Aluminium w fotowoltaice
Wiele dachów prywatnych domów, obiektów użyteczności publicznej czy komercyjnej w Polsce zostało już zwieńczonych panelem słonecznym, który staje się coraz ważniejszym elementem energetycznej gospodarki budynku. Fotowoltaika rozwija się dynamicznie, a wraz z nią w sektorze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii powstaje zapotrzebowanie na innowacje. A tam, gdzie potrzebne są nowości - pojawia się aluminium. Lekkie, plastyczne, trwałe i eleganckie.
Alternatywne źródła energii w Polsce pracują na pełnych obrotach - Krajowy System Elektroenergetyczny 1 marca 2020 roku zarejestrował moc fotowoltaiki na poziomie 1596,5 MW. Jest to o 124 MW więcej niż miesiąc wcześniej i o 183,2% więcej niż w zeszłym roku. Krajowy rozwój odnawialnych źródeł energii zmierza we właściwym kierunku i ma na celu osiągnięcie 15% udziału energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym Polski do końca 2020 roku zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. Liczne programy wsparcia umożliwiają dofinansowanie zakupu i instalacji nowych systemów fotowoltaicznych, co z kolei otwiera drogę ekspansywnego rozwoju ich producentom. Gdzie więc szukać partnerów, którzy oferują profesjonalne rozwiązania, które nie tylko gwarantują najwyższą możliwą jakość produktu końcowego, ale także czynią go przyjaznym dla środowiska?
Ekologia nie tylko na poziomie zysku
Choć perspektywa zaoszczędzenia na rachunku za prąd nadal wydaje się kluczową motywacją do podjęcia decyzji o zainstalowaniu paneli solarnych, to za tym rozwiązaniem przemawia także konieczność posługiwania się zasadą budownictwa pasywnego, która zostanie uregulowana przepisami już w najbliższej przyszłości. Nie można też wspomnieć o zyskującym na sile zielonym trendzie w architekturze, który wyraża rosnącą troskę o najbliższe otoczenie oraz globalne zmiany klimatyczne i dąży do maksymalnego ograniczenia energetyki paliwowej i emisji CO2. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, szansa uczynienia - już przecież z założenia ekologicznych – modułów fotowoltaicznych rozwiązaniem jeszcze bardziej przyjaznym środowisku staje się bardzo atrakcyjna także z punktu widzenia wizerunkowego.
Aluminium – chwila oddechu dla środowiska
Zastosowanie aluminium w produkcji elementów konstrukcyjnych do modułów fotowoltaicznych oferuje nie tylko korzyści technologiczne i wykonawcze. Aluminium jest materiałem, który sam w sobie oszczędza energię.
- Propozycje Hydro opierają się na szacunku do środowiska naturalnego, a co za tym idzie doskonale wpisują się w trend eko. Stopy REDUXA ze śladem węglowym 4,0 kg CO2 na 1 kg wlewka aluminiowego to w chwili obecnej najmniej emisyjny surowiec dostępny na rynku. Przy średniej europejskiej wynoszącej 8,7 kg oraz średniej globalnej na poziomie 18 kg osiąga on aż 2- i 4,5-krotnie lepsze wyniki. Użycie materiałów o takich parametrach umożliwia producentom, którzy się na nie zdecydują, dążenie do zerowej emisji i redukcji śladu węglowego swoich produktów - o ekologicznych korzyściach stosowania aluminium w produkcji opowiada Maciej Krzewicki, Country Sales Manager w Hydro Extrusion Poland. |
Lekko zasłynąć w branży
Lekkość aluminium jest cechą, która paradoksalnie może wpływać i znacznie zmniejszać końcowe koszty produkcji i transportu. Materiał użyty do budowy ram modułów fotowoltaicznych, a także w systemach montażowych do modułów fotowoltaicznych, dzięki technologii wyciskania profili i tworzeniu systemów profili wbudowanych ułatwia montaż bez konieczności spawania. Oferta Hydro Extrusion Polska obejmuje również rodzaj ramy, która wymaga jedynie niewielkiej obróbki maszynowej. Profile łączone są ze sobą bez potrzeby wiercenia czy perforowania i zachowują zdolność odprowadzania wody. Siłą firmy jest także zdolność do opracowywania systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem.
- Hydro Extrusion Poland konsekwentnie buduje swoją pozycję lidera w obszarze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii. Aluminiowe moduły fotowoltaiczne to mocna i ciągle rozwijana propozycja w ofercie, gdzie wciąż pozostajemy otwarci na potrzeby klientów, szukając w obrębie naszych marek jak najefektywniejszych sposobów na zintegrowanie systemów z budynkami - dodaje Maciej Krzewicki. |
Jeśli dodamy do tego dbałość o design oraz dostępność aluminiowych ram modułów w różnym wykończeniu powierzchniowym i o rozmaitych wzorach - uzyskujemy wartość dodaną, która jest odpowiedzią na pojawiającą się potrzebę tworzenia eleganckich rozwiązań w dynamicznie rozwijającym się przemyśle solarnym.
Im lżejsze i prostsze w montażu będą panele solarne - tym chętniej inwestorzy będą po nie sięgać. Im atrakcyjniej będą się prezentować, tym większy prestiż może zdobyć budynek. Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria wobec modułów fotowoltaicznych - aluminiowe ramy wydają się być rozwiązaniem najlepszym pod słońcem.
Źródło: Hydro Extrusion Polska
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House