Szukaj w działach:

FANUC zaprasza na targi AUTOMATICON 2017

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 
 Fot.: FANUC zaprasza na targi AUTOMATICON 2017

FANUC zaprasza polskich producentów przemysłowych do odwiedzenia targów AUTOMATICON 2017, gdzie będą prezentowane najnowsze rozwiązania technologiczne, podnoszące efektywność zakładów produkcyjnych.

Pokaz robota współpracującego FANUC CR 7iA/L

Podczas targów zaplanowano m.in. premierowy pokaz najnowszego modelu robota współpracującego FANUC CR 7iA/L, który wprowadza nowy model współdzielenia pracy człowieka z robotem. W warszawskim centrum EXPO XXI japoński koncern zaprezentuje szereg rozwiązań bazujących na technologii CNC, znakomicie wpisujących się w obecne potrzeby polskich przedsiębiorców.

Obserwowane od dłuższego czasu trendy w gospodarce oraz najnowsze statystyki dotyczące spadku stopy bezrobocia, wzrostu płac oraz planów rekrutacyjnych firm w 2017 roku świadczą o tym, że polski rynek pracy jest w coraz lepszej kondycji. Jednak tak dobre informacje dla pracowników wcale nie muszą oznaczać równie dobrych wiadomości dla pracodawców. Okazuje się, że im lepsze wskaźniki, tym więcej przedsiębiorstw, gównie z sektora produkcji przemysłowej, mówi o problemach ze znalezieniem rąk do pracy. Brakuje już tysięcy inżynierów oraz ludzi z dobrym wykształceniem zawodowym m.in.: spawaczy, operatorów maszyn czy mechaników. A w dalszej perspektywie zarysowuje się potężny niż demograficzny, które pogłębi dzisiejsze problemy producentów.


- "To bardzo istotne argumenty, by właśnie teraz podejmować decyzje dotyczące przyszłości i rozpocząć właściwe działania. By nakierować polską gospodarkę na innowacyjne tory powinniśmy zacząć korzystać na szeroką skalę z możliwości jakie daje nam automatyzacja produkcji czy najnowocześniejsza technologia w ogóle. Tylko w ten sposób będziemy w stanie utrzymać obecną produkcję w kraju i rozwijać jej nowe obszary, w celu poprawy naszej konkurencyjności." - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes firmy FANUC Polska.

roboty_FANUC_w_branzy_automotive
 Fot.: Fanuc w branży automotive

W przemyśle bardzo trudno o pracowników

Przyczyną jest przede wszystkim silny odpływ wykwalifikowanych kadr za granicę. Polscy inżynierowie i informatycy nie mają problemów ze znalezieniem pracy w krajach zachodnich, m.in. w Niemczech, gdzie otrzymują znacznie wyższą pensję. W efekcie w przemyśle motoryzacyjnym brakuje obecnie aż 3-5 tysięcy inżynierów, a w kolejnych latach popyt na pracowników będzie jeszcze rósł 
w związku z inwestycjami w tej branży. Na niedobór pracowników narzeka także przemysł lotniczy, przemysł ciężki, jak również produkcja żywności, która dotychczas bazowała głównie na niskim koszcie pracy i doskonałej lokalizacji na mapie Europy, a dziś musi ograniczać koszty produkcji i bardziej perspektywicznie myśleć o przyszłości.

- "Brak kadr jest dziś największą barierą rozwoju produkcji i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie wiele się w tym zakresie nie zmieni. Dlatego należy poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Oferowane przez naszą firmę rozwiązania, a w szczególności roboty współpracujące umożliwiają wprowadzenie zupełnie nowego modelu prowadzenia produkcji, opartego na współdzieleniu pracy przez ludzi i maszyny. Modelu, który gwarantuje wysoką wydajność, jakość i elastyczność produkcji" - dodaje Jędrzej Kowalczyk.

roboty_FANUC
 Fot.: Fanuc

Roboty współpracujace - zupełnie nowe podejście do robotyzacji

Maszyny nowej generacji wyposażone w innowacyjne funkcje bezpieczeństwa są w pełni przygotowane do współpracy z człowiekiem. Nie wymagają przy tym dodatkowych zabezpieczeń w postaci kurtyn lub wygrodzeń. Dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa a także małym gabarytom, roboty te doskonale wpisują się w trudne obszary produkcji. Takie, w których dotychczas nie było można instalować tradycyjnych robotów, ponieważ miały one zbyt duże wymogi w zakresie przestrzeni dla systemu bezpieczeństwa. Zielone roboty marki FANUC niosą ze sobą ocean nowych możliwości dla producentów. Potrzebny jest tylko pomysł, jak je wykorzystać.

