Szukaj w działach:

Prasa krawędziowa – czym się kierować przy wyborze?

Prasa krawędziowa – czym się kierować przy wyborze?


Zakup prasy krawędziowej to poważna inwestycja. Dlatego też zanim zostanie podjęta finalna decyzja, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że późniejsze użytkowanie prasy będzie w pełni wydajne i ekonomiczne. Jakie to będą wyznaczniki?


Z odpowiedzią oraz cennymi uwagami przychodzi Adam Dyrda, specjalista w zakresie plastycznej obróbki blach w firmie Technologie Formowania Metali Sp. z o.o..

W pierwszej kolejności należy określić parametry obrabianego materiału, tj. jego rodzaj, plastyczność, jak również grubość i wymiary detali. Ważnym elementem jest również ustalenie skali produkcji, bo od tego zależeć będzie wybór odpowiedniego urządzenia docelowego. Określenie tych elementów pozwoli na dobranie prasy o odpowiedniej sile nacisku i długości roboczej, jak również optymalnym rodzaju napędu.

Powyższe dane zostały ustalone. Co dalej? W którą stronę przyszły inwestor powinien skierować swoje poszukiwania?

- Powinien zwrócić uwagę na parametry stali konstrukcyjnej, z której budowana jest rama, precyzję i jakość montażu, zastosowane komponenty i ich klasę – to wszystko ma istotne znaczenie w przypadku wieloletniego użytkowania prasy. Kolejnym ważnym elementem są indywidualne rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez producentów, wpływające na precyzję gięcia, komfort użytkowania maszyny, ewentualne planowane czy nieplanowane przestoje.

W przypadku pras krawędziowych portugalskiej firmy Adira, której jesteśmy autoryzowanym i wyłącznym przedstawicielem w Polsce, jednym z kluczowych elementów jest system prowadzenia górnej belki. W prasach Adira zastosowano opatentowany system HEXA-C, polegający na odseparowaniu prowadnicy belki górnej od głównych płyt nośnych maszyny. Fakt, że rama każdej maszyny ulega odkształceniu w wyniku działania dużych sił, jest sprawą oczywistą. W celu uniknięcia konieczności stosowania znacznych korekt położenia belki, każdy szanujący się producent stosuje niezależne suporty liniałów pomiarowych, które niwelują powstałe rozbieżności. Innowacja konstrukcyjna ramy z systemem HEXA-C polega na zastosowaniu sześciu płyt w kształcie litery C, z których dwie główne płyty przenoszą obciążenia wynikające procesu gięcia, a pozostałe cztery stanowią podporę prowadnic górnej belki gnącej. Rozwiązanie to gwarantuje realizację idealnie pionowego ruchu belki oraz idealną jakość gięcia nawet przy maksymalnych obciążeniach maszyny i stanowi jednocześnie idealne dopełnienie systemu kompensacji strzałki ugięcia stołu dolnego. Jedynie współgranie obu tych rozwiązań może skutecznie zniwelować negatywny wpływ jakichkolwiek odkształceń ramy na efekt procesu gięcia.

Prasa krawędziowa – czym się kierować przy wyborze?


Konstrukcja ramy ma kolosalne znaczenie. Czy coś jeszcze warte jest szczególnej uwagi inwestora?

- Jest kilka takich elementów, a jednym z ważniejszych jest sterownik odpowiadający za sprawną koordynację wszystkich funkcji prasy. Wspomniane prasy Adira mogą zostać wyposażone w sterowniki popularnych i renomowanych producentów, m.in. Cybelec, Delem oraz ESA z dedykowanym oprogramowaniem i panelem sterowania Adira.

Klienci, którzy mają już styczność z prasami w swoich zakładach, najczęściej wybierają znane im systemy sterowania, tej samej firmy. Jeśli jednak jest to pierwsze zetknięcie z prasą, wówczas sugerujemy wybór łatwych w obsłudze graficznych sterowników z panelem dotykowym. Wybór konkretnego modelu zależeć będzie również od wyposażania prasy, w tym głównie od ilości sterowanych osi oraz wizualizacji procesu gięcia 2D lub 3D.

Czy na efektywność pras wpływają zastosowane w nich narzędzia, jak zapewnić należyte bezpieczeństwo pracownikowi podczas obsługi maszyny, na ile cena powinna wpływać na decyzje o wyborze prasy – odpowiedzi m.in. na te pytania w dalszej części wywiadu, dostępnego na tfm.pl.Źródło: Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.


Dodano 04.12.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy