Szukaj w działach:

System ERP do zarządzania projektami

System ERP do zarządzania projektami

Praca w przedsiębiorstwach produkcyjnych opiera się w dużym stopniu na 3 elementach: rozwoju albo projektowaniu produktu, optymalizacji stosowanych procesów biznesowych, a także realizacji bieżących zamówień.

Ważne jest, aby zamówienia były wykonywane sprawnie i terminowo. Tym bardziej, że często dochodzi do sytuacji, w której kilka projektów jest realizowanych w tym samym czasie. Procesy produkcyjne muszą być więc ujednolicone i dobrze zorganizowane. Nieocenioną pomocą dla przedsiębiorców, jest w tym wypadku rozszerzony system ERP posiadający moduł, który wpiera zarządzanie projektami.

Zarządzanie nimi to zadanie trudne i wielowymiarowe. Nie polega bowiem tylko na stworzeniu listy zadań i sprawdzaniu czy są dobrze wykonywane. W przedsiębiorstwach, stosuje się więc na coraz szerszą skalę nowoczesne narzędzia wspierające pracę podzespołów, co pozwala na zachowanie spójności danych, a także lepszą współpracę między działami. Do usprawnienia procesów doskonale nadaje się system ERP, ponieważ za jego pomocą możliwa jest koordynacja prac od planowania, budżetowania, harmonogramowania, przypisywania zasobów, aż po controlling, czyli na każdym etapie projektu.

Zarządzanie projektami - ERP w praktyce

Zwykle w poszczególnych działach nie dba się o właściwy przepływ informacji, brakuje też kogoś kto mógłby nadzorować postęp prac. Projekty są przygotowywane tylko przez jeden dział bez konsultacji na przykład z innymi pracownikami. To wszystko może wpłynąć na rentowność produkcji i przyczynić się do wystąpienia opóźnień. Aby temu zapobiec należy skorzystać z narzędzia, które pozwoli odpowiednio zaplanować działania i ich przebieg z zachowaniem właściwej kolejności wykonywania prac oraz przygotować strukturę danego projektu. To wszystko zapewni oczywiście system ERP, który ułatwi zarządzanie i wspomoże procesy produkcyjne.

Zaraz po starcie projektu każdy wie co będzie działo się w danym momencie i co należy zrobić na danym etapie prac. Poszczególne działy (od zakupu po logistykę) mają łatwy dostęp do zadań, które są im przydzielane. Do tego projekt da się podzielić na mniejsze części biorąc pod uwagę czasochłonność lub kompetencje pracujących przy nim osób. Kiedy zadanie zostanie wykonane rozsyła się do pracowników poprzez Workflow odpowiednią informację, co usprawnia komunikacje i przebieg informacji między nimi.

Tworzenie nowych projektów, planowanie zasobów do prac, zlecanie zadań i monitorowania postępu prac – to wszystko zyskuje się korzystając z systemu ERP z modułem zarządzania projektami. Dostępne szablony pozwolą uniknąć powtórnego wprowadzania danych, co jest przydatne zwłaszcza, gdy prowadzi się kilka albo podobne projekty. Dodatkowo system korzysta z danych, które są rejestrowane w module do zarządzania projektami, a to w konsekwencji umożliwia po ustaleniu terminów, sprawne zaplanowanie procesu produkcji z wykorzystaniem modułu APS.

Moduł proALPHA Zarządzanie Projektami

Dzięki niemu możliwa jest całkowita integracja z rożnymi wykorzystywanymi modułami systemu. Działania i zadania działów są organizowane oraz koordynowane przez użytkownika sprawnie, ponieważ dostaje on dostęp do istotnych dokumentów. Poza tym proALPHA Zarządzanie Projektami umożliwia planowanie zasobów dla projektów. Ponadto analizę informacji w trybie Drill-Down, którą można wykonywać również tylko dla jednej pozycji w zamówieniu. W ten sposób uda się z wyprzedzeniem znaleźć elementy mogące powodować opóźnienia a potem przystąpić do szybkiego wprowadzenia środków zaradczych.Źródło: proALPHA


Dodano 06.09.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy