Dziesiąte Dni Druku 3D
Fot.: SIT Polska |
Podczas X jubileuszowej edycji Dni Druku 3D, która odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia br. w Targach Kielce, będzie można zobaczyć praktycznie wszystko co oferuje branża druku 3D.
W tym samym czasie i miejscu odbędzie się Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce STOM 2018. W poprzednim roku na 7 halach ponad 900 firm z 38 krajów przedstawiło swoją ofertę, a wydarzenie odwiedził ponad 12000 osób.
Jak co roku wystawcy przygotowali masę atrakcji dla zwiedzających. Zaczynając od sponsora głównego firmy Hawlett-Packard, którą na terenie Polski reprezentuje firma Integart Sp. z o.o., k. Wrocławia. Jak deklaruje producent nowy sposób tworzenia prototypów i części funkcjonalnych może odbywać się teraz w 10-krotnie krótszym czasie i o połowę taniej, w porównaniu do rozwiązań konkurencji.
Fundatorami imprezy zostały firmy 3DGence, Atmat, F3DFilament, Igus, UBOT 3D.
Bardzo widocznym trendem jest coraz większy udział technologii wysokobudżetowych w imprezie. Cieszy fakt, że w tym segmencie rynku coraz częściej pojawia się Polska myśl techniczna. Jednym z ciekawszych stoisk, jeśli chodzi o technologie druku z metalu będzie na pewno stoisko firmy 3DLab z Warszawy. Znany w branży zespół zaprezentuje swoje autorskie urządzenie ATO One, które ma szansę zrewolucjonizować część technologii druku 3D z proszków metalu.
Natomiast nowa polska firma - Sondasys, przedstawi swoje najnowsze dziecko drukarkę Sondasys SLS. Drukarka dzięki zmiennej objętości pola roboczego i innowacyjnym rozwiązaniom w systemie sterowania wiązką lasera ma szansę stać się ciekawą alternatywą dla dotychczas istniejących na rynku rozwiązań. Jak zapewnia Maciej Patrzałek (główny architekt przedsięwzięcia) budowa maszyny pozwala na znaczną optymalizację kosztów produkcji i łatwiejsze wdrożenie technologii SLS.
Jeśli chodzi o technologie wysokobudżetowe bez wątpienia warto odwiedzić stoisko Bibus Menos. Firma zaprezentuje część swojej bogatej oferty, między innymi maszyny EOS. Bibus Menos jest specjalistą we wdrażaniu szerokiego wachlarza technologii (nie tylko tych popularnych jak SLS, PolyJet i DMLS, ale również tych wysokospecjalistycznych jak np. LCM czyli drukowanie w ceramiki). Na stoisku będzie można porozmawiać ze specjalistami od ich wdrażania. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć te maszyny pracujące podczas targów.
Jednym z ciekawszych stoisk będzie też na pewno stoisko firmy ISOTEK, która zaprezentuje urządzenie Gefertec. Jak zapewnia producent jest to najszybsza technologia druku 3d w metalu na świecie.
Oprócz tego jak zawsze będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu wystawców oferujących gotowe do wdrożenia rozwiązania.
Fot.: SIT Polska |
Silnie będą reprezentowani polscy producenci, firm takich jak Atmat, Monkeyfab, Omni3d czy Zortrax nie trzeba nikomu przedstawiać. Wśród krajowych producentów prezentujących się podczas Dni Druku 3D warto zwrócić uwagę na firmę Sinterit z Krakowa z ich unikalną w skali światowej drukarką LISA, pozwalającą na bardzo ekonomiczne wdrożenie technologii SLS. Natomiast firma Atmat zapowiedziała, że pokarze wydruk w skali niespotykanej do tej pory nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jak część osób zapewne pamięta podczas ubiegłorocznej edycji imprezy odbył się konkurs na design maszyny. Wśród polskich produktów nie sposób nie wspomnieć o Vacu3d – desktopowej termoformierce, które po raz pierwszy będzie prezentowana podczas targów w Polsce, w finalnej wdrożonej do produkcji odsłonie.
Silnie będą reprezentowani też zagraniczni producenci. W imieniu większości z nich pojawią się dystrybutorzy. Na stoiskach firm CadXpert, FilamentsU4, Aemca i wielu innych będzie można zapoznać się z ofertami m.in. 3D Systems, Formlabs, MakerBot, Stratasys. Z edycji na edycję coraz więcej zagranicznych firm decyduje się jednak na bezpośrednie reprezentowanie swoich produktów. Po raz kolejny pojawi się np. czeski producent świetnie znanych na całym świecie drukarek Prusa3d.
Dla osób, które potrzebują elementy wykonane w technologii druku 3d, ale nie koniecznie chcące kupować drukarki, ciekawa może okazać się oferta usługodawców. Pojawią się firmy oferujące usługi praktycznie we wszystkich technologiach, na czele z Materialise – największym tego typu przedsiębiorstwem na świecie.
Podobnie jak w roku ubiegłym podczas trwania targów odbędzie się konkurs dla wystawców. Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce, przyzna nagrody za najlepszy produkt, w jej skład wejdzie prof. Grzegorz Budzik, prof. Marek Macko oraz dr Artur Szmit.
Podczas poprzednich edycji dużą popularnością cieszyło się seminarium organizowane przez SIT Polska i ProCAx. W tym roku do grona organizatorów dołączył IT Club. Cyklu wykładów pt. „Wybrane aspekty druku 3D” odbędzie się w godzinach od 9:30 do 16:00 w dniach 10 i 11 kwietnia. Prelegenci przygotowali ciekawe wystąpienia, których listę niebawem zostanie opublikowana. Jednym z ciekawszych wykładów będzie ten prezentowany przez Andrzeja Burgsa z firmy Sygnis New Technologies dotyczący nowego projektu – drukowania ze szkła w niskich temperaturach. W czwartek 12 kwietnia o godzinie 11:00, rozpocznie się za to specjalnie przygotowany blok dla uczniów i nauczycieli.
Wieczorem 10 kwietnia wystawcy spotkają się na zamkniętej imprezie „Nocne rozmowy o Druku 3D”, gdzie we własnym gronie będą dyskutować o interesujących ich tematach.
Wstęp na targi Dni Druku 3D (oraz na cykl imprez Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce) jest bezpłatny po rejestracji. Link do rejestracji:
Odbierz bezpłatne zaproszenie na STOM 2018
Źródło: SIT Polska
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING