Automatyzacja perfekcyjnie skoordynowana
Fot.: item |
Czym jest automatyzacja? Trzy sprawy, o których warto wiedzieć.
Przewietrz swoją wiedzę: tym jest właśnie automatyzacja.
Często zdarza się, że niektóre pojęcia stają się tak powszechne, że nie trzeba ich już nawet tłumaczyć. Dlatego umiejętność udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest automatyzacja, zwykle zakładana jest z góry. Lecz czy to pojęcie faktycznie tłumaczy się samo? Jak wiadomo, nigdy nie zaszkodzi dotrzeć do sedna sprawy, dlatego poniżej zebraliśmy kilka pouczających szczegółów na temat automatyzacji. Przy czym spektrum informacji sięga od etymologii przez kamienie milowe w historii techniki aż do aktualnych innowacji z zakresu techniki liniowej.
1. Automatyzacja to prawdziwy klasyk
Już w czasach antycznych ludzie zastanawiali się jak można zautomatyzować procesy. Starogreckie pojęcie automatia w tłumaczeniu oznacza tyle co „przychodzące samo” lub „poruszające się samodzielnie”. Za pioniera wczesnej automatyzacji uznaje się inżyniera Herona z Aleksandrii. Ten wynalazca, zwany też „mechanicus”, zyskał sławę dzięki swojej konstrukcji mechanizmu otwierania drzwi w jednej z aleksandryjskich świątyń. Podczas gdy pełni czci wierzący sądzili, iż mają do czynienia z boską mocą, był to efekt sprytnych i – przede wszystkim – ludzkich umiejętności.
Nawet dzisiaj pomysły Herona na automatyzację potrafią zadziwić. Obok wspomnianej świątyni, pod ogniem ofiarnym znajdował się zbiornik napełniony do połowy wodą. Na skutek ciepła wydzielanego przez ogień, powietrze także znajdujące się w tym zbiorniku rozprężało się, w wyniku czego woda przez wężyk wpływała do drugiego zbiornika. Na tym zbiorniku z kolei znajdowały się rolki i łańcuchy, połączone z drzwiami. Im cięższy był garnek i im bardziej się obniżał, tym szerzej otwierały się drzwi. Gdy z kolei gaszono ogień, efektem było podciśnienie. W ten sposób cofająca się woda zamykała drzwi.
2. W czasach nowożytnych automatyzacja nabrała rozpędu
Mimo ich oryginalnych wynalazków, automatyzacja nie była przez Greków jeszcze wykorzystywana do ułatwienia sobie pracy. Nie spełniło się marzenie Arystotelesa o narzędziu, które „mogło spełniać swoje zadania według rozkazu albo i uprzedzając go”. Dopiero w XVIII w. pojawił się kolejny kamień milowy automatyzacji. W 1745 roku Edmund Lee w stworzył konstrukcję, która pozwalała, aby młyny wiatrowe obracały się całkowicie samodzielnie. Wcześniej trzeba było ręcznie ustawiać młyn zgodnie z kierunkiem wiatru. Teraz „róża wiatrów” umożliwiła samoczynną regulację.
Epokowym wydarzeniem był jednak z pewnością wynalazek innego Anglika. Edmond Cartwright w 1784 roku stworzył Power Loom – pierwszą na świecie maszynę tkacką napędzaną parą. Maszyna parowa, jako taka, doprowadziła do prawdziwej rewolucji w produkcji przemysłowej. Siła ludzi lub zwierząt przestała być czynnikiem ograniczającym. Dzięki automatyzacji można było teraz produkować towary, które wcześniej wydawały się niemożliwe do wytworzenia. Podczas drugiej rewolucji przemysłowej światło dzienne ujrzał przenośnik taśmowy. Czas nadejścia trzeciej fazy wybiły programowalne sterowniki logiczne (PLC).
Fot.: item |
3. Komputery posuwają automatyzację naprzód
W końcu docieramy do aktualnego poziomu automatyzacji, Przemysłu 4.0, czyli imponującego rozwinięcia podstawowej idei, która sięga początków europejskiej cywilizacji. Nawiasem mówiąc, w przypadku Przemysłu 4.0 doszło do znaczącego przemieszczenia wartości. Podczas gdy dawniej w centrum uwagi znajdowała się pojedyncza maszyna, teraz najważniejsze jest połączenie w sieć. W oparciu o inteligentne przetwarzanie i transfer danych można wytwarzać indywidualne produkty przy zachowaniu niskich cen, typowych dla maszynowej produkcji seryjnej.
Jednakże zalety nowoczesnego oprogramowania automatyzacji nie odnoszą się wyłącznie do spektakularnych robotów. Technika liniowa, powszechne rozwiązanie w automatyzacji przemysłowej, jest tego dobrym przykładem. I tak, istnieje już inteligentne oprogramowanie wykorzystywane w technice liniowej, które w znacznym stopniu odciąża jego użytkownika. Na podstawie kilku danych oprogramowanie opracowuje indywidualne rozwiązanie liniowe. Następuje tutaj jednak nie tylko proces wyboru i interpretacji. Wręcz przeciwnie – inny program zapewnia aktywne wsparcie przy uruchamianiu procesu.
Dzięki zmontowanym prowadnicom liniowym i inteligentnemu oprogramowaniu szybko znajdziesz perfekcyjne rozwiązanie automatyzacyjne dla zadań transportowych. Z naszymi prowadnicami item linear motion units® zobaczysz jakie to proste!
Polecamy
Zobacz profil firmy item na Staleo.pl
Żródło: item Polska
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House