Najważniejsze wady i zalety wycinania plazmowego
Wycinanie plazmą to obecnie jedna z częściej stosowanych metod cięcia stopów stalowych i innych materiałów przewodzących prąd w zakładach produkcyjnych. Choć stosowanie jej przynosi świetne efekty i pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz kosztów posiada również pewne wady. Dlatego oprócz zalet tej metody zostaną przedstawione także jej mankamenty. Pozwoli to na nakreślenie szerszego spektrum tej techniki cięcia materiałów.
Dlaczego warto korzystać z metody cięcia plazmowego?
Wycinanie plazmowe daje dużo możliwości, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana już od wielu lat. Najważniejszymi zaletami tej metody są dokładność i precyzja. Dlatego też wykorzystywana jest w momencie, kiedy projekt zakłada otrzymanie bardziej skomplikowanych kształtów i wymiarów. Linie cięcia są bowiem niezwykle równe, a także zwykle nie muszą podlegać obróbce końcowej. Do tego tak dobre efekty uzyskuje się w krótkim czasie, nawet 7 razy szybciej niż w przypadku innych metod. Ponadto linia cięcia jest też bardzo wąska, co przyczynia się do tego, że straty materiału są niewielkie. Metoda ta jest doceniana ze względu na jej wysoki stopień konfigurowalności. Odpowiednie ustawienie zaledwie kilku elementów na urządzeniu sterującym pozwala na przystosowanie go do wykonywaniu rozmaitych prac. To wszystko sprawia, że produkcja staje się bardziej wydajna, zachowując jednak wysoką jakości.
Najczęstsze wady wycinania plazmowego?
Metoda ta choć posiada liczne zalety, ma niestety również pewne wady. Najczęściej wymienia się jej uciążliwość dla pracowników, którzy pracują w tym samym pomieszczeniu co maszyna. Otóż emituje ona znaczną ilość promieniowania UV, które może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Poza tym cięcie z wykorzystaniem strumienia plazmy generuje szkodliwe gazy i dym. Urządzenie jest też głośne, co powoduje dyskomfort u osób znajdującej się w jej pobliżu. Należy też wspomnieć o trudnościach związanych z utrzymaniem prostopadłych krawędzi i nagrzewaniu powierzchni materiału obok linii cięcia. Uniemożliwia to udział tej metody w niektórych przedsięwzięciach i wymaga zatrudniania doświadczonych operatorów. Po stronie wad należy wskazać także wysoki koszt przecinarki plazmowej. Koszty wyposażenia zakładu w takie urządzenie wynoszą kilka tysięcy złotych i nie każdy zakład może pozwolić sobie na taką inwestycję.
Technika wycinania plazmowego zyskuje coraz więcej zwolenników, chociaż wypierana jest jednocześnie przez metodę wykorzystującą do cięcia laser. To czy wybrać metodę wycinania plazmowego, czy też inną zależy nie tylko od jej zalet i wad, ale także możliwości i potrzeb danego zakładu produkcyjnego.
Znajdź firmę zajmującą się wycinaniem plazmowym na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/ciecie/wycinanie-plazmowe
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING