Rewolucja przemysłowa 4.0 nie pozbawi ludzi pracy
Współpraca ludzi z robotami to jeden z czynników koncepcji rewolucji przemysłowej. Choć bardzo często można spotkać się z opinią, że robotyzacja odbiera człowiekowi pracę, nie jest to prawdą.
Według ekspertów specjalizujących się w tej dziedzinie pozwala ona na wzmocnienie konkurencyjności firmy poprzez poprawienie warunków pracy, wypełnienie luk kadrowych czy zdobywanie przez pracowników nowych kwalifikacji.
Tymczasem jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) polscy przedsiębiorcy nie mają dużej wiedzy na temat korzyści płynących z robotyzacji. To dosyć ciekawa informacja, zważając na fakt, że nowa rewolucja przemysłowa (nazywana Przemysłem 4.0) powoli staje się faktem, a proces robotyzacji jest z nią ściśle związany.
Poza tym polski przemysł poddawany jest silnej presji konkurencji i brać pod uwagę fakt, że społeczeństwo starzeje się i podlega niżowi demograficznemu. Jak pokazują badania barier działalności gospodarczej przeprowadzone przez GUS - 36% firm w naszym kraju mierzy się z problemem niedoboru pracowników. Z kolei aż w 40% brakuje wykwalifikowanych pracowników.
W sytuacji, kiedy brakuje siły roboczej najlepszym wyjściem, okazuje się skorzystanie z robotyzacji i tak też coraz częściej postępują polscy przedsiębiorcy. Pokazuje to na przykład badanie IPAG. Według niego co dziesiąta firma, która wykorzystuje roboty, zdecydowała się na ich wprowadzenie po tym, jak miała problemy z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników.
Co ciekawe obecnie 52% firm deklaruje, że kłopot stał się mniejszy niż w innych przedsiębiorstwach odkąd, zdecydowano się na wprowadzenie robotyzacji. Co potwierdza tylko skuteczność tego rozwiązania.
Funkcjonujące od lat 60. XX procesy oparte na robotyzacji stają coraz bardziej popularne i z roku na rok budzą większe zainteresowanie. Obecnie na świecie korzysta się już z ponad 2 mld robotów, a ich sprzedaż ciągle rośnie. Problemem, z którym trzeba się zmierzyć jest też niedobór ekspertów zajmujących się wdrożeniami i mogący w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych rozwiązań.
Rolę doradczą przejmują jednak producenci robotów przemysłowych. Zajmują się nie tylko przeprowadzaniem audytów produkcji (w celu wyboru miejsca do automatyzacji), ale też wdrożeniami i szkoleniami. Dają więc firmom wsparcie w całym procesie robotyzacji przedsiębiorstwa.
Audyt to istotny element procesu robotyzacji przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala uzyskać informacje niezbędne do uzyskanie maksymalnego zwrotu z inwestycji. Co ciekawe jak pokazują wyniki ankiety IPAG ponad połowa firm nie przeprowadza go przed wdrożeniem do zakładu robotów. Rolę audytu docenia i wykorzystuje ok. 47% przedsiębiorstw - w tym 37% wykorzystuje własnych ekspertów, a 10% korzysta ze specjalistów z zewnątrz.
Natomiast 82% firm, które nie są zrobotyzowane, nie ma zamiaru robić audytu.
To zaskakujące dane zwłaszcza w kontekście tego, że roboty przemysłowe mogą obecnie pracować w każdym obszarze produkcji. Światowy lider robotyki przemysłowej - FANUC, ma dla przykładu w swojej ofercie ponad 130 modeli.
Produkcja przemysłowa dzięki współpracy człowieka i robota połączoną z kooperacją systemów informatycznych, internetem rzeczy, sztuczną inteligencją i chmurą obliczeniową, może być bardziej opłacalna, elastyczna i co bardzo istotne konkurencyjna.
Aby tak się stało, potrzebne są zmiany w modelu edukacji i mówienie menedżerom przedsiębiorstw przemysłowych, jakie korzyści ekonomiczne płyną z jej robotyzacji. Ważne jest również przedstawianie, jak największej ilości przypadków udanych procesów robotyzacji, które wpłynęły na rozwój firmy.
Źródło: Fanuc Polska
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING