Macierz przezbrojeń w systemie ERP
Osoby planujące produkcję mogą realizować swoje zadania za pomocą funkcjonalności macierzy przezbrojeń proALPHA ERP, dzięki czemu wyniki pracy pokrywają się z wyznaczonymi terminami i są najbardziej opłacalne kosztorysowo.
Planiści dzięki macierzowi przezbrojeń mają możliwość zaplanowania produkcji tak, by ilość przezbrojeń, które zwykle wstrzymują produkcję pozwalała na zrealizowanie zleceń w terminie oraz była jak najmniejsza. Moduł APS systemu proALPHA pozwala na zaplanowanie czasu przezbrojeń i kar w dowolnie postępujących po sobie operacjach.
Budowa macierzy przezbrojeń i jej kryteria w systemie proALPHA
Dla macierzy przezbrojeń definiowane są następujące kryteria przez moduł APS systemu ERP do zarządzania w firmach produkcyjnych proALPHA:
- Numer artykułu – pozwala łączyć operacje wykonywane w ramach tych samych artykułów.
- Listwa cech artykułu – dzięki modułowi APS w systemie proALPHA możliwe jest przypisywanie dowolnych wartości i cech do każdego artykułu, który jest definiowany. Dzięki tym cechom możliwa jest późniejsza optymalizacja procesu produkcyjnego, a zatem planowania operacji na konkretnej maszynie tak, by artykuły o identycznych cechach produkować zawsze razem i zmniejszyć ilość przezbrojeń (np. taki sam kształt, kolor lub rozmiar).
- Pozycje struktury – dzięki wspólnemu kolejkowaniu artykułów wykonywanych z tych samych materiałów pozwalają na optymalizację produkcji i minimalizację ilości wymaganych przezbrojeń związanych ze zmianą wykorzystywanego surowca.
- Zasoby (narzędzia) – pozwala na kolejkowanie tych operacji, które mogą być wykonane przy użyciu tych samych narzędzi lub maszyn.
- Klasa aktywacji (cecha operacji technologicznej) – pozwala na optymalizację produkcji w oparciu o cechy przypisywane do konkretnych operacji technologicznych.
Macierz przezbrojeń umożliwia maksymalną efektywność kosztową
Ze względu na to, że wszystkie maszyny mogą posiadać inne kryteria optymalizacyjne, do każdego zasobu produkcyjnego można przypisać indywidualnie zaprojektowaną macierz przezbrojeń dzięki producentowi systemu proALPHA.
Aby zbudować macierz przezbrojeń należy wprowadzić procent normatywnego czasu pracy TPZ dla każdej istniejącej kombinacji kryteriów i wprowadzić punkty karne, które następnie system ERP wykorzystuje do optymalizacji sekwencji. Procent normatywnego czasu pracy TPZ wykorzystywany jest do wyliczenia czasu przezbrojenia maszyny. Procent ten przyjmuje największą wartość występującą w danym zbiorze, a dla wielu wartości wszystkie punkty karne sumują się.
Przykładowa macierz przezbrojeń skonfigurowana w systemie ERP
RYS. 1 PRZYKŁADOWA MACIERZ PRZEZBROJEŃ |
RYS. 2 PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA MACIERZY PRZEZBROJEŃ |
RYS. 3 WIDOK MACIERZY PRZEZBROJEŃ W SYSTEMIE ERP |
Obejrzyj materiał Video:
Źródło: proALPHA
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok