Nowoczesny przemysł na Top Industry Summit
Trzy panele dyskusyjne, trzy wystąpienia oraz dziewięć rozdanych „Diamentów Top Industry” to jedynie skrót z tego, co działo podczas VIII edycji Konferencji Top Industry Summit, która odbyła się 23 października br. w warszawskim hotelu Sheraton pod patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Część merytoryczną otworzyła prelekcja Roberta Dzierzgwy, Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju na temat kondycji oraz prognoz dla sektora przemysłu. Dyrektor zwrócił uwagę na to, że powinniśmy pójść w kierunku robotyzacji procesów produkcji, ponieważ niedostatek zasobów w niektórych obszarach oznacza, że bez tej rewolucji nie uda się osiągnąć wzrostu produktywności i konkurencyjności polskiego przemysłu. Bez rewolucji 4.0 osiągnięcie wyższego poziomu w łańcuchu wartości dodanej nie będzie możliwe.
Po tym wystąpieniu nadszedł czas na dyskusje panelowe. Osią tematyczną pierwszej z nich były fabryki przyszłości. Paneliści zgodzili się, że przemysł 4.0 to nie tylko współistnienie maszyn, robotów i człowieka. Składa się na niego 11 technologii, do których niedawno dodano komputery kwantowe. Koniec także z myśleniem o zakładzie produkcyjnym jako o jednym elemencie. Technologie i języki komunikacji są ustandaryzowane między wszystkimi elementami składowymi przedsiębiorstwa. Postępująca automatyzacja wypycha coraz więcej osób z rynku, co oznacza, iż pozostają tylko nieliczni – elastyczni intelektualnie. W Japonii są zakłady produkcyjne, w których na 100 pracowników przypada 80 robotów. Dla porównania średnia w Polsce to 36 robotów na 10 000 pracowników. Reasumując można powiedzieć, że rewolucja 4.0 to ewolucyjna zmiana technologiczna, której efekt jest rewolucyjny.
Drugi panel dyskusyjny pt. „Przemysł 4.0 w logistyce” otworzył Pan Marcin Szczebak, Advanced Logistics Consultant, Metroplan Polska, który przedstawił koncepcję Przemysłu 4.0 na podstawie badań Światowego Forum Ekonomicznego z 2018 roku. Stwierdza ono, że 70% firm produkcyjnych znajduje się na samym początku zmian związanych z Przemysłem 4.0. To właśnie w tym sektorze oraz w branży budowlanej jest największe pole do działania, ponieważ są one uważane za najmniej zdigitalizowane w Europie. Już teraz przedsiębiorstwa testują rozwiązania dbające o bezpieczeństwo kierowców, jak i zachowywanie przez nich procedur. Testowane są aplikacje, za pomocą których kierowca musi zrobić sobie selfie, aby wyruszyć w trasę. Wtedy aplikacja sprawdza, czy jest prawidłowo ubrany. Niezbędna jest także elastyczność przedsiębiorstw, ponieważ najmniejsze wahania pogody mogą zmieniać zamówienia klientów z dnia na dzień, a warto wiedzieć, że niektóre firmy wysyłają nawet 2500 ciężarówek z materiałami dziennie. Paneliści zajęli się także tematem zagrożeń dla branż, jakimi są np. nieudane inwestycje czy wdrożenia. Mogą one zwiększyć koszty, co sprawi, że firmy zaczną się konsolidować, powstaną giganci, a małe firmy przestaną istnieć. Obecnie np. na rynku armatorów, 3 największe linie żeglugowe w ciągu ostatnich 20 lat z 10% udziału w rynku osiągnęły poziom 50%. Kolejnym zagrożeniem jest brak siły robocze. Środkiem może być napływ pracowników z zagranicy, ale jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, gdyż ci ludzie podróżują z czasem dalej na zachód. Z drugiej strony trwałym rozwiązaniem jest postępująca automatyzacja i digitalizacja branż, w które przedsiębiorstwa intensywnie inwestują zgodnie z powiedzeniem Legii Cudzoziemskiej: „go or die”.
Po przerwie na lunch przyszedł czas na trzeci panel, którego tematyczną osią była rewolucja mobilna. Pierwszą kwestią były wyzwania związane z wdrażaniem infrastruktury dla samochodów elektrycznych. W Polsce nadal brakuje punktów ładowania, a energia elektryczna w niewielkim stopniu pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Jednak sytuacja zmienia się dynamicznie, ponieważ stajemy się placem budowy paneli solarnych – dynamika rozwoju tej technologii stawia nas na 4 miejscu w UE. Brakuje jednak magazynowania tej energii. Rozwiązałoby to problem tzw. „efektu kaczki”, który mówi o tym, iż im więcej energii wyprodukujemy, gdy jest ona najmniej potrzebna (latem), tym większe problemy pojawiają się ze stabilnością sieci. Omówiono także zmieniające się zachowania konsumentów i ich wpływ na sposób przemieszczania się. Przykładowo w Niemczech, które wcześniej uważano za państwo bardzo „samochodowe” w ciągu ostatnich 10 lat z usług sharingowych zaczęło korzystać 2,5 mln ludzi, a ten trend będzie tylko rósł. Wszystko to będzie miało znaczenie w przyszłości, której wizje były ostatnią częścią debaty. Według jednej z nich z czasem przestaniemy kupować samochody i będziemy korzystać z bardzo dobrze rozwiniętych carsharingów. Niektóre wizje już się urzeczywistniają. Tesla ma gotową koncepcję opartą na tym, że kiedy przyjeżdżamy do pracy i auto nie jest nam potrzebne, to udostępniamy je jako autonomiczną taksówkę. Powstały również już autonomiczne samochody wyposażone w technologię VR, która pozwala nam np. przenieść się do mieszkania i obejrzeć film na kanapie wciąż jadąc samochodem. Wszystkie te wizje to nie jest bardzo odległa przyszłość. Wdrożenie ich do codziennego użytku to kwestia najbliższych 10-15 lat.
Po zakończeniu części merytorycznej nadszedł czas na wieczorną galę. Najważniejszym punktem wieczoru było przyznanie statuetek i uhonorowanie najlepszych firm, wybitnych menedżerów oraz liderów biznesu, którzy poprzez swoje działania są częścią postępującej Rewolucji 4.0.
Laureaci „Diamentów Top Industry”:
- INWESTYCJA ROKU - BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
- INNOWACJA ROKU – Enea Operator
- BANK FINANSUJĄCY ROKU – Pekao SA
- DORADCA ROKU – SK&S Legal
- MECENAS START-UPU – TAURON Polska Energia
- LIDER TECHNOLOGII – APATOR SA
- SPÓŁKA ROKU – Amica SA
- OSOBOWOŚĆ BRANŻY – Andrzej Wiśniowski – Prezes Zarządu Wiśniowski
- NAGRODA SPECJALNA – Piotr Woźniak – Prezes Zarządu PGNiG SA.
Źródło: Executive Club Sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- VPX - wielofunkcyjne narzędzia do frezowania
- Open House Pleszew 2024
- Dni Otwarte Abplanalp w Mysłowicach
- Dynamika przemysłu w sierpniu 2024 roku
- Weź udział w Branżowych Targach Pracy
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024