Aby uławić producentom poszukiwanie obszarów zastosowań robotów nowej generacji firma FANUC po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje najnowszego, sześcioosiowego robota kolaboracyjnego FANUC CR - 7iA/L, który poszerza rodzinę robotów CR (collaborative robots).

- "Podczas tegorocznych targów chcemy skupić się na procesach pick&place, które muszą być bardzo często realizowane w branży spożywczej. Na przykładzie procesu pobierania i odkładania delikatnych czekoladek przybliżymy odwiedzającym możliwości robota kolaboracyjnego oraz super szybkiego robota LR Mate 200iD wyposażonego w zmysł „wzroku” oraz w nasz niezawodny system bezpieczeństwa DCS." - mówi Arkadiusz Błaut, specjalista ds. technicznych w firmie FANUC Polska.

Stanowiska pokazowe zaprezentują możliwości tworzenia innowacyjnych stanowisk zrobotyzowanych, gdzie oprócz najwyższej jakości, elastyczności, powtarzalności i wydajności liczy się komfortowa, w pełni bezpieczna współpraca człowieka z robotem. Warto dodać, że odwiedzający targi będą mogli wręcz dotkną robota współpracującego i przekonać się jak działają zastosowane w nim innowacyjne funkcje bezpieczeństwa tj. Funkcja „Contact Stop”, która powoduje, że robot zatrzymuje się w momencie, kiedy nastąpi jego kontakt z człowiekiem; Funkcja „Push to Escape”, która umożliwia operatorowi odsunięcie robota w dowolnym kierunku, kiedy nie jest potrzebny; Funkcja „Retract Motion” - która gwarantuje, że robot wykryje przeszkody na swojej drodze i momentalnie się zatrzyma, wykluczając ryzyko, że dłoń lub stopa współpracującego z nim operatora ulegnie zakleszczeniu.

Unikalna aplikacja CNC z FANUC Power Motion iA

Podczas targów FANUC zaprezentuje również unikalną aplikację CNC złożoną z: wykrawarki, urządzenia transportującego i prasy z robotem. Wszystkie urządzenia będą współpracowały w oparciu o sterowanie FANUC Power Motion iA – obecnie jedyne na rynku sterowanie CNC stworzone z myślą o efektywnym sterowaniu ruchem w złożonych aplikacjach przemysłowych.

- "Nasza prezentacja przekona Państwa, że jedno sterowanie może wykonywać wiele programów jednocześnie i płynnie komunikować się z robotem. W efekcie następuje poprawa wydajności produkcji, a dzięki możliwości gromadzenia i wizualizacji danych z wszystkich maszyn zwiększenie niezawodności działania całego systemu" - przekonuje Jakub Grabiec, sales manager w firmie FANUC. 


Polecamy:

Profil firmy FANUC Polska na Staleo.pl 

AUTOMATICON 2017 - Warszawa [14.3.2017]

Źródło: FANUC

 

FANUC Polska Sp. z o.o.
Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
Praktyczne aspekty zarządzania produkcją Redakcja Production Manager zaprasza na kolejna konferencję Production Manager Meeting: P...
Robotyzacja zakładów przemysłowych - na co zwrócić uwagę? 16 listopada 2022 r. w Bytomiu odbyła się Konferencja Techniczna „Robotyzacja w zak...
FANUC z nagrodą za przyjazność dla klimatu FANUC, globalny lider w dziedzinie automatyzacji fabryk, został doceniony za wiodącą rolę...
Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2020 Kalendarz targów przemysłowych na 2020 rok jest bogaty w ciekawe wydarzenia branżo...
Najlepsze fabryki roku 2019 Konferencja Fabryka Roku gromadzi dyrektorów innych kierowników produkcji, e...
Przewodnik po Targach Automaticon 2019 Odbywające się w terminie 26-29 marca 2019 r. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiar&oa...
Partnerzy