Z kraju i ze świata
Okna i aluminium? Duet doskonały
Czasy, w których okna postrzegane były wyłącznie jako niezbędny element budowlany odchodzą w zapomnienie. Dziś nowoczesna stolarka stanowi jeden z ważniejszych punktów kompozycji wnętrza oraz wyróżnienia fasady na tle okolicznej zabudowy. Współczesna architektura szczególnie polubiła wielkogabarytowe przeszklenia, a nawet całoszklane ściany ciągnące się od podłogi aż po dach budynku. Realizacja tak śmiałych wizji nie byłaby możliwa, gdyby nie aluminium - wszechstronny wielozadaniowiec stanowiący piękną ramę dla szkła w rozmiarze XXL.
Okna plastikowe i drewniane porównywało się od lat, aż do czasu, gdy na rynku pojawił się nowy gracz, który zrewolucjonizował myślenie o innowacyjnej stolarce. Aluminium, bo o nim mowa, otwiera bowiem przed projektantami zupełnie nowe możliwości kreacyjne i nie daje się zamknąć w żadnych ramach - w tym przypadku dosłownie i w przenośni. Z uwagi na swoje właściwości pozwala tworzyć niewiarygodne konstrukcje, z czego chętnie korzystają miłośnicy otwartych, jasnych wnętrz oraz zwolennicy eko-budowania i mądrego oszczędzania. Co w nim tak niezwykłego, że stał się jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w branży okiennej?
Po pierwsze: funkcjonalność
Doskonałe właściwości i parametry techniczne aluminium czynią z niego materiał, który sprosta niemal każdemu wyzwaniu. Jest niezwykle lekki - produkty wykonane z aluminium to zaledwie jedna trzecia masy rozwiązania wykonanego z żelaza i stali, co jednak w żaden sposób nie wpływa na ich wytrzymałość i stabilność. Wręcz przeciwnie - jest odporny na korozję, pękanie, negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a do tego nie odkształca się na skutek wilgoci lub nasłonecznienia. Co więcej, lżejsze profile w mniejszym stopniu obciążają okucia, co korzystnie wpływa na żywotność konstrukcji i gwarantuje bezproblemową, bezawaryjną eksploatację nawet w obliczu wielu lat użytkowania. Okna wykonane z aluminium charakteryzuje również większa sztywność konstrukcji, co ma niebagatelne znaczenie, gdy szukamy rozwiązania bezpiecznego i chroniącego budynek przed włamaniem i nieproszonymi gośćmi.
Przeszklenia mierzące nawet kilka metrów długości? Dziś nic nie stoi na przeszkodzie!
Po drugie: design
Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom formowania kształtów i planowania wielkogabarytowych konstrukcji aluminium uwalnia pokłady kreatywności zarówno architektów, jak i inżynierów czy inwestorów indywidualnych.
- Dzięki innowacyjnej technologii przetwarzania możemy zaoferować szeroką gamę niezawodnych i atrakcyjnych pod względem estetycznym systemów aluminiowych do okien i drzwi, a także wyprodukować elementy odpowiadające spersonalizowanym wymaganiom projektowym - podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland. |
A to dopiero początek estetycznych zalet tego surowca. Rama wykonana z aluminium wcale nie musi wyglądać jak chłodny metal, choć taka sprawdzi się najlepiej we wnętrzach loftowych. Alu w rękach fachowca jest bowiem jak płótno dla malarza - może przybrać dowolny kolor palety RAL, wyróżniać się wykończeniem matowym lub błyszczącym, a nawet doskonale imitować drewno. Wszystko zależy od efektu, który finalnie chcemy osiągnąć. Tak szerokie możliwości kompozycyjne z powodzeniem sprawdzą się w wielu modnych trendach budowlanych i aranżacyjnych - od jasnego scandi, przez chłodny i nieco surowy industrializm, aż po oszczędny w wyrazie styl nowoczesny.
Nie należy zapominać, że to dzięki aluminium tak popularne stały się szklane tafle i monumentalne drzwi tarasowe, które otwierają dom na otaczającą go przestrzeń. Taki zabieg naturalnie doświetli wnętrza, zapewni domownikom fantastyczny widok, a fasadzie doda szyku i niebanalnego charakteru.
Po trzecie: eko
Choć estetyka, parametry techniczne i funkcjonalność to podstawowe czynniki, którymi kierujemy się podczas wyboru stolarki, dziś na znaczeniu zyskuje też ekologia i wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku.
- Niewiele metali posiada żywotność porównywalną z cyklem życia aluminium. Aluminium jest bowiem odporne na korozję i może być poddawane recyklingowi na okrągło przy wykorzystaniu jedynie ułamka energii potrzebnej do produkcji pierwotnego metalu. Aż 75 procent całego wyprodukowanego do tej pory surowca jest nadal w użyciu - podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w Hydro Extrusion Poland. |
Hydro, dbając o zrównoważony rozwój i odpowiedzialną produkcję wprowadziło do oferty dwa niezwykle innowacyjne, ekologiczne stopy. Hydro REDUXA - certyfikowane, niskoemisyjne aluminium o maksymalnym śladzie węglowym wynoszącym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium oraz Hydro CIRCAL będące gamą najwyższej jakości produktów z aluminium składającego się co najmniej w 75% z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu. Połączenie designu i zielonego budownictwa jeszcze nigdy nie było tak proste.
Aluminiowe profile pozwalają „zaszaleć” z formą i projektować przeszklenia, jakie do niedawna pozostawały tylko w sferze aranżacyjnej wyobraźni. Nowoczesność i elegancja jest dziś na wyciągnięcie ręki.
Źródło: Hydro Extrusion Poland
Redaktor: MRR
NEWSLETTER
POLECAMY:
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
POWIĄZANE
Wydarzenie online dla branży narzędziowo-przetwórczej
Tworzywa sztuczne bardzo często niesłusznie postrzegane są jako materiał nieekologiczny. ...
Przewodnik po Targach STOM 2020
Cykl wystaw spod znaku STOM oraz towarzyszące im przemysłowe wydarzenia w ostatnich latac...
Nowy katalog produktowy Yamawa Europe
Yamawa Europe, europejska filia japońskiego producenta będącego światowym liderem w segme...
Odbierz bezpłatne zaproszenie na STOM 2019
Cykl imprez organizowanych pod wspólnym hasłem „Przemysłowa Wiosna w Targach...
Targi METAL 2021 nabierają rozpędu
Jesienią pawilony wystawiennicze Targów Kielce wypełnią technologie, maszyny i urz...
Ventor dystrybutorem koreańskiej firmy Simpac w Polsce
VENTOR został wyłącznym dystrybutorem w Polsce koreańskiego producenta pras SIMPAC, wsp&o...