierownik ds. Rozwoju Korporacyjnego & Strategia.

 


„Wraz z Grupą proALPHA będziemy mogli rozszerzyć działalność ENIT w zakresie racjonalnego wykorzystania źródeł energii w przemyśle", - wyjaśnia Kai Klapdor, współzałożyciel i współdyrektor generalny ENIT. Temat zarządzania energią coraz silniej zaznacza swoją obecność wśród projektów inicjowanych przez dyrektorów zarządzających. Jeżeli własny system zarządzania energią nie zostanie potraktowany z należytą uwagą, na problemy nie trzeba będzie długo czekać. Z przyjemnością pomożemy kolejnym małym i średnim przedsiębiorstwom w obszarach naszej ekspertyzy kW, kWh i ekwiwalentów dwutlenku węgla, aby poprzez udostępnienie naszego EMS umożliwić im rozbudowanie przewagi konkurencyjnej.”


Systemy ERP jako węzeł integrujący dane do zarządzania energią w obrębie całego przedsiębiorstwa

Rozwiązania oferowane przez ENIT staną się bezpośrednio częścią portfolio ERP+ proALPHA, umożliwiając tym samym kompleksowe zarządzanie energią we wszystkich obszarach działalności małych i średnich przedsiębiorstw.


„Niezależnie, czy są to finanse, sprzedaż, zakupy, produkcja, czy serwis - profesjonalne zarządzanie zrównoważonym rozwojem pomaga w rejestracji, sterowaniu i dokumentowaniu zapotrzebowania na energię i śladu węglowego w całym przedsiębiorstwie." - wyjaśnia Gunnar Schug, Head of Advanced Analytics w Grupie proALPHA. „Dane zawarte w systemie ERP stanowią przy tym podstawę do funkcjonowania wysoce zintegrowanego rozwiązania w zakresie zarządzania energią jakim jest ENIT, które umożliwia stałe śledzenie emisji CO2, opracowanie i wdrożenie strategii redukcji emisji oraz monitorowanie rozwoju emisji we własnym przedsiębiorstwie. W ten sposób przekazujemy naszym klientom kluczową wiedzę pozwalającą na perspektywiczny rozwój biznesu i zachowanie konkurencyjności.“


Zarządzanie energią staje się warunkiem sukcesu

Przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe przykładowo w Niemczech odpowiadają za zużycie 40% energii w skali całego kraju. Redukcja substancji szkodliwych w przedsiębiorstwie prowadzi do zmniejszenia obciążenia środowiska i jednocześnie obniżenia wydatków na energię oraz pozwala na przestrzeganie przepisów prawnych.

Przedsiębiorstwa mogą poprawić swoją efektywność energetyczną poprzez standardy i certyfikaty takie jak ISO 50001, ISO 14001 lub EMAS. Identyfikacja i oznaczenie ilościowe wszystkich istotnych przepływów energii w przedsiębiorstwie przez ENIT pozwala na dokładne określenie zużycia energii we wszystkich obszarach. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie zarówno strategicznych, jak i operacyjnych decyzji w zakresie efektywności energetycznej z uwzględnieniem wyznaczonych celów i kosztów.


„Energia i emisje muszą stać się czynnikiem ekonomicznym procesów gospodarczych. W perspektywie średnioterminowej czynnik ten będzie zyskiwał na znaczeniu, ponieważ aby zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń, proces dekarbonizacji przemysłu musi nabrać tempa", - dodaje Pascal Benoit, założyciel i współdyrektor generalny ENIT. „Warunkiem utrzymania dobrze funkcjonującej gospodarki jest dopasowanie procesów produkcyjnych do dostępności energii wiatrowej i słonecznej. W tym celu konieczne jest zestawienie danych energetycznych z danymi ERP/MES.”

 


„Dzięki platformie produktów w chmurze ENIT hub nasi użytkownicy są w stanie określić swoje cele środowiskowe i realizować je za pomocą odpowiednich środków" - wyjaśnia Schug. „ENIT hub jest bazą np. dla ENIT carbon i ENIT solar, czyli aplikacji do obliczania emisji dwutlenku węgla i kontroli instalacji fotowoltaicznych. W połączeniu z naszym rozwiązaniem predykcyjnym NEMO, wykorzystującym technologię chmury i sztuczną inteligencję, można w ten sposób zidentyfikować nieoczekiwane wzrosty zużycia i modele wykorzystana energii lub wykryć i przeanalizować zwracające uwagę powiązania między produkcją konkretnych artykułów a zużyciem energii. Dzięki tej perspektywie przemysł może znaleźć niewyobrażalne dotąd źródła oszczędności.“

 

Źródło: proALPHA Polska

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 50 66 500
POWIĄZANE
Technologie kształtujące przemysł Wkrótce w Arche Hotel w Warszawie odbędzie się 8. edycja Forum Nowoczesnej Produkc...
Czym są Roboty AGV? Roboty, roboty mobilne, platformy jezdne, wózki magazynowe, samojezdne wózk...
Dlaczego i gdzie warto stosować wykrawarki do blach Sektor obróbki metalu z pewnością nie mógłby sprawnie działać bez maszyn do...
Branża opakowań spotka się na Targach Taropak Merytoryczne konferencje i techniczne warsztaty, specjalne branżowe strefy, pokazy nowych...
Automatyczna rejestracja faktur zakupowych Mimo coraz większej cyfryzacji przedsiębiorcy nadal chętnie korzystają z tradycyjnego prz...
Mniejsze obciążenie środowiska przez czyściwa MEWATEX Raport firmy konsultingowej Climate Partner, specjalizującej się w kwestiach związanych z...
Partnerzy