Szukaj w działach:

Przyśpieszona produkcja i zwiększone bezpieczeństwo procesów

Przyśpieszona produkcja i zwiększone bezpieczeństwo procesów


Firma Joskin S.A. postawiła na nowy pomostowy system magazynowy firmy Remmert GmbH. Na powierzchni 540m2 może składować teraz aż do 2.000 ton profili stalowych o długości 6 i 12 metrów.


Nowy system magazynowy umożliwił producentowi przyczep szybszą i niezawodną obsługę materiału. Tym samym Joskin przeciętnie zaoszczędził 5 godzin pracy dziennie.  Poza tym przedsiębiorstwo stworzyło nową pojemność magazynową, aby w kolejnych latach móc rozbudować dział produkcji.

Joskin, producent przyczep rolniczych, oferuje swoim klientom w kraju i zagranicą różnorodny asortyment. Firma pochodząca z miejscowości Soumagne w Belgii codziennie przetwarza materiał o długości nawet 12 metrów – co jest prawdziwym wyzwaniem w magazynowaniu i obsłudze materiału. Aby zoptymalizować przebieg procesów, przedsiębiorstwo zdecydowało się na technikę magazynowania firmy Remmert GmbH. Ekspert w dziedzinie magazynowania blach i elementów długich zwiększył pojemność magazynu oraz zadbał o łatwiejszą i szybszą obsługę materiału jak również zintegrował dwie nowe maszyny obróbcze na dziale produkcji.

Ryzykowne i czasochłonne: Chaotyczne magazynowanie 

Przed rozpoczęciem współpracy z Remmertem w firmie Joskin magazynowano materiał o długości 6 i 12 metrów na tradycyjnych półkach magazynowych. Załadunek i rozładunek odbywał się za pomocą dźwigu usytuowanego w hali. Również zaopatrywanie sześciu pił taśmowych odbywało się manualnie. Ten sposób był jednak niesamowicie czasochłonny: np. żeby potrzebna do obróbki rura trafiła w odpowiednie miejsce trzeba było najpierw ręcznie usunąć tą, która na niej leżała. Dodatkowo było to często przyczyną różnorakich wypadków.

- „Mieliśmy wiele powodów restrukturyzacji naszego magazynu. Ogromnym problemem była chociażby zdecydowanie mała powierzchnia magazynowa: połowę składowanego materiału trzymaliśmy obok maszyn obróbczych” - wyjaśnia Didier Joskin, prezes firmy Joskin. 
- „Druga połowa znajdowała się rozproszona na magazynie, więc najpierw należało odnaleźć potrzebny materiał a następnie za pomocą specjalnego wózka widłowego przewieźć do maszyn obróbczych”.
Przez manualną obsługę materiału integracja kolejnych maszyn na produkcji nie była możliwa. 

Magazyn pomostowy Remmerta przejmuje każdy ruch na magazynie   

Joskin postanowił zapoznać się z możliwościami koncepcji magazynowaych, aby umożliwić konieczną integrację dwóch laserów do cięcia rur oraz zoptymalizować bezpieczeństwo procesów oraz przepływ materiału i danych.

- „W sumie zapoznaliśmy się z ofertą pięciu partnerów ds. Logistyki. Ostatecznie przekonał nas pomostowy system magazynowy firmy Remmert”. Jako jedyny zaimplementował w przeszłości magazyn, który miał podobne wymagania do firmy Joskin, na dodatek od 20 lat pracował bez zastrzeżeń. Wspólnie z firmą Joskin ekspert logistyki opracował inteligentną koncepcję magazynowania, która spełnia wszystkie wymagania.

- „Jednym z wyzwań przy tym projekcie były ekstremalne wymiary magazynowanego i przetwarzanego materiału zarówno pod względem długości jak i wagi” wyjaśnia Matthias Remmert, prezes firmy Remmert GmbH.

