Współpraca Prima Additive i Materialise przyśpiesza
Prima Additive, dynamiczna jednostka biznesowa Prima Industrie Group, produkująca przemysłowe systemy Additive Manufacturing do metalu na poziomie światowym oraz Materialize (Nasdaq MTLS), światowy lider w dziedzinie rozwiązań do druku 3D, intensyfikują współpracę w zakresie optymalizacji systemów wytwarzania przyrostowego metali.
Współpraca między tymi dwiema firmami doprowadziła do optymalizacji Print Genius 150, systemu wytwarzania przyrostowego firmy Prima Additive z technologią Powder Bed Fusion z dwoma laserami pracującymi na tym samym obszarze. Ten model urządzenia posiada zintegrowane sprzętowe sterowanie Materialise MCP (Materialize Control Platform), aby uzyskać funkcje sterowania w czasie rzeczywistym oraz usprawnione połączenie z systemami zewnętrznymi w celu wspomagania procesu, takimi jak systemy monitorowania i sterowania.
Głównym rezultatem integracji systemów Prima Additive i Materialise jest opracowanie laserowego algorytmu równoważenia obciążenia, który umożliwia maksymalne i zrównoważone wykorzystanie dwóch laserów, optymalizując ich obciążenie. Dzięki temu algorytmowi dwa lasery są w stanie pracować w każdej warstwie przez taki sam czas, automatycznie rozkładając pracę w jednorodny sposób i eliminując momenty, w których pracuje tylko jeden z dwóch laserów, maksymalizując korzyści z posiadania dwóch laserów na tej samej maszynie. Pierwszy Print Genius 150 powstały w wyniku tej współpracy został zainstalowany na Uniwersytecie w Leuven w Belgii w kwietniu 2021 roku.
Rodzina Prima Additive 150 to bardzo elastyczna i inteligentna platforma maszynowa. Jest to najlepszy sposób na poznanie wytwarzania addytywnego, ale także na opracowywanie nowych stopów oraz kwalifikację nowych materiałów i zastosowań. Wszystkie maszyny z rodziny 150 są wyposażone w różne czujniki, które monitorują proces w czasie rzeczywistym, podwójny system podgrzewania wstępnego do podgrzewania powierzchni łoża proszkowego zarówno od góry, jak i od dołu przez podgrzewaną płytę (do 300° C), a także możliwość integracji laserów o różnych długościach fal (np. zielone lasery). Ponadto maszyna oferuje użytkownikowi możliwość ustawienia parametrów lasera i grubości warstwy w czasie rzeczywistym podczas pracy. Biorąc pod uwagę cechy produktu, Materialise MCP dobrze dostosowuje się do architektury oprogramowania tej rodziny maszyn i jest elastycznym narzędziem o niekwestionowanej wartości do optymalizacji unikalnych funkcji tej maszyny.
Platforma Materialise Control to wbudowana w maszynę platforma sprzętowa i programowa do zaawansowanego sterowania laserowymi procesami drukowania 3D. To rozwiązanie jest idealne dla producentów maszyn, badaczy i użytkowników druku 3D, którzy muszą dostosować proces produkcyjny do określonych potrzeb. MCP zapewnia wszystkie narzędzia wymagane do łatwego w użyciu, otwartego i konfigurowalnego systemu do łączenia, sterowania i monitorowania całego sprzętu związanego z procesem (Laser, Scanhead i Dynamic Focus). Zgodnie z Industry 4.0, MCP jest wyposażony w protokoły komunikacyjne OPC ua i REST API. Pozwala uzyskać dostęp do danych w czasie rzeczywistym do analizy i umożliwia użytkownikowi czerpanie korzyści z wbudowanej w MCP funkcji sterowania w zamkniętej pętli w czasie rzeczywistym w celu dalszej optymalizacji procesu drukowania i obniżenia kosztów poprzez poprawę powtarzalności procesu przy jednoczesnej optymalizacji wydajności drukowania.
|
„Ten pierwszy wspólny projekt pomiędzy Prima Additive i Materialise jest pierwszą cegiełką partnerstwa badawczego i biznesowego dla dwóch firm, które będą nadal inwestować w coraz bardziej dochodową współpracę technologiczną w celu rozwoju coraz bardziej wydajnych i łatwych w obsłudze maszyn, z celem jest uczynienie technologii addytywnej bardziej użyteczną dla MŚP i dla wszystkich firm, które chcą zintegrować tę technologię z zyskiem w swoich zastosowaniach produkcyjnych.” - komentuje Paolo Calefati, Head of Additive Manufacturing & Innovation w Prima Industrie. |
Źródło: Prima Industrie
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING