Znamy Mistrzów Polski w lutowaniu
Organizatorem wydarzenia od czterech lat jest firma RENEX, która od 20 lat promuje wiedzę z zakresu projektowania i produkcji elektroniki. RENEX EEC jest największym Centrum Szkoleniowy IPC w Europie i przeszkoliła do tej pory ponad 30 tysięcy specjalistów. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w nowo powstałym Centrum Technologicznym Firmy we Włocławku, pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławka.
Pierwszego dnia Mistrzostw zmierzyli się uczniowie i studenci ze szkół technicznych z całej Polski, natomiast drugi dzień poświęcony był zmaganiom profesjonalistów reprezentujących firmy z całej Polski. Ze względu na ogromne zainteresowanie organizatorzy wprowadzili limity uczestnictwa do dwóch zawodników z jednej szkoły oraz firmy. W związku z tym w wielu szkołach i firmach przeprowadzano eliminacje wewnętrzne i szkolenia, które pozwoliły wyłonić najlepszych reprezentantów.
Pierwszego dnia rywalizacja 70 zawodników w 5 grupach eliminacyjnych wyłoniła czternastu finalistów:
- Michał Samul (Politechnika Białostocka)
- Jacek Martyniak (Politechnika Warszawska)
- Tomasz Smaż (Politechnika Łódzka)
- Nils Thernström (Politechnika Białostocka)
- Piotr Szczepka (Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych, Sosnowiec)
- Adam Troszyński (Zespół Szkół Elektrycznych, Włocławek)
- Bartłomiej Kucharek (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
- Łukasz Sosnowski (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
- Krzysztof Bałażyk (Politechnika Warszawska)
- Paweł Rogowski (Politechnika Łódzka)
- Kewin Głuszko (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
- Marcin Nowak (Zespół Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica, Zduńska Wola)
- Kacper Baszczok (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)
- Darian Bonk (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)
Finałowe zmagania i tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w Lutowaniu wygrał Adam Troszyński reprezentujący Zespół Szkół Elektrycznych z Włocławka. Drugie miejsce zajął Michał Samul reprezentujący Politechnikę Białostocką. Na miejscu trzecim zakwalifikował się Paweł Rogowski reprezentujący Politechnikę Łódzką. Nagrody finalistom wręczali przedstawiciele światowych marek - IPC oraz Tagarno.
Pierwszego dnia zawodów w szranki stanęli także człowiek z robotem – Mistrz Polski w Lutowaniu 2018 – Pan Michał Czerwiec i Robot Lutowniczy REECO. Po ekscytującej walce zwycięzcą okazał się człowiek – Mistrz potwierdził swoją dobrą formę. Jednak, jak zapewniają organizatorzy, zawody odbyły się na „krótkim dystansie” – na długim robot zostawia w tyle konkurencję.
Podczas drugiego dnia rywalizacja 70 zawodników w 5 grupach eliminacyjnych wyłoniła czternastu finalistów:
- Piotr Grajda (OXIPRINT, Zielonka)
- Anna Zdanowska (ELTWIN, Stargard)
- Cezary Puchowski (3SHAPE, Szczecin)
- Mariusz Kaźmierczak (ELEMAR, Ostrów Wielkopolski)
- Rafał Walczak (BORNICO, Radom)
- Michał Czerwiec (BORNICO, Radom)
- Arkadiusz Kochański (HANZA, Brzeg Dolny)
- Grzegorz Szymańczuk (G-TRONIXREWORK, Pruszcz Gdański)
- Sebastian Czop (FIDELTRONIK, Kraków)
- Bartłomiej Maślany (ART-CAFE, Rymanów)
- Jakub Goławski (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
- Karol Robaczewski (JABIL POLAND, Kwidzyn)
- Joanna Klepinowska (HANZA, Brzeg Dolny)
- Grzegorz Maliszewski (MEDIARECOVERY, Katowice)
Ostateczną rozgrywkę i tytuł Mistrza Polski w Lutowaniu 2019 wygrał nauczyciel przedmiotów zawodowych - Jakub Goławski. Prestiż reprezentanta będącego Mistrzem Polski w Lutowaniu przypadł Zespołowi Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Nagrodą dla zwycięzcy była kwota 3 000 PLN. Organizator – firma RENEX pokryje także koszta wyjazdu Mistrza, już jako reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w lutowaniu odbywające się w czasie targów PRODUCTRONICA 2019 w Monachium. Michał Czerwiec – ubiegłoroczny Mistrz Polski w Lutowaniu zajął ósme miejsce. Drugie miejsce w tegorocznych zawodach zajął Grzegorz Szymańczuk, Mistrz Europy w Lutowaniu z 2017 roku, reprezentujący G-TRONIXREWORK Pruszcz Gdański. Nagrodami za zajęcie drugiego miejsca była kwota 2000 PLN oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM. Na miejscu trzecim znalazł się Cezary Puchowski reprezentujący firmę 3SHAPE Szczecin zdobywając nagrody: kwotę 1000 PLN oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM.
Nagrody za drugie i trzecie miejsca wręczali przedstawiciele światowych marek – Tagarno i IPC, natomiast nagrodę zwycięzcy wręczali właściciele firmy RENEX – Państwo Marzena i Predrag Topić.
Jak podkreślają organizatorzy - firma RENEX – i sędziowie - poziom zawodników jest z roku na rok coraz wyższy. Rywalizacja często toczy się do ostatnich sekund przewidzianego czasu. Wszyscy finaliści wykazali się najwyższymi umiejętnościami, opanowaniem i wiedzą z zakresu montażu płytek PCB.
W trakcie obu dni zawodów na uczestników czekały również trzy konkursy dodatkowe. W pierwszym „Znajdź i Wygraj” – uczestnicy odpowiadając na pytania, wykazywali się spostrzegawczością i umiejętnościami szacowania. Drugi konkurs „Zdjęcie z Plakatem” odbywał się w sferze Internetu. Na fanpage’u organizatora uczestnicy umieszczali zdjęcia z plakatem Mistrzostw. Najpopularniejszym zdjęciem – z największą liczbą polubień okazało się natomiast zdjęcie Kewina Gluszko, pt. „Plan na tegoroczne Mistrzostwa – wygrana”. Podobnie jak na niedawnych targach Automaticon bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także „Zawody w Skręcaniu”. Chętni znów mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się wkrętakiem elektrycznym. Tym razem najlepszym monterem okazał się Michał Lewczuk, któremu udało się wykręcić i wkręcić 14 śrub w imponującym czasie 1:28”18. Pobił on tym samym dotychczasowy rekord Marcina Wołuckiego – 1 min 29 sek.
Atrakcją imprezy było także zwiedzanie nowo-powstałego Centrum Technologiczne RENEX, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami ze sfery robotyki i automatyzacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z zakresu robotyki i elektroniki.
Więcej informacji oraz relacje wideo z wydarzenia na rsc.zone oraz na fanpage’u RSC
Źródło: RENEX
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House