Joskin już przed restrukturyzacją magazynu wybudował nowy budynek, który był przeznaczony jako powierzchnia magazynowa. To również była idea koncepcji. Kolejnym wyzwaniem były samodzielnie wyprodukowane przez firmę Joskin kasety o długości 13 metrów, a te z kolei musiały niezawodnie wpasować się w koncepcję magazynu.

- „Ponieważ Remmert oferował system magazynowy uszyty na miarę, uznaliśmy go za optymalnie dopasowany do naszych potrzeb. Dzięki oszczędnej budowie magazynu pomostowego możemy magazynować na zaledwie 398 miejscach magazynowych profile o łącznej wadze ponad 2.000 ton” - wyjaśnia Joskin. 

Podział magazynu gwarantuje optymalny przepływ materiału: z jednej strony magazynu znajduje się hala gdzie odbywa się załadunek materiału, natomiast z drugiej   hala z produkcją. Konsekwencją są krótkie czasy przejazdu oraz płynne przebiegi procesów. Jedna stacja załadowcza oraz trzy stacje rozładowcze wzajemnie łączą obie hale.  Aby zagwarantować szybki załadunek, stacja do załadunku materiału została ustawiona blisko miejsca rozładunku samochodu ciężarowego z dostarczanym towarem. Stacje rozładowcze znajdują się natomiast w pobliżu maszyn obróbczych, co z kolei umożliwia  szybkie zaopatrywanie 5 pił taśmowych oraz 2 laserów do cięcia rur. Poza tym magazyn został tak zaprojektowany, że obecnie magazyn przyczep dysponuje wystarczającą pojemnością, aby firma mogła w każdej chwili  rozbudować zarówno magazyn jak i produkcję. 

Przyśpieszona produkcja i zwiększone bezpieczeństwo procesów


Odpowiednie oprogramowanie zapewnia przejrzystość danych

Podczas gdy wcześniej producent przyczep rolniczych często nie wiedział gdzie dokładnie znajduje się przechowywany materiał i ile tak naprawdę jest go jeszcze na magazynie, aktualnie dzięki oprogramowaniu logistycznemu firmy Remmert już przy dostawie profili stalowych wszystkie dane są znane od numeru artykułu poprzez miejsce magazynowe materiału aż do każdego ruchu na magazynie. To zapewnia przejrzystość procesów oraz znaczącą oszczędność czasu. Tym samym wyszukiwanie materiału jest już wspomnieniem. 

Wyższa jakość produktu dzięki pełnej automatyzacji 

Pełna automatyzacja magazynu pozwoliła firmie Joskin na integrację dwóch laserów do cięcia rur.

- „Dzięki laserowi do cięcia mogliśmy sami wyprodukować wszystkie niezbędne części do produkcji a nasza praca jest bardziej precyzyjna – z czego korzyści mają nasi klienci. Zwyczajnie przestawiamy maszynę na jeden z 360 możliwych tworzyw” - relacjonuje Joskin.

Mniejsza wycinarka laserowa wycina elementy z profili 6 metrowych o średnicy 250mm, natomiast ten większy z 12 metrowych o średnicy 400 mm. Oba lasery pracują z niesamowitą dokładnością co do 1/10 milimetra, a to ogromnie podnosi jakość naszej produkcji. Również zmiana na inne tworzywo funkcjonuje bez zastrzeżeń, przez co przedsiębiorstwo jest bardziej elastyczne. 

Zadowoleni i  usatysfakcjonowani

Oszczędność miejsca na poziomie 50% i skrócenie dostępu do materiału o połowę: Efekt restrukturyzacji magazynu widoczny jest gołym okiem. Poza tym w razie potrzeby przedsiębiorstwo ma teraz możliwość rozbudowy magazynu o dodatkowe maszyny lub miejsca magazynowe.

- „Remmert szybko i niezawodnie spełnił wszystkie nasze oczekiwania i wymagania w zakresie zautomatyzowanego systemu magazynowego. Ponadto nasz partner w zakresie logistyki zaoferował nam najlepszy produkt na rynku i to w cenie adekwatnej do usług”- reasumuje Joskin.


Źródło: Remmert GmbH

Dodano 18.02.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy